Forum Polskich Bonsaistów
Wiąz drobnolistny - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA ZAREJESTROWANYCH (http://bonsaiforum.pl/forum-4.html)
+--- Dział: Dyskusje o Bonsai (http://bonsaiforum.pl/forum-9.html)
+--- Wątek: Wiąz drobnolistny (/thread-787.html)Wiąz drobnolistny - WojtekI - 09-25-2009

Wiąza tego zakupiłem w ubiegłym roku jesienią (czyba październik) przez przypadek w Tesco, był przeceniony za całe 7,5 zł Wink, przyczyna "towar z krótkim terminem ważności". Liście miał żółknięte i część z nich opadła, stwierdziłem to raczej normalne u wiąza o tej poze roku, ale że nie ryzykowałem zbyt dużo, jakby co to doniczka się przyda- kupiłem. Przezimował w piwnicy na parapecie ok 9 st. C. Na wiosnę opadło reszte liści i pięknie się zazielenił. Nic specjalnego z nim ne robiłem poza obcinaniem zbyt długich przyrostów, podlewaniem, naworzeniem.
Z lewej strony go muszę bardziej "zapuścić" aby nadać kształt i płytsza donica.
Obecnie wygląda tak:


Re: Wiąz drobnolistny - Adam Kisieliński - 09-25-2009

no to sympatycznie szczególnie że za grosze.ja osobiście nie lubię markeciaków ale czasami też złapię podobną okazję przywrócę do życia i można na przykład dać komuś w prezencie


Re: Wiąz drobnolistny - Bolas - 09-25-2009

No i tym samym mamy nastepny przykład ze taki materiał tez jest dobry jesli wpadnie w dobre rece a wystarczy tylko troszke chciec.


Re: Wiąz drobnolistny - WojtekI - 10-14-2009

A to zdjecie z dzisiaj rano. Nagły atak zimy Big Grin


Re: Wiąz drobnolistny - MisterFanatic - 11-04-2009

Witam,

mam takie pytanie, od późnego lata mam wiąza drobnolistnego. Od samego początku do chwili obecnej stoi sobie na balkonie. I mam pytanie, czy Wasze wiązy mają jeszcze zielone listki? Wieczorami jest już temperatura ujemna, a mojemu wiązowi nawet się nie myśli o zrzuceniu listków.


Re: Wiąz drobnolistny - Armin Niewiadomski - 11-04-2009

Ze starych czasów został mi jeden. Stoi na balkonie i nie myśli zrzucać liści. W ubiegłym roku też zimował na balkonie. Przetrzymał nawet spadek temperatury do -15 stopni. Tyle, że w stanie bezlistnym (zrzucił pod koniec listopada).


Re: Wiąz drobnolistny - Zoltan86 - 11-07-2009

nie jestem (jeszcze?) specjalistą, ale wydaje mi się że wiąz drobnolistny jest dość wrażliwy na chłody. Ponoć wytrzymuje warunki zewnętrzne, ale myślę, że warto zabezpieczyć go przed zbyt niską temperaturą, zwłaszcza jeśli od "dzieciństwa" mieszkał w warunkach domowych. Co do tracenia liści to mój wiąz (pospolity) mimo chłodu twardo trzyma zieleń Wink


Re: Wiąz drobnolistny - Bolas - 11-08-2009

W zeszłym roku moj wiaz wytrzymał wszystkie zimowe dni gdzie tylko doniczka byla przykryta szmatą Smile Wiosna wypuscił piekne przyrosty ale w pewnym momencie bezposrednie slonce wysuszyło go na popiół.
Aktualnie mam wielkiego wiaza na balkonie i jak latem tracił zawsze kilka listków tak teraz sa pieknie zielone. Postaram sie jutro zrobic zdjecie.


Re: Wiąz drobnolistny - WojtekI - 12-02-2009

A to zdjęcie z niedzieli, pięknie się wybarwił Big Grin


Re: Wiąz drobnolistny - Patryk Radulak - 12-06-2009

Wygląda malowniczo Big Grin Na przedwiośniu warto go silnie przyciąc i ewentualnie zadrutować. Przy przesadzaniu zrób coś z nebari.


Re: Wiąz drobnolistny - WojtekI - 11-05-2010

A to zdjęcie z tej jesieni.


Re: Wiąz drobnolistny - Włodzimierz Pietraszko - 11-05-2010

Brawo! Dobrze utrzymane drzewko w super jesiennej kondycji. Trochę zbyt obfity mech ale na zimę dobrze osłoni korzenie.


Re: Wiąz drobnolistny - Michał Bedka - 11-05-2010

Świetnie utrzymane drzewko ... mam pytanko w jakim miejscu go trzymasz z tego co widzę w pełnym słońcu a słyszałem że wiązy tego nie wytrzymują. Od przyszłego roku chcę swojego na dwór wystawić a taras mam od południa i latem jest tam piekło wiec pewnie tego nie wytrzyma jest to spory okaz... mogę go tam ustawić jak sądzicie?


Re: Wiąz drobnolistny - stachu - 11-05-2010

kurcze widzę że się ładnie wybarwia na jesień a moje wiązy trzymane outdoor cały czas są zielone i ani śladu zrzucania liści


Re: Wiąz drobnolistny - Michał Bedka - 12-28-2010

ponawiam swoje pytanie poniewaz nie dostalem zadnej odpowiedzi moze tym razem
Michał Bedka napisał(a):Świetnie utrzymane drzewko ... mam pytanko w jakim miejscu go trzymasz z tego co widzę w pełnym słońcu a słyszałem że wiązy tego nie wytrzymują. Od przyszłego roku chcę swojego na dwór wystawić a taras mam od południa i latem jest tam piekło wiec pewnie tego nie wytrzyma jest to spory okaz... mogę go tam ustawić jak sądzicie?Re: Wiąz drobnolistny - wog - 12-29-2010

mój stoi w sezonie w pełnym słońcu od rana do ok 16, później słońce przechodzi za dom, wytrzymuje to bez szwanku. Wystawe mam wschodnio-południową


Re: Wiąz drobnolistny - Włodzimierz Pietraszko - 12-29-2010

Wiąz doskonale rośnie w pełnym słońcu. Przetrzymany do późnej jesieni na zewnątrz przechodzi okres spoczynku co pozwala mu przetrwać niesprzyjające warunki w pomieszczeniu. Dodatkowo liście przebarwiają się na bajeczne kolory.
Niestety gałązki przemarzają gdy temperatura spada na dłuższy okres czasu poniżej -10 stopni. Na zdjęciach barwy jesienne wiązu drobnolistnego.
   
   
   


Re: Wiąz drobnolistny - peper50 - 12-30-2010

Piękny wiąz. W poprzednim roku mój wiąz miał właśnie takie barwy. W tym roku jedynie 2 listki zrobiły się bordowe a reszta do tej pory była zielona. Na drugim wiązie też wszystko zielone. Aktualnie liście już opadły u obu. Szkoda, że nie miałem możliwości podziwiania takich barw. Cóż, może za rok Smile. Pozdrawiam.


Re: Wiąz drobnolistny - WojtekI - 03-24-2015

Witam
Wiem, że jakiś czas minęło, ale odświeżam temat.
Wiąz nadal ma się dobrze, chociaż przeprowadzka w inne miejsce tamtej zimy była ciężka i nie przezimował dobrze, ale dał radę.
Zdjęcia z przed przycięcia i przesadzenia:


Wiąz drobnolistny - nicrum - 03-27-2015

Czy Ty go przesadzasz co roku?


Wiąz drobnolistny - WojtekI - 04-01-2015

Nie. Pisząc o przeprowadzce miałem na myśli zmianę miejsca zamieszkania.☺. Wcześniej zimował w piwnicy z oknem, a tamtą zimę w ogrzewanym garażu, przez co nie miał okresu odpoczynku, tą zimę przespał na strychu z okieniem i niższej temperaturze więc raczej jest w lepszej kondycji. Teraz chcialem usunąć brzydki korzeń i przy okazji zredukowałem górę. Myślę, że teraz wygląda znacznie lepiej.


RE: Wiąz drobnolistny - bartek56 - 01-12-2022

(04-01-2015, 11:54 AM)WojtekI napisał(a): Nie. Pisząc o przeprowadzce miałem na myśli zmianę miejsca zamieszkania.☺. Wcześniej zimował w piwnicy z oknem, a tamtą zimę w ogrzewanym garażu, przez co nie miał okresu odpoczynku, tą zimę przespał na strychu z okieniem i niższej temperaturze więc raczej jest w lepszej kondycji. Teraz chcialem usunąć brzydki korzeń i przy okazji zredukowałem górę. Myślę, że teraz wygląda znacznie lepiej.
jak tam Twój wiąz?