• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jałowiec
#1
Witam
Wczoraj dokonałem pierwszego formowania mojego jałowca, którego dostałem od znajomego.
Moje pierwsze pytanie: jaki to jest jałowiec.
A drugie pytanie: czy mogę skrócić tak długie gałęzie? Czy może coś innego proponujecie do takich długich gałęzi?
Dzięki


Załączone pliki Miniatury
       
  Odpowiedz
#2
Wygięcie pnia w esyfloresy to jeszcze nie formowanie. Gałęzie do skrócenia. Niestety przez neta nikt ci dokładnie tego nie wytłumaczy z takimi roślinami to tylko warsztaty.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#3
Też przeszedłem tego typu eksperymenty , niestety ten jałowiec to słaby materiał ... Szukając w szkółkach sadzonek zwracaj uwagę na te starsze, które mają jakieś fajne rozwojowe kształty. Zazwyczaj są to sadzonki, które przeciętny Kowalski ominie, bo wydaje mu się chora lub uszkodzona, nadłamana itd ... No i oczywiście wskazane sadzonki starsze a nie młodziaki - w ten sposób zaoszczędzisz kilka lat na pogrubianie pnia oraz struktury co upodobni przyszłe bonsai do pięknych starych lub efektownych drzew rosnących w naturze np.: w krajobrazie górskim. To tak na początek, że tak powiem...
  Odpowiedz
#4
Bolas, to że przez neta mi nie wytłumaczysz jak uformować całe drzewko, to oczywista sprawa. Aczkolwiek mnie teraz interesuje czy mogę uciąć gałąź np., tak jak jest na zdjęciu linia czerwona. Jak to zrobię gałąź nie będzie już rosła dalej no a jak drzewko pójdzie bardziej do góry z biegiem lat to kiedyś mogą być dysproporcje, pnia względem gałęzi. Znowu obecnie te gałęzie są bardzo długie i to nie wygląda. No i właśnie tak nie do końca wiem co z tym zrobić?


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#5
Nie tyle że możesz co powinieneś je obciąć żeby gałęzie się zagęszczały ale żeby to co można powiedzieć na warsztatach w 10-15min to będziemy pisać całymi stronami. Przycinaj każdą gałąź nie tylko tą jedną - na pozostałej zieleni uszczykuj stożki wzrostu.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości