Forum Polskich Bonsaistów
Książki o Bonsai. Literatura Bonsai - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA WSZYSTKICH (http://bonsaiforum.pl/forum-3.html)
+--- Dział: PORADNIK BONSAI (http://bonsaiforum.pl/forum-15.html)
+---- Dział: Tematy różne (http://bonsaiforum.pl/forum-20.html)
+---- Wątek: Książki o Bonsai. Literatura Bonsai (/thread-401.html)



Książki o Bonsai. Literatura Bonsai - Patryk Radulak - 11-03-2007

Witam,
na naszym forum brakuje obszernego tematu, który by wyczerpał w całości temat literatury o Bonsai. Mam nadzieję, że młodym adeptom tej sztuki lista autorów w ankiecie oraz jej wyniki zadecydują i pomogą w dobraniu najodpowiedniejszej- pierwszej a potem następnej książki. Mile widziane recenzje i własne opinie.

Proszę o oddanie głosu każdego. Chyba to tak wiele nie kosztuje?


- Patryk Radulak - 11-03-2007

Andrzej Płochocki to autor pierwszej książki o Bonsai w Polsce, która została wydana w 1990r. w nakładzie 50 000 egzemplarzy (wyd. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i leśne). Jest to książka przeznaczona dla średniozaanwansowanych miłośników bonsai. Jej treść zawiera szczegółowe opisy styli i ich zasad oraz inne podstawowe informacje takie jak: przesadzanie, drutowanie, czynności pielęgnacyjne, pielęgnacja wybranych gatunków czy przycinanie. Ważnym elementem jest przedstawienie paru technik poprawy nebari i rozwiązywania problemów z kształtowaniem drzewek oraz ich ekspozycją.

Niestety książka dostępna jest w serwisie allegro.pl w cenach 35-60zł i nie było powtórzonych wydań, dlatego książka jest wyłapywana. Należy zwracać uwagę na jakość bo jakby nie było mają te książki po 17lat.

Harry Tomlinson jest znaną osobistością w świecie Bonsai, jego ksiązka w Polsce została wydana w 2005 (wyd.Hachette Livre Polska). Na 225 str. umieszczone jest 450 zdjęć, opisano 300 drzewek Bonsai a ok 100 zostało opisanych w działach o pielęgnacji. Książka zostałą wydana na ładnym papierze, o ciakwym dużym formacie i sztywną okładką. Jej główne przeznaczenie to przekazywanie podstawowych treści o Bonsai: krótką historię, sposoby tworzenia drzewek, pielęgnacja, metody rozmnażania, wybór drzew i krzewów oraz przewodnik po gatunkach roślin. Zdecydowanie kierowana jest dla osób początkujących.

W sklepach internetowych i na aukcjach jej cena wynosi ok.70 zł i nie ma problemu z jej dostępnością.

Wolfgang Kawollek zaoferował nam swoją książkę w 1997 wydaną w Niemczech. Jednak książka pojawiła się również w Polsce, która została przełożona na nasz język przez M. Dutkiewicza a konsultacji udzielał Włodzimierz Pietraszko. Autor skupia się na grupie roślin pokojowych i dużą ilość stronic poświęca gatunkom egzotycznym. Część dotycząca pielęgnacji zawiera podstawowe wiaodmości odnośnie podlewania, przycinania, rozmnażania oraz co jest atutem książki podejmuje się tematyki sztucznego doświetlania roślin oraz podstawowych pojęć morfologicznych.

Książka trudno dostępna, niegdyś sprzedawana na stronach wydawnictwa „Klubu dla Ciebie” (wyd. KDC) przeznaczona dla osób średniozaanwansowanych.


- Grzegorz Lewandowski - 11-03-2007

Witam,

ja właśnie jestem początkującym w tej dziedzinie. Tzn. już od ponad roku interesuje się sztuką BONSAI. Przyznam, że miałem właśnie problem przy zakupie odpowiedniej książki. Także temat się na pewno przyda.

Co do książki się tyczy, kupiłem książkę Wolfganga Kawolka " Robimy Bonsai ". Pozycja ta wg mnie bardzo szczegółowo omawia jak formować BONSAI, pielęgnować, tworzyć. Zawarte są też wszelkie informacje, które potrzebne są do wyboru rośliny. Ku mojej radości znajduje się też w tym wydawnictwie swego rodzaju 'atlas' roślinności. Mam zbyt mały staż w tej dziedzinie więc nie polecam tej czy innej pozycji, ale uważam iż książka jest godna uwagi.


"Bonz(s)ai z naszych drzew" - Ryszard Bronisz - 11-04-2007

Chcę zwrócić uwagę na książkę Wolfganga Kohlheppa "Bonz(s)ai z naszych drzew" (w tytule Z zamiast S) .W szczególności chcę polecić dla osób początkujących opisy zawarte od strony 64. Co prawda zmieszczone tam zdjęcia nie są imponujące i nie wpędzą nas w kompleksy ale wiedza tam zawarta może się przydać. Dotyczy to głównie drzew rosnących w naszej szerokości geograficznej, które spotykamy na codzień.
Nie każdemu dana jest (będzie) kariera Mario. Zresztą Mariusz Komsta też zaczynał od naszych "ołówków", a teraz mając odpowiedni materiał robi cudeńka.


- Patryk Radulak - 11-04-2007

No właśnie, ciekawa uwaga. Głownie jest tak, że na forach negatywnie się krytykuje tę książkę, a przecież chyba jako jedyna podejmuje się problematyki drzew spotykanych w naszych strefach klimatycznych a nie pochozących z Japonii i Chin. Prawdą jest też to, że nie ukazuje okazów jakiś "bajkowych", ale z jednej strony jest to dobra droga dla amatora- wiele materiałów, ludzi początkujących, ma predyspozycje, aby zrobić z nich takie drzewa jakie są w książce, no bo mimo iż nie mają grubych pni i dużej ilości martwego drewna to jednak są bardzo sensowne i estetyczne.


- gosc yoker - 11-05-2007

tak popieram ta ksiazka Wolfganga Kohlheppa jest dosc wyczerpujaca , mniej jest w niej kolorowych obrazkow ale wiecej informacii . jak dla mnie to ona jest lepsza w informacje jezeli chodzi o rodzime gatynki dzew . ale niechce tu nikogo poruwnywac kto lepszy a kto gorszy warto miec oby dwie ksiazki od czytania glowa nie boli Tongue :wink: Idea


Re: Książki o Bonsai. Literatura Bonsai - Bolas - 08-15-2009

Właśnie ukazała się nowa książka na naszym rynku:
Jorge Kinjo (Hiszpania)
Bonsai - rofmowanie, rozmnażanie, pielęgnacja, uprawa.
Wydawnictwo:KDC
liczba stron: 160
format: 21x26 cm
Wydana: lipiec 2009
Cena:49,90

Myślę że książka godna polecenia dla początkujących. Ocena 4/6


Re: Książki o Bonsai. Literatura Bonsai - Bolas - 08-15-2009

Znalazłem też kilka innych pozycji wydanych w tym roku o których zapomnieliśmy powiadomić a księgarnia wiedzy się rozrasta.

Werner M. Busch
Bonsai dla każdego
liczba stron: 144
format: 20x26,5 cm
Wydanie: mazec 2009
Cena: 39,00

Sztuka bonsai
Wydawnictwo: RM
liczba stron: 94
format: 16,5x21 cm
Wydanie: czerwiec 2009
Cena: ok. 30,00


Re: Książki o Bonsai. Literatura Bonsai - maciekP - 08-16-2009

dzięki koledzy za ruszenie tego tematu wasza wiedza na temat dostępnych książek o tematyce bonsai w dużym stopniu pomaga w szybszym odnalezieniu dobrych książek.
pozdrawiam Maciek Pyk