• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sadzonki- krok po kroku
#1
Temat został napisany zapobiegawczo, aby uniknąć pytań początkujących. Wiadomo, że lepiej jest kupić w szkółce lub kwiaciarni doroślejszą roślinę

Sadzonkowanie jest najbardziej popularnym sposobem rozmnażania roślin. Szansa na sukces zależy od gatunku: rozmnażanie niektórych roślin drzewiastych jest trudne lub niemożliwe bez specjalnego wyposażenia, podczas gdy ficusy czy inne rośliny potrafią ukorzenić się w szklance z wodą. Nawet u łatwo ukorzeniających się roślin może jednak wystąpić niewytłumaczalne niepowodzenie, dlatego należy pobrać więcej sadzonek.

Do bonsai wykorzystujemy sadzonki pędowe. Należy wybrać silny i zdrowy, nie kwitnący pęd. Niektóre rośliny o niezdrewniałych pędach ukorzeniają sie o dowolnej porze roku, ale u gatunków drzewiastych jest to na ogół uzależnione od ich aktywnego wzrostu i wykonuje się to zwykle wiosną przy użyciu ukorzeniacza.

Sadzonki pędowe powinny być umieszczane w podłożu, gdy tylko zostaną przygotowane. Problem z jakim musi się zetknąć nasza sadzonka jest oczywisty. Jest ona zwykle odłączonym kawałkiem pędu lub liścia i bez środków uzupełniających ubytki wody będzie stopniowo tracic turgor. Jest to więc wyścig z czasem- sadzonki muszą wykształcić korzenie zanim roślina straci tyle wody, że zacznie zamierać. Dlatego stosujemy mnożarki lub okrywamy sadzonki folią.

Przed rozpoczęciem wykonywania czynności należy przygotować:
-mieszankę glebową (ziemia uniwersalna+gruboziarnisty piasek)
-kuwete, doniczkę lub inny pojemnik
-mnożarkę lub folie z patyczkami aby przykryć sadzonki
- ukorzeniacz

[Obrazek: 14_100_0468_1.jpg]


1. Kuwete wypełniamy podłożem

[Obrazek: 14_100_0470_1.jpg]

2. Sadzonki maczamy w ukorzeniaczu

[Obrazek: 14_100_0471_1.jpg]

[Obrazek: 14_100_0472_1.jpg]


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości