Forum Polskich Bonsaistów
sosna - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA ZAREJESTROWANYCH (http://bonsaiforum.pl/forum-4.html)
+--- Dział: Dyskusje o Bonsai (http://bonsaiforum.pl/forum-9.html)
+--- Wątek: sosna (/thread-1511.html)

Strony: 1 2


sosna - n0c0n - 08-28-2012

Postanowiłam pokazać moją pierwszą sosnę. Znalazłam ją buszując w szkółce. Jest to sosna pospolita 'Watereri'. Nie jest to materiał najwyższych lotów (delikatnie mówiąc). Na warsztatach we Wrocławiu p.Włodek uświadomił mi, że gałęzie mają zieleń daleko od pnia, gałązki wyrastają na tych samych poziomach tworząc zgrubienia no i sosna jest szczepiona - czyli same minusy. Plusem miały być krótkie igły ale nowe, które pojawiły się wiosną są conajmniej dwukrotnie dłuższe Confusedhock: . Pierwsze formowanie przeszła w grudniu 2011 a w marcu 2012 została przesadzona. Staram się o nią dbać i mam nadzieję, że nie padnie. Jak na razie wszystkie rośliny, które pokazałam na forum padły... tfu, tfu.


sosna - ZKM - 08-28-2012

trudny material, jestem ciekaw co z tego wyrosnie i w ktora strone pojdzie


sosna - sabamiki - 08-28-2012

trudny materiał ale nie niemożliwy do zrobienia :wink: formowanie drutem według mnie było na tym etapie nie potrzebne, trzeba było silnie przyciąć drzewo i poświęcić parę lat na zagęszczenie i selekcjonowanie gałęzi dopiero wówczas drutować i układać bo widzisz sama że efektu to nie przyniosło za bardzo. ważne żeby utrzymać ją w dobrej kondycji a czas i dobra pielęgnacja zrobi swoje. poprzestań jedynie na pracy poprzez cięcie a efekty zobaczysz sama , a i ten mniejszy pień do usunięcia , sokan z tego żaden nie będzie


Re: sosna - kychu0 - 08-28-2012

witam
A może tak pokombinuj ?
moja-sosna-t10852.html


Re: sosna - n0c0n - 08-28-2012

I widzisz Krzysztofie, właśnie dokładnie Twoja sosna jest moją inspiracją. Nawet na warsztatach mówiłam o niej p. Włodkowi Big Grin . Oglądałam Twoją sosnę wiele razy i jestem nią zauroczona.
Sebastianie, ja wiem, że ten drugi pień tworzy procę ... i jest niemile widziany ale mi się podoba. Być może kiedyś dojrzeję do usunięcia go ale teraz chciałabym żeby został. Co do dalszych prac nad sosną to obawiam się, że w tej chwili moja wiedza o kształtowaniu sosen jest marna więc będę z nią śmigać na warsztaty. Sama nie podejmuję się żadnego przycinania. Obecnie szczyt moich możliwości to ukręcanie świec i cięcie igieł :wink: .


Re: sosna - pyrek - 08-29-2012

Masz jeszcze dużo czasu z tą sosenka na przemyślenia do jakiej formy podąży...więc żeby nie było tak prosto :wink: mały virt poniżej.


sosna - n0c0n - 08-30-2012

Dzieki Piotrze za vitra. Oj jest nad czym myśleć Big Grin


Re: sosna - n0c0n - 09-04-2012

Mam jeszcze dwa pytania. Sebastian napisał wcześniej : "poprzestań jedynie na pracy poprzez cięcie". Co oznacza to cięcie w przypadku sosny? Chodzi o usuwanie nowych przyrostów jesienią? Drugie pytanie dotyczy usuwania igieł. Mam wrażenie, że dolne gałęzie na mojej sosnie są wyraźnie słabsze niż górne. Czy powinnam wyciąć zeszłoroczne igły tylko z tych mocnych gałęzi?


sosna - sabamiki - 09-04-2012

chodzi o przygotowanie drzewa a nie formowanie go od razu , ten materiał ma masę niepotrzebnych gałęzi i rosnących tam gdzie nie trzeba akurat, po ich usunięciu zostanie ci z 20 % zieleni a to za duży szok na raz, a jeszcze do tego ewentualne formowanie drutem dobiło by drzewo. musisz poprzestać na cięciu i uszczykiwaniu . poczytaj na internecie o sposobie prowadzenia sosen bo za dużo tego żeby ci tu teraz w skrócie napisać , poza tym na tym forum nie raz już było to opisywane bardziej lub mniej zwięźle


sosna - n0c0n - 11-17-2013

Witam po przerwie. Moja sosenka pojechała na kolejne warsztaty. Prawa dolna gałąź została skrócona i zapewne z czasem zostane całkiem usunięta a jej miejsce zastąpi wyższa gałązka.


sosna - Bolas - 11-17-2013

Magdo a co z tymi wędkami tworzącymi dziurę na szczycie? Czy sosna przez ten rok dała radę wypuścić jakieś przyrosty umożliwiające skrócenie gałęzi. Widać że drzewo nabiera klasycznego kształtu.


Re: sosna - n0c0n - 11-17-2013

Niestety te wędki będą jeszcze długo widoczne. Podobno sośnie zajmie parę ładnych lat zarośnięcie tej łysinki. Odnośnie przyrostów w tym roku to raczej kiepsko. Pąki wypuszcza tylko na czubkach gałazek. Być może sporo w tym mojej winy bo okazało się na warsztatach, że trochę zbyt mało podlewałam sosenkę :oops: .


sosna - sabamiki - 11-17-2013

wygląda coraz ładniej , powodzenia


sosna - n0c0n - 11-18-2013

Dzięki, zobaczymy co z tego wyrośnie.


Re: sosna - n0c0n - 05-03-2014

Sosna po warsztatach. Została obcięta dolna gałąź.


sosna - ZKM - 05-04-2014

a jednak.
gdzie byłaś na warsztatach?


sosna - wog - 05-04-2014

lokalizacja- Wrocław


Re: sosna - n0c0n - 05-04-2014

Tak, Wrocław.


Re: sosna - n0c0n - 05-10-2015

Kolejne warsztaty i przesiadka do ceramicznej donicy. Bardziej podobała mi się owalna i chyba trochę niższa donica ale niestety finanse mi nie pozwoliły....
Korzeń widoczny na zdjęciu zostanie z czasem usunięty. Ogólnie sosna zaczyna mi się coraz bardziej podobać Big Grin


sosna - pawulonjaman - 05-10-2015

Bardzo ładna sośnicka, ponadto fajnie się ogląda progres na zdjęciach.


sosna - wog - 05-10-2015

jest moc:-) super :-)


sosna - Bolas - 05-11-2015

Choć pomysł usunięcia pierwszej gałęzi wydawał mi się miniony to teraz już widać jaki był tego zamysł. Widać że sosna ma się dobrze i nabiera charakteru.


sosna - peper50 - 05-11-2015

Patrząc na początki a na to co jest teraz... w 3 lata? Jestem pod wrażeniem. Ciekaw jestem jak wygląda na żywo. Gratuluję coraz ładniejszej sosny Smile.

Pozdrawiam.


Re: sosna - n0c0n - 05-14-2015

Dziękuję za miłe słowa. W sumie to ja ją tylko podlewam a na ostatnich warsztatach zadrutowałam własnymi rękami :lol:


sosna - wog - 05-14-2015

podlewać trzeba umieć


sosna - peper50 - 05-14-2015

To prawda. Dla mnie sosna jest ciągle dziwnym gatunkiem...


sosna - fiedler1 - 05-15-2015

Super progres Smile


sosna - n0c0n - 11-11-2016

Kolejne odświeżenie tematu. Sosenka była na warsztatach i robi się coraz fajniejsza Smile


sosna - Bolas - 11-11-2016

No coraz ładniejsza.


sosna - peper50 - 11-11-2016

Jak najbardziej na + Smile.