• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pieris japoński little heath
#1
Dostałem takiego pierisa - rósł 10 lat w gliniastym dołku wypełnionym torfowym podłożem (niemal jak w donicy), także pozyskanie bez żadnych strat korzeni. Zresztą chyba korzenią się płytko jak rododendrony. Moje pytanie to czy ciachać go na "pałkę"? Da się coś sensownego z tego "wyciągnąć" czy lepiej dać sobie z tym spokój? Mam ktoś jakieś doświadczenie z pierisami?
   
   
  Odpowiedz
#2
Bardzo dobry materiał. Szkoda ciąć na pałkę.
Włodzimierz Pietraszko
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsai.pl">www.bonsai.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#3
No jak Pan tak radzi, to spróbuje coś ułożyć. Denerwują mnie tylko takie zgrubienia przy rozwidleniach gałęzi - nie wiem co z tym zrobić.
  Odpowiedz
#4
Tak to wygląda (a właściwie wyglądało bo już są spore przyrosty) w tym roku. Gałęzie w Pierisie są bardzo kruche, także nie jest to do końca to jakie było moje zamierzenie, ale szybko odrasta.


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#5
Myślę że całkiem sympatycznie.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#6
Bolas napisał(a):Myślę że całkiem sympatycznie.

Dzięki, ciesze się tym bardziej że to moje pierwsze cięcie strukturalne i drutowanie w życiu. Drzewko ma niesamowity wigor, ale strasznie kruche gałęzie. Wie ktoś może o jakiej porze roku są najmniej kruche?
  Odpowiedz
#7
Spróbuj na późną jesień/zimę kiedy nie będzie tyle w nich soków ale strzelam bo nie miałem z nim styczności.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#8
Pieris został trochę uporządkowany i sporo przycięty z zielonego, wygląd teraz tak:


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#9
Aktualizacja - 2022 - drzewko otrzymało docelową donicę, powstała nowa gałąź tylna która jest na razie zapuszczana dlatego robi trochę chaosu, a wygląda tak:
   
  Odpowiedz
#10
Pień mu zmężniał przez te cztery lata. Wygląda już jak drzewo. Jeszcze trochę pracy z chmurkami i będzie się naprawdę czym pochwalić!
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#11
super
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości