Forum Polskich Bonsaistów
suplement- mycie i świeże powietrze - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA WSZYSTKICH (http://bonsaiforum.pl/forum-3.html)
+--- Dział: PORADNIK BONSAI (http://bonsaiforum.pl/forum-15.html)
+---- Dział: Zasady uprawy (http://bonsaiforum.pl/forum-16.html)
+---- Wątek: suplement- mycie i świeże powietrze (/thread-141.html)suplement- mycie i świeże powietrze - Patryk Radulak - 01-13-2007

Suplement

Świeże powietrze

Rośliny w odróżnieniu od zwierząt, nie muszą być zaopatrywane w powietrze, by mogły oddychać. Ich zielone liście wytwarzają tlen ale pomimo tej niezwykłej właściwości, świeże powietrze jest wciąż ważną potrzebą:
-obniża temperaturę w upalną pogodę,
-obniża wilgotność, gdy zatłoczenie i wilgotne warunki sprzyjają botrytis (szara pleśń),
-wzmacnia pędy i zwiększa odporność na choroby,
-usuwa pozostałości trujących oparów.
Donoszono, że opary pochodzące z licznych źródeł spotykanych powszechnie w pokojach uszkadzają rośliny lub ich kwiaty. Zaliczano do nich spalanie koksu i antracytu, piece koksowe, brudne grzejniki olejowe, świeża farba i dojrzałe jabłka. Rośliny o grubych liściach są najbardzij odporne na działanie tych oparów. Dym tytoniowy nigdy nie jest obecny w wystarczającej ilości, by był szkodliwy.

Należy chronić rośliny przed przeciągami, czyli prądami powietrza przemieszczającymi się gwałtownie bezpośrednio przez rośliny. Nie należy przeprowadzać wietrzenia, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa niż w pokoju.

Niektórym drzewkom nie wystarcza wietrzenie- potrzebują wystawiania na dwór w letnie miesiące. W zasadzie to najlepiej jest wystawić wszystkie bonsai na balkon w okresie od zimnych ogrodników do września (należy obserwować pogodę).

Mycie

Kurz jest wrogiem działającym na wiele sposobów:
-psuje wygląd ulistnienia,
-zatyka pory w liściach (utrudnia transpirację)
-tworzy zasłonę odcinającą dostęp światła
-może zawierać szkodliwe dla rośliny środki chemiczne. Jest to problem częstszy na terenach przemysłowych.
Dlatego też konieczne jest usuwanie kurzu, gdy tylko widać go na liściach. Małe drzewka można zanurzyć w wiadrze z wodą, ale zazwyczaj liście myje się czystą wodą przy pomocy zraszacza lub gąbki (szczególnie ficusy). Jeśli liście są silnie zabrudzone, należy przed myciem lekko przetrzeć liście miękką ściereczką. Bez tego zabiegu woda wyschnie, na liściach może pozostać silnie przylegający wzorek z kurzu.

[Obrazek: 14_100_0584_1.jpg]

Często również występuje to po spryskaniu rośliny, kiedy mgła zraszacza zamienia się w krople i wysycha. Wówczas spryskujemy roslinę i dopóki liście są mokre wycieramy suchą ściereczką lub gąbką.

Nie powinno się stosować nabłyszczaczy do liści. Pamiętajmy, że bonsai jest odzwierciedleniem natury a błyszczące liście są nienaturalne. Nie stosować domowych metod czyszczenia liści (np. piwem) ponieważ nie wszystkie rośliny znoszą takie coś a to znów prowadzi do nienaturalności (informacja odnośnie nabłyszczania została sprostowana poniżej).


- Bolas - 01-15-2007

Niestety Patryku nabłyszczacze stosuje sie moze nie notorycznie ale rosliny tak umpiekszane sa do wystaw i sesji zdjeciowych tak samo jak to sie robi z donicami i pniami drzew. Uważac trzeba na nabłyszczacze w sprayu gdyz "napedzane" sa mieszanka gazu palnego pod wysokim cisnieniem rozprezajac sie gaz ten powoduje obnizenie temperatury cieczy opryskowej. Jesli nie bedziemy stosowac sie do odleglosci spryskiwania ktora zaleca producent mozemy odmrozic liscie rosliny. Dodatkowo warto wybrac nabłyszczacz markowej firmy ktory zawiera nie tylko woski ale takze i mikroelementy.


- Patryk Radulak - 01-15-2007

oo dobrze, że sprostowałeś tę informację Big Grin Nie miałem jeszcze okazji przygotowywać rośliny do wystawy, więc uważałem to za coś niestosownego w Bonsai Smile
To w takim razie dodam tylko, żeby zwrócić również na informację dotyczące użytkowania nabłyszczacza . Nie powinno pryskać się spodniej części blaszki liściowej :wink: