Forum Polskich Bonsaistów
Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - Wersja do druku

+- Forum Polskich Bonsaistów (http://bonsaiforum.pl)
+-- Dział: DLA WSZYSTKICH (http://bonsaiforum.pl/forum-3.html)
+--- Dział: FORUM DLA POCZĄTKUJACYCH (http://bonsaiforum.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście (/thread-947.html)



Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - piotrek8876 - 06-01-2010

Witam wszystkich. Przedstawiam na zdjęciach mojego wiąza, z którym coś się dzieje. Liście zaczynają w dziwny sposób żółknąć, lecz nie opadają. Podobnie zachowywał się w poprzednim sezonie. Na wiosnę b.r. wypuścił mnóstwo świeżych liści ale po kilku miesiącach zaczęły zmieniać barwę jak na zdjęciach. Jeśli wiecie co się z nim dzieje proszę o informację. Pozdrawiam


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - Yacek - 06-01-2010

jak podlewany?
jak nawożony?
jakie stanowisko?


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - piotrek8876 - 06-01-2010

Podłoże nigdy nie było przesuszone, bardzo często zraszany- praktycznie przy każdym podlewaniu, nawożony co 2 lub 3 tygodnie a jego stanowisko to parapet w mieszkaniu.


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - Yacek - 06-01-2010

jeżeli nawożony jednostronnie NPK może być brak któregoś z mikroskładników kiedy i czy w ogóle był przesadzany??


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - piotrek8876 - 06-02-2010

Oczywiście że był przesadzany, na wiosnę poprzedniego sezonu. To na pewno nie wina braku zmiany gleby, bo w zeszłym roku po przesadzeniu do świeżej mieszanki liście również pożółkły. Bardziej bym obstawiał na jakąś chorobę, bo 2 inne wiązy również mają podobne liście, tylko w mniejszym stopniu.


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - RafiW - 06-02-2010

Moja wiedza ogrodnicza pozwali mi stwierdzić z dużym przekonaniem, że objawy występujące na liściach są spowodowane niedoborem żelaza (lub ewentualnie utrudnieniem w możliwości jego pobierania z gleby). Proponuje zastosować nawóz dolistny z mikroelementami, np. EKOLIST ŻELAZO.


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - Włodzimierz Pietraszko - 06-02-2010

Typowa CHLOROZA LIŚCI spowodowana zaburzeniami pobierania mikroelementów. Przyczyn może być wiele. bardzo często tego typu sytuacja ma miejsce w przypadku zbyt dużej zawartości w wodzie używanej do podlewania manganu i wapnia.


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - piotrek8876 - 06-02-2010

W takim razie czy macie jakieś porady w temacie podlewania, rodzaju wody itd? Do tej pory używałem odstałej kranówki. Od razu powiem, że nie mam możliwości zdobywania deszczówki- mieszkanie w bloku.
Pozdrawiam...


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - wog - 06-02-2010

wyszukiwarka google - chloroza lisci- masa odpowiedzi, zaczać trzeba chyba od podłoża


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - ogrodnik - 06-02-2010

W jakich warunkach było to drzewko zimowane :?: Smile


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - piotrek8876 - 06-02-2010

No drzewko niestety było zimowane w mieszkaniu na parapecie- brak innych możliwości.....


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - ar2r - 06-03-2010

Ze względu na to, że liście uległy przebarwieniu między żyłkami a same żyłki są zielone jest to chloroza spowodowana brakiem magnezu. Spróbuj nawozić siarczanem magnezu.
Pewnie masz kiepską wodę w kranie i nastąpiło podniesienie pH podłoża co utrudnia roślinie pobieranie składników pokarmowych. Próbuj nawozić siarczanem amonu i siarczanem potasu obniżają one pH.
Podaj jeszcze gdzie mieszkasz.


problem z wiązem - nowyu - 06-03-2010

witam

W załączniku zdjęcia wiąza którego liście tracą kolor, są po kilku dniach jakby przeźroczyste, nie ma tam żadnych robali, nie wiem co z tym robić, drzewko jest w "dobrej" kondycji puszcza nowe pędy ale nie potrafię sobie poradzić z tymi przebarwieniami, prosze o poradę

MIchał


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - piotrek8876 - 06-04-2010

Mieszkam w środkowej części Wrocławia.


Re: Wiąz drobnolistny- żółtawe liście - ar2r - 06-07-2010

Woda we Wrocławiu jest fatalna. Radzę podlewać wodą destylowaną. Na ulicy Łowieckiej mamy elektrociepłownię tam można tanio kupić wodę ja za 50 litrów płacę 10 zł. Jak chcesz to więcej informacji mogę Ci wysłać na priva.