Forum Polskich Bonsaistów
Kalendarz pielęgnacji Bonsai ogrodowych - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA WSZYSTKICH (http://bonsaiforum.pl/forum-3.html)
+--- Dział: PORADNIK BONSAI (http://bonsaiforum.pl/forum-15.html)
+---- Dział: Zasady uprawy (http://bonsaiforum.pl/forum-16.html)
+---- Wątek: Kalendarz pielęgnacji Bonsai ogrodowych (/thread-113.html)



Kalendarz pielęgnacji Bonsai ogrodowych - Patryk Radulak - 12-03-2006

STYCZEŃ
Gdy w styczniu są mroźne, słoneczne dni, pamiętajmy by nie zostawić bonsai na słońcu. Słońce w zimie jest tak samo niebezpieczne jak mróz i może doprowadzić do pękania kory i wystąpienia suszy fizjologicznej. Drzewka nie osłonięte przed mrozem należy podlewać, jeśli mają suche podłoże, ale tylko przy dodatniej temperaturze, by woda nie zamarzła w systemie korzeniowym. Natomiast te drzewka, które są zabezpieczone przed niską temperaturą powinny mieć stale wilgotne podłoże.

LUTY

W lutym można przesadzać bonsai zdrowe, odporne na mróz. Po przesadzeniu korzenie koniecznie trzeba osłonić przed mrozem, by roślina się przyjęła. Trzeba pilnować też, by miały stale wilgotne podłoże. Pozostałe bonsai stopniowo zwiększają zapotrzebowanie na wodę. W tym miesiącu można usunąć obumarłe pędy a także grubsze konary. Ważne jest by rany posmarować odpowiednim preparatem co ułatwi gojenie i zabliźnianie ran. Pod koniec miesiąca, gdy konary i gałązki staną się elastyczniejsze można je formować i drutować.

MARZEC
W okresie całego miesiąca można przesadzać te bonsai, na których rozwijają się pąki. Te gałązki, na których nie ma pęków są obumarłe i można je uciąć. Żywe natomiast można przyciąć do odpowiedniej długości. Jeśli zamierzamy drutować drzewko należy uważać, by nie pourywać ledwo co wyrośniętych pąków. W marcu najczęściej atakują rośliny różne szkodniki i choroby. Warto więc prowadzić systematyczną obserwację. W razie jakichkolwiek problemów trzeba się udać do fachowca. Można wykopywać yamadori, szczególnie modrzewie.

KWIECIEŃ
W tym miesiącu można przesadzać świerki i jałowce. Bonsai liściaste można przycinać, by uformować odpowiedni kształt. Warto poczekać, by pędy bonsai iglastego dojrzeją i dopiero wtedy można je skracać.. Wszystkie drzewa, które puściły już pędy trzeba chronić przed przymrozkami. W przeciwnym razie mróz doprowadzi do obumarcia drzewka.

MAJ
Od samego początku miesiąca rośliny mają wzmożone zapotrzebowanie na wodę, dlatego należy je podlewać codziennie i systematycznie kontrolować wilgotność podłoża. Należy nawozić drzewka te, które puściły pędy. Świeżo przesadzone bonsai muszą się jeszcze obejść bez nawozu. W maju należy przyciąć drzewka liściaste, a sosnom skrócić świeczki. Ważna jest codzienna kontrola czy drzewko jest zdrowe i czy nie zaatakowały je jakieś szkodniki. W razie problemów konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

CZERWIEC
Prawie wszystkie bonsai trzeba podlewać codziennie. W czerwcu trzeba szczególnie dbać o nawożenie. U niektórych gatunków liściastych można skrócić dobrze rozwinięte liście ze zdrowych drzewek, przeprowadzając defiolacje. W Czerwcu można także drutować.

LIPIEC

Jeżeli są duże upały bonsai trzeba podlewać kilka razy dziennie w taki sposób, by woda nie znalazła się na liściach, bo może doprowadzić to do poparzeń. W okresie letnim drzewka trzeba intensywnie nawozić, a jeśli na zewnątrz utrzymują się deszcze to przy najbliższej okazji ładnej pogody trzeba zafundować roślinom dodatkową porcję nawozu. Drzewka liściaste w lipcu mają tendencję do szybkiego wzrostu, dlatego konieczne są regularne przycinania. Warto wiedzieć że to właśnie w tym miesiącu rany po cięciach bardzo szybko się goją. Część drutów należy zdjąć zwłaszcza te, które wrastają w korę. Ponadto można wykonywać martwe częsći u drzewek iglastych nie zapominając o zabezpieczeniu ich środkami grzybobójczymi.

SIERPIEŃ
Duże zapotrzebowanie roślin na wodę utrzymuje się, dlatego nie wolno zapominać podlewać ich kilkakrotnie dziennie. W sierpniu bonsai nie trzeba już nawozić, dla słabych, kwitnących lub owocujących gatunków polecamy jedynie nawóz potasowo-fosforowy. W sierpniu należy zrezygnować z przycinania, by drzewka nie zaczęły wypuszczać nowych pędów. Uchroni je to przed zimowymi mrozami. Stopniowo należy zdejmować druty z gałązek, by nie wrastały w bonsai. Od połowy sierpnia można pozyskiwać yamadorii.


WRZESIEŃ

Odradzamy przeprowadzanie jakichkolwiek cięć, bo drzewka przygotowują się do zimy. U bonsai owocowych dojrzewają owoce. Stopniowo zmniejsza się zapotrzebowanie na wodę i nie musimy już podlewać drzewek kilkakrotnie dziennie. Ograniczamy podlewanie lub przestawiamy się na nawóż jesienny.

PAŹDZIERNIK

Tylko u niektórych bonsai pozostają brązowe liście (buki, dęby, grabie). Z innych gatunków zaleca się dokładne usuwanie pozostałych liści, by uniemożliwić zagnieżdżenie się różnorodnym szkodnikom. Również igły , które zbrązowiały i opadły musimy dokładnie wyzbierać z podłoża. W październiku warto przygotować ewentualnie miejsce na przezimowanie drzewka. Wykonujemy zapobiegawcze opryski grzybobójcze.

LISTOPAD I GRUDZIEŃ

Warto pamiętać, że krótkotrwały spadek temperatury do -5 stopni C nie szkodzi bonsai stojącym na wolnym powietrzu. Jeśli jednak mrozy są silniejsze i dłuższe do warto umieścić bonsai na stanowiskach zimowych. Jeśli zaniedbamy drzewko system korzeniowy zamarznie i roślina nie będzie mogła pobierać wody i składników odżywczych (susza fizjologiczna) tyczy się to głównie drzewek zimozielonych (sosny, cisy, bukszpany ). To spowoduje śmierć drzewka. Nie wolno wnosić ogrodowych bonsai do ciepłych pomieszczeń, ponieważ wybudzą się z zimowego snu i zaczną wypuszczać pąki..