Forum Polskich Bonsaistów
Szczepienie korzeni - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA WSZYSTKICH (http://bonsaiforum.pl/forum-3.html)
+--- Dział: FORUM DLA POCZĄTKUJACYCH (http://bonsaiforum.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: Szczepienie korzeni (/thread-631.html)



Szczepienie korzeni - Sverting - 09-28-2008

Witam.
Mam pytanie dotyczące szczepienia korzeni w Świerku Białym.

Posiadam świerka z bardzo nieciekawym systemem korzeniowym. W ramach nauki chciał bym doszczepić mu nowe korzenie. Jednak mam trudności ze zdobyciem siewek tego świerku. Stąd moje pytania:

1) Czy doszczepiane rośliny mogą być jakimś innym gatunkiem świerka?

2)Czy są jakieś określone proporcje między grubością doszczepianego korzenia a grubością pnia podkładki?

3)Po ilu latach można usunąć górne części roślin doszczepianych?

4) Czy i od kiedy nawozić nowe korzenie?

5)Czy będzie to miało sens: poniżej szczepienia usunąć pasek kory jak przy hodowaniu nowych korzeni wyżej, aby hormon wzrostu spływał głównie do korzeni szczepionych?


Pozdrawiam.


- Włodzimierz Pietraszko - 09-28-2008

W książce Andrzeja Płochockiego jest to wszystko dokładnie opisane


- Patryk Radulak - 09-30-2008

1) Na podkładkę najlepiej wybrać gatunek świerka pospolitego, natomiast na niej możemy szczepić inne rodzaje tego gatunku. Można też próbować z innymi podkładkami, to nie jest wykluczone.

2) Proporcję tyczą się tylko minimalnych wymiarów średnicy pnia ( lub gałęzi I. rzędnej) podkładki i przyjmuje się to ok 0,5cm ( z doświadczenia jednak wiem, że to i tak mały wymiar i wymaga dużej precyzji). Zapominam jednak, że chcesz doszczepiać korzenie: tutaj średnica podkładki zależy od grubości zraza, najlepiej aby była 3x grubsza

3) W przypadku świerków trwa to znacznie dłużej niż np. klonów palmowych i zależy to od tempa wzrostu, zraz (nowe korzenie) muszą być już stabilne i dobrze zalane kalusem przy miejscu łączenia. Zieleń zrazu musimy usuwać stopniowo, rozkładając to na etapy.

4) Najlepszą metodą szczepienia korzeni świerków jest metoda zbliżania (w przypadku nawiertów jak np. w klonach-fot. niżej czynność się nie udaje a jeśli już to trafia się to raz na tysiąc, jak nie więcej). Tak więc stosując tą metodę możesz stosować standardowe nawożenie od samego początku zabiegu.

5) Tego nie wolno robić. Jedyne hormony jakie możesz podać to dolistnie (np. syntetyczne auksyny) lub w maściach dostępnych w sklepach. Dodatkowo możesz użyć płynnych wosków do zabezpieczenia miejsca szczepienia. Zraz z podkładką obwiązać gumką recepturką...

[Obrazek: 14_Obraz_027_1.jpg]

Wyżej, często stosowana metoda robienia odwiertów, która najlepiej sprawdza się w przypadku liściaków. Iglaki szczepimy przez zbliżenie.

Jak widać powyżej, miejsce zabezpieczone zostało w tym przypadku twardą pastą do ran a później miejsce owinięte rafią (przy stosowaniu "zbliżenia" rafia jest bezużyteczna i nalezy ją zastąpić gumką recepturką)