Forum Polskich Bonsaistów
Podłoża do bonsai - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA WSZYSTKICH (http://bonsaiforum.pl/forum-3.html)
+--- Dział: PORADNIK BONSAI (http://bonsaiforum.pl/forum-15.html)
+---- Dział: Zasady uprawy (http://bonsaiforum.pl/forum-16.html)
+---- Wątek: Podłoża do bonsai (/thread-92.html)Podłoża do bonsai - Patryk Radulak - 11-17-2006

Akadama

Akadama jest ilastą glebą lessową wytwarzana w specyficzny sposób w celu nadania jej odpowiednich właściwości fizyko- chemicznych. Wydobywana jest w kliku miejscach rozległego regionu na północ od Tokio. Powodów dla których akadama znalazła tak wiele zastosowań jest kilka. Najważniejsze jednak są jej doskonałe właściwości wodno- powietrzne związane ze stosunkową dużą średnicą granulek dzięki czemu korzenie mają doskonałe warunki wzrostu.

[Obrazek: 14_Akadama_1.jpg][Obrazek: 14_akadama1_1.jpg]

Patryk:
Akadama nie jest zbyt jałowa?

Robert Błądek:
Akadama jest jałowa, ale dzięki swojej chłonności absorbuje ogromne ilości wody a co za tym idzie składniki pokarmowa w niej zawarte. Składniki pokarmowe dostarcza się rozkładając na powierzchni kulki nawozu organicnego, z których podczas podlewania składniki mineralne powstałe podczas rozkładu substancji organicznych wmywanne są do akadamy a z niej pobierane przez korzenie. Takie podłoże ma idealne stosunki wodno-powietrzne, bo do dobrego rozwoju korzeni niezbędne jest powietrze, a zdrowe korzenie to podstawa do silnego wzrostu. Można stosować też opryski nawozami mineralnymi, aby uzupełnić mikroelementy.

Patryk:
Czy rośliny rosnące w takim podłożu można nazwozić nawozami płynnymi.... zastępująć bio-gold?

Jacek Grzelak:
Oczywiście że tak , nawóz w każdej postaci nadaje się do takiego czy innego podłoża , należy dobrać tylko jego skład i dawkę odpowiednio do danej rośliny , oraz pory roku , ponadto trzeba pamiętać że podczas obfitych opadów jest on wypłukiwany z podłoża , wówczas w przypadku nawozów płynnych nawozimy częściej

Patryk:
A czy zeby przejść ze zwykłej mieszanki glebowej do "akadamowego" podłoża trzeba oczyścic korzenie? Jaka jest różnica między twardą a miekką akadamą w zastosowaniu?

Robert Błądek:
Trzeba starą ziemię wyczesać patyczkiem lub metalowymi pazurkami (oczywiscie przyciąć korzenie) i zastąpić ją akadamą . Akadama ulega degradacji w wyniku działania mrozu, twarda jest odporniejsza na jego działanie i dłuzej zachowuje swoją gruzełkowatą budowę. Ale i tak dłużej zachowuje swoje właściwości niż inne mieszanki.

Patryk:
Kiedyś był temat o żwirku niezbrylającym się dla kota... można nim zastąpić akadamę?

Robert Błądek:
Żwirek dla kotów nie wiem nie stosowałem, producenci podają, że można stosować jako drenaż i dodatek zwiekszający pojemność wodną i przewiewność podłoża ja wolałbym zastosować drobny keramzyt lub drobny żwirek rzeczny. Akadama to akadama i nic jej nie zastąpi. Wiem nie jest tania, w ogóle bonsai to nie jest tanie hobby, ale taki wydatek raz na kilka lat się bardzo opłaca. Rośliny rosną jak szalone.

Patryk:
Czy można posadzić mech na takim podłożu?

Piotrwawa:
mech na akadamie rośnie bez problemu, najłatwiej pociąć go na drobniutkie kawałeczki i rozsypać na powierzchni. Z czasem rozrośnie się jak szalony (pod warunkiem że będzie wystarczająco wilgotno).[Obrazek: 14_akadama2_1.jpg]