Forum Polskich Bonsaistów
Modrzew europejski - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA ZAREJESTROWANYCH (http://bonsaiforum.pl/forum-4.html)
+--- Dział: Dyskusje o Bonsai (http://bonsaiforum.pl/forum-9.html)
+--- Wątek: Modrzew europejski (/thread-3111.html)Modrzew europejski - quercusrobur - 04-09-2020

Witam, chciałbym pokazać drzewko na wstępnym etapie rozwoju pozyskane w 2017 roku. Ten modrzew jest formowany tylko przez przycinanie, ponieważ nie jestem zwolennikiem drutowania, które według mnie zbytnio ingeruje w naturalny tryb życiowy rośliny. Przycinanie i uszczykiwanie młodych pędów jest o tyle lepsze, że pobudza roślinę do intensywnego zagęszczania pędów, w pewnym stopniu powoduje zmniejszenie liści oraz międzywęźli. Poza tym, młode pędy modrzewiu są tak miękkie i delikatne, iż drut tylko niepotrzebnie niszczy skórkę rośliny - a jak wiemy, rośliny iglaste muszą być odrutowane około roku, aby nadany przez nas kształt gałęzi został utrwalony.


Modrzew europejski - Bolas - 04-20-2020

Jak będziesz miał choć jednego bonsai uformowanego bez drutowania to możesz wysuwać wnioski nt drutowania i naturalności bonsai.
Bijesz w bardzo młode materiały i pytasz o drogę na następne lata. Zaczynam się gubić czy nadal chcesz zajmować się bonsai czy szkółkarstwem drzew. Patrząc na mieszankę w doniczce pewnie też jesteś zwolennikiem by rośliny rosły w tym w czym rosną w naturze więc może lepiej żeby zostawały tam gdzie rosły dotychczas czy to jakieś ustępstwo do ingerencji w tryb życiowy rośliny?


Modrzew europejski - quercusrobur - 04-21-2020

Owszem, jestem zwolennikiem naturalnych mieszanek na bazie piasku, gliny, kompostu i ziemi próchniczej; przez to wszystkie drzewka powędrowały teraz z doniczek do gruntu. Zobaczymy jak będą wyglądać za kilka lat. A odnośnie formowania wyłącznie przez cięcie, to może mi Pan wierzyć - widziałem dużo pięknych drzewek wykonanych tylko przez odpowiednie cięcia.


Re: Modrzew europejski - Bolas - 04-26-2020

Ja też widziałem ale żadnego przez ciebie.


Modrzew europejski - quercusrobur - 04-27-2020

Może kiedyś Panu pokażę, jak już moje drzewka zmężnieją. Big Grin


Modrzew europejski - Bolas - 04-28-2020

Aha to poczekamy ;P


Modrzew europejski - quercusrobur - 10-21-2021

Witam, tak wygląda modrzew po dwóch sezonach w gruncie. Z góry przepraszam za kiepskie zdjęcia.


Modrzew europejski - tomwoski - 10-22-2021

Nie wiem w jakim stylu chcesz prowadzic to drzewko ale na moje oko to jeszcze troche w tym gruncie musi posiedziec. Troche urosl ale malo, modrzewie w gruncie rosną jak szalone, zapuszczales go czy byl ciety caly czas?

ja bym pomyslal tez nad jakims ruchem pnia w gornej czesci bo dol ma ladny ruch pnia a gora jest prosta jak patyk..


Modrzew europejski - quercusrobur - 10-22-2021

Generalnie uszczykiwałem pędy cały czas, żeby zagęścić chmurki. Nie jestem jeszcze pewien w jakim stylu będzie to drzewko, ale nie planuję wcale przenosić go do doniczki. Gdy zmężnieje, będzie ozdobą skalniaka. Wink