• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dopasowanie gatunku do szkicu
#1
Dzień dobry,

Proszę o poradę. Który z poniższych gatunków powinien być najłatwiejszy w uprawie i nadaje się do poprowadzenia w stylu jak na załączonym szkicu.
To będzie moje pierwsze drzewko. Na ten moment mam możliwość uprawy jedynie wewnątrz pomieszczenia.


1. Wiąz drobnolistny
2. Ligustr Chiński
3. Portulacaria afra
4. Podokarp wielkolistny
5. Karmona drobnolistna


[Obrazek: ff84d20f131bc1c62d5524d0c89e7e78.jpg]

[Obrazek: 57899a1316ae4b3b45ebf460f5b610ae.png]
  Odpowiedz
#2
Jeśli nie masz doświadczenia, to tak naprawdę możesz uprawiać wewnątrz tylko Portulacaria afra, bo wszystko inne zabijesz.

Tyle tylko, że ona nie będzie rosła w takiej formie, jak na zdjęciu.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#3
A ja mam totalnie odmienne zdanie.
Sukulenty mimo niskich wymagań glebowych i wodnych często są wykańczane nadopiekuńczością adeptów tej sztuki. Wolno przyrastają i bardzo ciężko się je układa a z racji posiadania bardzo delikatnych gałęzi nadawanie kształtu drutem jest praktycznie niemożliwe. Do tego dochodzi jeszcze kwestia materiału bo by osiągnąć zamierzony cel jakim jest styl ktory ci się podoba to drzewo niestety musi być wiekowe.
   
   

Bardzo łatwo w podobnym stylu znajdziejsz coś co nie sprawi takiego problemu np ligustra. Roślina bardzo wdzięczna o szbykich przyrostach i znosi mocne cięcia. Oklapniętymi liśćmi da znać kiedy ma niedobór wody. 
   

Carmona troszkę marudna, wiąz będzie wymagał doświetlania lub zimowania zimą, a podokarp do teglo stylu też będzie musiał być wiekowy by nabrać proporcji. Mam nadzieję tyłko że nie mówisz o nasionach tych gatunków bo...... >Smile
  Odpowiedz
#4
Ja się raczej obawiam, że bez odpowiedniego zimowania wynikającego z braku doświadczenia bardzo szybko zobaczymy post zatytułowany "Ratunku!!! Moje drzewko umiera!!!!". Wszystkie te drzewa wymagają stosunkowo zimnych warunków, co nie jest wcale proste.

Przy minimum wiedzy portulakarię jest bardzo trudno zabić, chociaż zgadzam się co do problemów z drutowaniem.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#5
bry,

no dobrze, panowie dyskutanci, ale czy z liściaka da się zrobić taki kształt, jaki sobie autor pytania wymarzył - na rysunku i fotografii ewidentnie pokazując iglaka? znaczy kształt drzewka, układ gałęzi pewnie tak, ale czy różnice w detalach, sposobie rośnięcia gałęzi, nie będą tu zasadniczo psuły koncepcji?

jsz
  Odpowiedz
#6
Oczywiście że nie odzwierciedli wszystkich detali bo z każdym z nich bedzie musiał zmierzyć się w innej skali wielkości drzewa by proporcje zieleni do układu całego drzewa były poprawne ale mamy tu do czynienia z amatorem więc wchodzenie w tak zawiły dla niego wątek jest zbędne na tym etapie. Ten modrzew też nie jest idealny tym bardziej z igłami. Możemy doczepić sie do wielu aspektów ale pytanie było prostsze i myślę że odpowiedzi pana Bartka satysfakcjonują a jak będzie miał niedosyt może pytać dalej Smile
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#7
Dziękuję za odpowiedzi. Szukam zatem ligustra Smile
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości