• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niezbędnik
#1
Część, chce kupić prezent dla taty który niedawno zainteresował się tematem bonsai. Czy mogę prosić o radę od bardziej doświadczonych osób?
Pozdrawiam!
  Odpowiedz
#2
bry,

masz mnóstwo porad - a znalezienie ich na forum jest proste jak budowa cepa. na początek (początek początku, prezent, itd.) podpowiem jedną nazwę do szukania: ryuga

jsz
  Odpowiedz
#3
jeszua, to że na jakimś innym forum rzekomo coś tam podobno moderujesz wg własnego widzi mi się, nie upoważnia Cię jeszcze do publicznego strofowania innych uczestników na tym forum gdy tylko coś Ci się tu nie podoba.

Wnioskuję oba posty, mój i jeszua do usunięcia.
_______________
Pozdrawiam - Józef
  Odpowiedz
#4
jeszua, zgadzam się z Józefem w 100%

Byłoby znacznie milej, a zabrałoby ci to tyle samo czasu, gdybyś te dwa zdania krytyki zamienił na dwa zdania odpowiedzi człowiekowi, który nie ma pojęcia, czego szukać.


na początek (początek początku, prezent, itd.) podpowiem jedną nazwę do szukania: chamstwo w sieci

Wnioskuję trzy posty, mój, jm48 i jeszua do usunięcia.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#5
1234 - Jeśli w pytaniu masz na myśli narzędzia, to sprawdź wątki poniżej:

narzedzia-krotki-opis-co-do-czego-t262.html

post44418.html

Chociaż dla mnie niezbędnik to byłoby kilka kilogramów dobrego drutu albo stalowy, niemożliwy do wygięcia ani złamania szpadel :lol:

Sprawa jest tym trudniejsza, że jedno przyzwoite narzędzie kosztuje od okolicy 100 złotych, a narzędzie znanej firmy może kosztować i kilkaset. WAŻNE: nie kupuj chińskich "okazji" z Aliexpress po 40 złotych - to z reguły jest fikcja do jednorazowego użytku.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#6
Wszystko zalezy od budzetu, moze kup mu jakas ksiazke, niech najpierw poczyta. Ksiazka to zawsze fajna rzecz, Polecam Płochockiego lub Tomlinsona z takich bardziej dostepnych w Polsce. Mozesz tez kupic pare narzedzi ale na poczatek to wystarcza nozyce i jakas para kleszczy.
Pozdrawiam Tomek
  Odpowiedz
#7
Zastanawia mnie jedno po co wogole co poniektorzy chca sie wypowiadac jesli to nic nie wnosi? Jeszua Ryuga spoko, Masakuni jeszcze lepsze, ale po co poczatkujacy ma wydawac miliony monet za narzedzia dla profesjonalistow skoro i tak ich w pelni nie wykorzysta? Lepiej kupic material do cwiczen ze szkolki.
Pozdrawiam Tomek
  Odpowiedz
#8
ponieważ po 3 dniach (w czasie których pytający nawet nie zalogował się powtórnie na forum) odpowiedzi są jak widać - nieliczne, przypadkowe, zasadniczo tak różne, że i tak musi sobie sam w razie czego zdecydować: czy narzędzie, czy drzewko (jakie?), czy książka (jaka?), pozwolę sobie jeszcze na deser skomentować, iż poświęcając ułamek czasu oczekiwania na samodzielne poszukanie odpowiedzi zdecydowanie lepiej by na tym wyszedł. to tyle tytułem uzasadnienia mojej pierwszej odpowiedzi

tomwoski napisał(a):Ryuga spoko, Masakuni jeszcze lepsze, ale po co poczatkujacy ma wydawac miliony monet za narzedzia dla profesjonalistow skoro i tak ich w pelni nie wykorzysta?

sam dostałem jakieś, więc stąd był mój wstępny pomysł. ryuga za sztukę kosztuje te stokilkadziesiąt zeta, jako prezent w zależności od portfela można kupić po prostu jakieś podstawowe nożyczki/ kleszcze albo kilka sztuk. w każdym razie to jakaś wartość "prezentowa", inaczej niż antykwaryczne (w większości, ca. 50zł Płochocki) pozycje książkowe (i tak nieliczne w języku polskim). zakup rośliny oczywiście też, ale... znów wypadałoby by pytający określił zakres zainteresowań "nieco" precyzyjniej. szukając nie ma tego problemu, patrzy na to, co uzna za odpowiednie

1234 napisał(a):chce kupić prezent dla taty który niedawno zainteresował się tematem bonsai

i wracamy na początek: czy zainteresowanie jest na etapie, że zaczął coś uprawiać, czy póki co tylko teoretyczne? jaka jest kwota na zakup, orientacyjnie chociaż? jak pilny jest zakup, bo np. przy obecnych temperaturach osobiście obawiałbym się zamawiania przesyłki drzewek (kolejny powód, dla którego jakieś narzędzie jest w tej chwili bezpieczniejsze)
jeśli się pytający pojawi, może rzuci jakąś dodatkową informację


tytułem zakończenia z mojej strony: jakkolwiek nie uważam zwrócenia uwagi, że samodzielne szukanie winno być pierwszą, nie ostatnią metodą uzyskiwania wiedzy (ale jestem podobno półaspergerkiem) za "chamstwo w sieci", to na przyszłość powstrzymam się oczywiście od tego typu odpowiedzi. zakładam, że przynajmniej część osób samodzielnie odkryje tą prawdę :mrgreen:
jsz
  Odpowiedz
#9
Może na początek sprezentuj mu jakieś dobre książki na ten temat? Dzięki temu lepiej zorientuje się w świecie bonsai. Big Grin
  Odpowiedz
#10
Witaj,
Na początek myślę spokojnie Andrzej Płochocki - Bonsai, reszta materiałów w necie ... multum
- polecam kontakt z doświadczoną osobą która również doda pewnego paliwka do pasji Smile

narzędzia? CIERPLIWOŚĆ Smile
ostre nożyce, cążki do drutu i drut (różne srednice 1/ 1,5/ 2,5 / 4 może 6 mm) - z czasem łyknięcia bakcyla dokupi się bardziej ĘĄ narzędzia

drzewko / materiał?
choćby i wiąż drobnolistny - pięknie daje rade nawet na balkonie... obserwować można zmiany sezonowe, przyrosty na tyle zadowalające by zaczęło cieszyć. i po kolei... kolejne Smile UWAGA .. WCIĄGA Smile
uczę się Smile
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości