Forum Polskich Bonsaistów
co to jest? - choroba grzybowa jałowca - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA WSZYSTKICH (http://bonsaiforum.pl/forum-3.html)
+--- Dział: FORUM DLA POCZĄTKUJACYCH (http://bonsaiforum.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: co to jest? - choroba grzybowa jałowca (/thread-900.html)



co to jest? - choroba grzybowa jałowca - Paweł K - 04-18-2010

Witam forumowiczów, prosze o poradę
Na otrzymanym jałowcu zauważyłem brązowe narośla
Co to jest i czy trzeba to zwalczać a jeżeli tak to czym
Pozdrawiam i z góry dziekuję za informacje
Paweł Kowalik


Re: co to jest? - qci - 04-18-2010

Wydaje mi się że jest to rdza gruszowa.
Troszki paskudne g......no.
Pozdrawiam


Re: co to jest? - Bolas - 04-18-2010

Sprawca choroby jest jednym z dwudomowych pasożytów "przechodzi" w rozwoju z jednego na drugiego żywiciela - z jałowca sekcji Sabina, głównie sawińskiego (Juniperus sabina) na gruszę - pospolitą i wierzbolistną (Pyrus communis i P. salicifolia).
Rdza gruszy i jałowca jest rejestrowana od 1785 roku. W następstwie zakażenia rozwijają się wrzecionowate zgrubienia pędów jałowca, do kilkunastu centymetrów długości; wiosną, w kwietniu-maju, powstają na nich galaretowatej konsystencji telia, żółtawo-brunatne, do półtora centymetra długości, z zarodnikami - teliosporami, kiełkującymi w tym czasie w zarodniki podstawkowe - sporidia - infekujące zielone organy gruszy, nie tylko liście.
Choroba gruszy ujawnia się plamistościami, zgrubiałymi i twardymi, koloru pomarańczowego. W ich górnej powierzchni rozwijają się spermogonia z zarodnikami-spermacjami. Na spodniej stronie liści, w plamach, pojawiają się ecja z ecjosporami, które to zarodniki zakażają pędy jałowca, w których grzybnia rozwija się przez lata, wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. W tkance korowej nadmiernie rozwijają się elementy miękiszowe, z kolei strzępki grzybni zasiedlają drewno, poszerzają się pierścienie przyrostu rocznego, nieregularnie przebiegają cewki, pierścienie rdzeniowe rozszerzają się.
Od infekcji do rozwinięcia się wrzecionowatego zgrubienia pędów jałowca wraz z wykształconymi teliami upływa około półtora roku, zimująca w pędach grzybnia co roku rozwija nowe telia z teliosporami, które kiełkując w sporidia, rozprzestrzeniane nie tylko przez wiatr, infekują zielone organy gruszy - liście, rzadziej zawiązki owocowe i owoce, ogonki liściowe, a nawet nie zdrewniałe pędy.
Infekcja pędów jałowca dokonuje się w drugiej połowie lata - w sierpniu i na początku września. Spermogonia tworzą się mniej więcej po upływie dwóch tygodni od infekcji jako czarne punktowe utwory w górnej powierzchni plam liściowych gruszy, zaś ecja - po około czterech miesiącach.

Przeciwdziałanie chorobie
a) unikanie sąsiedztwa gruszy i jałowca z sekcji Sabina;
b) nakrywanie krzewów jałowca płachtami, w sierpniu i pierwszej połowie września;
c) aplikowanie fungicydu, jałowiec: w sierpniu opryskiwać krzewy 2-3 krotnie, w 10-14 dniowych odstępach czasu, m.in. aplikując Bayleton 50 WP (0,2-), Saprol 90 EC (0,15-), Discus 500 WG (0,03-), Score EC (0,05 proc.); grusza: m.in. Score lub Discus, od wczesnej fazy listnienia.

Porazone pedy nalezy wyciac kilka centów ponizej porazenia i spalić to dopiero wczesna faza choroby!!!


Re: co to jest? - choroba grzybowa jałowca - Paweł K - 04-19-2010

Dzięki za info
Gałązki wycięte. Reszta profilaktycznie spryskana Bravo 500.
Niestety środów w poście Bolasa w tej chwili nie mam
PK


Re: co to jest? - choroba grzybowa jałowca - Bolas - 04-26-2010

Ostatnio na IBC chłopak pochwalił sie chorobą (klikajac w zdjecie uzyskacie powiekszenie):