Forum Polskich Bonsaistów
JAK POWSTAJE NEBARI. Autor: Włodzimierz Pietraszko - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA WSZYSTKICH (http://bonsaiforum.pl/forum-3.html)
+--- Dział: PORADNIK BONSAI (http://bonsaiforum.pl/forum-15.html)
+---- Dział: Techniki formowania bonsai (http://bonsaiforum.pl/forum-14.html)
+---- Wątek: JAK POWSTAJE NEBARI. Autor: Włodzimierz Pietraszko (/thread-876.html)



JAK POWSTAJE NEBARI. Autor: Włodzimierz Pietraszko - administrator - 03-27-2010

Podstawa pnia drzewa, z której wyrastają nabiegi korzeniowe określana przez bonsaistów jako nebari jest bardzo istotnym elementem wpływającym na estetykę bonsai. Jego stożkowy i w miarę regularny kształt wzmacnia wrażenie stabilności i dostojeństwa drzewa. Jest również pierwszym elementem, który oceniamy podczas wyboru materiału do formowania bonsai. W wypadku drzew yamadori nie mamy zbyt wielkiego wpływu na to co stworzyła natura, chociaż istnieje kilka metod pozwalających na poprawienie jakości nebari poprzez zakładanie obrączek zaciskowych lub nacinanie podstawy pnia. Znacznie łatwiej i skuteczniej możemy udoskonalić rośliny z własnego wysiewu lub materiał sadzonkowany. Oczywiście nie jest to sprawa jednego okresu wegetacyjnego lecz kilku lat, nawet w wypadku roślin o bardzo szybkim wzroście. Poniżej przedstawię jedną z metod, która w miarę krótkim czasie pozwala uzyskać solidne nebari. Jako przykład wybrałem młodą sadzonkę Klona burgera - acer burgerianum.
Pod koniec maja lub w czerwcu z rośliny matecznej pozyskujemy sadzonkę o długości około 15 centymetrów. Usuwamy z niej wszystkie liście i sadzonkujemy w otworze płytki z sztucznego tworzywa, którą umieściliśmy wcześniej na powierzchni podłoża w doniczce roboczej. W przypadku ukorzeniania sadzonek zdrewniałych jako podłoża używamy perlitu lub czystego odkażonego żwiru. W celu stymulacji systemu korzeniowego sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu dla sadzonek zdrewniałych.
   
   
   
   
Płytkę przykrywamy 3 centymetrową warstwą żwiru i pozostawiamy w pomieszczeniu o podwyzszonej wilgotności powietrza.
Pod koniec czerwca sadzonka wytwarza korzenie i wypuszcza nowe liście. Od tego momentu pozwalamy jej swobodnie rosnąć i zwracamy szczególną uwagę na systematyczne podlewanie oraz nawożenie.
   
Sadzonka rozrastając się wypełnia stopniowo całą średnicę otworu w płytce co powoduje zaciskanie się wiązek przewodzących. Sytuacja ta prowokuje to, ze nad jej powierzchnią powstają korzenie przybyszowe, które są zaczątkiem przyszłego nebari.

Po 3 – 4 latach sadzonka ma już silnie rozwinięty system korzeniowy ponad płytką.
   
Nadszedł czas aby ją przesadzić i zredukować zbyteczny system korzeniowy.
Po wyjęciu rośliny z doniczki wyczesujemy hakiem i drewnianymi pałeczkami system korzeniowy.
Odcinek sadzonki, który znajduje się poniżej płytki odcinamy wraz z korzeniami.
   
   
   
Tak spreparowaną sadzonkę sadzimy powtórnie do doniczki roboczej, w której spędzi ona przynajmniej następnych 5 lat. W tym czasie możemy już bez żadnych przeszkód formować koronę przyszłego bonsai.
   
Zdjęcie poniżej przedstawia nebari Klona burgera po około 10 latach od sadzonkowania.
   
Klony Burgera w szkółce Noguchi
   
Dojrzały bonsai z kolekcji Hamano
   
Zdjęcia objęte prawami autorskimi ©Włodzimierz Pietraszko