Forum Polskich Bonsaistów
Pierwsze zbiory - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA ZAREJESTROWANYCH (http://bonsaiforum.pl/forum-4.html)
+--- Dział: Suiseki i kusamono (http://bonsaiforum.pl/forum-10.html)
+--- Wątek: Pierwsze zbiory (/thread-1991.html)



Pierwsze zbiory - stivd - 09-05-2014

Jak pisałem we wcześniejszym poście zaczynam małe poszukiwania fajnych kamyczków pierwsze z nich poniżej.

Co wy na to Smile

Na drugim zdjęciu to oczywiscie nie stolik


Pierwsze zbiory - wog - 09-05-2014

pierwszy fajny, ale kolor. ... musisz doczytac o kolorach w suiseki, preferowane sa te ciemne


Pierwsze zbiory - Bolas - 09-06-2014

Próbowałeś zdzierać z tego pierwszego osad czy to taki kamień po prostu?
U mnie było całkiem ciekawo:
historia-pewnego-kamienia-t14063.html


Re: Pierwsze zbiory - stivd - 09-06-2014

Tak ścierałem to jest osad wapniowy jak u Ciebie Bolas widać nawet na górnej części, tylko kolor kamienia trochę jaśniejszy według mnie taki jasny marmur.

Szczotką drucianą trochę ciężko, ale kamieniem szlifierskim fajnie zchodzi a kurzy się jak ho ho. narzazie odpuściłem czyszczenie bo w łazience się nie da :lol:

Twój artykuł Bolas czytałem parę dni temu super robota moje gratulację.

Dlatego prosiłem o jakieś info na temat suiseki. Wiem tyle, że kamień ma przedstawiać jakąś postać, zwierzę, ewentualnie jakiś widok a podstawkę robi się samemu a o obróbce nic nie wiem przecież są jakieś wyznaczniki, granice.


Pierwsze zbiory - wog - 09-06-2014

kamienia teoretycznie nie wolno odrabiać


Re: Pierwsze zbiory - stivd - 09-06-2014

Czyli kamienie ciemnego koloru najlepiej bez obróbki


Pierwsze zbiory - Bolas - 09-06-2014

Nikt tego oficjalnie nie powie. Suiseki jest na tyle tajemnicze że zajmuje się nią garstka ludzi a ładne kamienie osiągają kosmiczne sumy. Wczoraj np widziałem reportaż "króla jantaru" nie o dziwo Polaka który ma najdroższą wykonaną własnoręcznie szkatułę/skarbiec na świecie (szacuje się że jest droższa niż Bursztynowa komnata) i największe zbiory bursztynu na świecie. Gdy redaktor powiedział 30mln zł powiedział, że czemu nie ale i tak mało. Waży ok tony. Jego wystawy i dzieła w Japonii robią furorę. Myślę że podobnie jest właśnie z suiseki.
Trzeba też sobie szczerze rozgraniczyć nazewnictwo bo dział Kusamono i Suiseki powinien nazywać się akcenty i piękno kamienia. Samo suiseki jeżeli dobrze zapamiętałem z wykładów prof. Matsuura Arishige odnosi się do kamieni rzecznych koloru głębokiej czerni i znalezionych w konkretnych rzekach w Japonii. Jeżeli chodzi i ingerencję to w książce W.Benza możemy znaleźć wzmiankę o traktowaniu kamienia kwasem lub szlifowaniu ale jak zapytałem o to go osobiście niechętnie odpowiedział że ingerencji ma być jak najmniej. Prof. Arishige pokazywał na swoim wykładzie że jedyną możliwą ingerencją w kamień jest polewanie wodą i długoletnia ekspozycja kamieni na słońce co samo w sobie powoduje że staje się gładki i coraz piękniejszy.


Re: Pierwsze zbiory - stivd - 09-06-2014

No i teraz już wiem o co w tym wszystkim chodzi. Chociaż mała garstka info od Was Vog i Bolas dużo wnosi w moje pytania.

Praktycznie niewielka różnice jest między sztuką Bonsai a Suiseki przede wszystkim inne technika tworzenia oraz materiał, ale współczynnik jeden CZAS.

Jedno mnie dziwi dlaczego jest tylu chętnych na tworzenie i posiadanie Bonsai a tak niewielu zajmuje się sztuką suiseki :?: :?