Forum Polskich Bonsaistów
ficus w skorupie - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA ZAREJESTROWANYCH (http://bonsaiforum.pl/forum-4.html)
+--- Dział: Dyskusje o Bonsai (http://bonsaiforum.pl/forum-9.html)
+--- Wątek: ficus w skorupie (/thread-760.html)

Strony: 1 2 3


ficus w skorupie - wog - 07-21-2009

zakupiony w AB, w niedzielę przeszedł pierwsze formowanie

MOD: Zły dział--> przenoszę


Re: ficus w skorupie - Bolas - 07-21-2009

A sie tak zastanawiałem co z niego ukrecicie. Teraz szacun koledzy Tongue


Re: ficus w skorupie - Przemek R. - 07-21-2009

Ciekawy pomysł i w końcu jakieś konkretne drzewko Smile


Re: ficus w skorupie - wog - 07-21-2009

Pomysł co do frontu i kąta nasadzenia był mój, Włodek przyniósł skorupę, i po drutowaniu poprawił moje ułożenie. Prawdę mówiąc miałem trochę mieszane uczucia, niepewność i zadowolenie, że zrobiliśmy coś trochę innego, teraz poczekam, aż ruszą liście i za jakiś czas zagęści na tyle żeby być ozdoba moich domowych drzewek. Pamiętam Bolas jak Ty ułożyłeś kaskadę z ficusa.


Re: ficus w skorupie - wog - 09-12-2009

listki odrosły, teraz ficus odpocznie, a wiosną dalsze zagęszczanie


Re: ficus w skorupie - wog - 07-02-2010

po roku, wciąż w trakcie


Re: ficus w skorupie - Bolas - 07-06-2010

Ciagle gornej koronie brakuje ciezkosci tej dolnej ale wszystko przed toba.


Re: ficus w skorupie - wog - 07-06-2010

Masz racje Bolas, góra przed drutowaniem wyglądała jako tako, ale patrząc z boku zrobił się wąski jak indiańskie czółno, po wycięciu jednej gałęzi która mnie raziła i zadrutowaniu zrobiło się dość rzadko. To rok po jego pierwszym układaniu, a bardzo podobają mi się ficusy rodem z Tajwanu gdzie jest zachowana proporcja grubości gałęzi i są one drobne więc chyba szmat drogi przed nami. Mam nadzieję,że uda mi się to osiągnąć z czasem Big Grin


Re: ficus w skorupie - wog - 08-25-2010

Liście odrastają, optymistyczne jest, ze jest dużo pąków na pniach które dopiero ruszają.


Re: ficus w skorupie - Przemek R. - 08-25-2010

Fajny, ale lepiej wygląda bez liści Smile
U mnie defoliacja w fikusie niewiele daje - takie jest moje podsumowanie z prowadzenia tego typu zabiegów na fikusach od 4 lat.

Lepiej zagęszcza się fikus po częstym cięciu i wywalaniu np bieżącej zieleni, która narasta. Cofa szybko zieleń i wypuszcza dużo nowych, drobnych lisci.


Re: ficus w skorupie - wog - 08-25-2010

Masz racje Przemek, chociaż wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że jeszcze dużo mu jeszcze brakuje, aby dobrze wyglądał bez liści. Natomiast defoliacja moim zdaniem sprawdza się, na zdjęciu nie widać( nie mam obiektywu makro), ale drzewko ma masę wychodzących przyrostów, podstawą jest jednak całkowita defoliacja.


Re: ficus w skorupie - Przemek R. - 08-25-2010

Ale pąki będziesz tez miał cofające się przy obcinaniu nowych przyrostów. Fikus to gatunek drzewa, który bardzo szybko rośnie, warunek to wilgoć i nawóz (bo nawet w pół cieniu się rozwija - wiadomo gorzej niż na słońcu).

Ale drzewko i pomysł zawsze mi sie podobało Smile


Re: ficus w skorupie - wog - 05-01-2011

Następna defoliacja, mam nadzieję, że już czuć wiaterek?


Re: ficus w skorupie - Bolas - 05-02-2011

Myślałem że zostaniesz przy wersji bezwietrznej. Ale roślinka nabiera klasy.


Re: ficus w skorupie - peper50 - 05-07-2011

Też mnie zaskoczyła ta zmiana :p. A jeśli tak to jakby usunąć te cztery gałęzie lub ostatecznie tą górną i tą najniżej a z przed ostatnią i trzecią od dołu coś zrobić nie było by lepiej? Trzeba byłoby dorobić jakoś lewą stronę w górnej części. Nie wiem jak to by w wymiarze wyglądało, wiesz lepiej. Co o tym myślisz?


Re: ficus w skorupie - Bartłomiej P - 05-08-2011

fikus w tym stylu to słaby pomysł, ułożenie gałęzi będzie widoczne tylko przy defoliacji. Ale jak już postanowione to mam małą sugestie... Wiaterek powyginał najgrubsze konary ale ominął cieniutki wierzchołek i całą prawą stronę. Był fajny, teraz jest przekombinowany... ale życzę powodzenia.


Re: ficus w skorupie - Bolas - 05-08-2011

Tak jak mówiłem nie raz. Styl wiatrowy to najtrudniejszy styl do osiągnięcia. Najlepiej wygląda na liściakach w stanie bezlistnym ale taki urok tego gatunku.


Re: ficus w skorupie - wog - 07-21-2011

Ficus w pełni sezonu, według mnie wygląda coraz lepiej, ale jeszcze to nie jest to co chciałbym uzyskać


Re: ficus w skorupie - wog - 03-31-2012

Po wizycie u fryzjera( w tamtym tygodniu)


Re: ficus w skorupie - Przemek R. - 03-31-2012

Moje fikusy wyglądają podobnie, zastanawiałem się na początku czy nie za wcześniej je ogoliłem ale skoro stoją w domu, jest wiecej swiatła a one rosną jak głupie to do dzieła. Teraz trzeba ponawozić będzie zacząć i ok.

Mam pytanie co do tego pieńka płożącego na dole - czy on nie ma oby za dużo gałęzi w stosunku do innych ? Ta częśc dolna powinna być delikatna, może wina fotki ale wygląda na strasznie ciężką część i masywną.


Re: ficus w skorupie - peper50 - 03-31-2012

Widzę, że jedna gałąź wyleciała Tongue. Prawa strona super.

Pozdrawiam.


Re: ficus w skorupie - wog - 03-31-2012

Przemek , może i masz rację, trochę wina foty, trochę ciężka Big Grin realnie wygląda to trochę lepiej , lub brak mi obiektywizmu.


Re: ficus w skorupie - pyrek - 03-31-2012

Ja jak Przemek dokonałbym małej korekty lewej strony - jak na focie. Całościowo wychodzi sympatiko


Re: ficus w skorupie - wog - 03-31-2012

Sad według mnie trochę Ciebie poniosło


Re: ficus w skorupie - pyrek - 03-31-2012

może i lekko poniosło...ale cała roślina byłaby lepiej zrównoważona....szczególnie do delikatniejszej góry ale...to tylko moja wizja a Twój i tak już fajny fikusik.


Re: ficus w skorupie - wog - 04-04-2012

virt zrobiony przez kolegę z Wietnamu, myślę, że warty uwagi, teraz tylko szukać takiego suiban
http://ibonsaiclub.forumotion.com/t1831-ficus-retusa


Re: ficus w skorupie - Bolas - 04-04-2012

[Obrazek: pot11.jpg]
Myślę że trudno będzie ci znaleźć misę. Smile


Re: ficus w skorupie - wog - 04-04-2012

mam rok cuda się zdarzają Bolas, ale wiem,że będzie problem


Re: ficus w skorupie - wog - 01-31-2013

następne czynności przy krzaku, taca może będzie na 2014r w zasadzie miała być już w tym roku ale... tak bywa


ficus w skorupie - peper50 - 01-31-2013

Nie wiem jak Wy, ale ja odnoszę wrażenie, że przed drutowaniem po defoliacji drzewo wygląda mega naturlnie, szczególnie prawa strona. Trochę się też przerzedziło Smile. Fajnie.

Pozdrawiam.