• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Efektywne Mikroorganizmy
#1
Jak w temacie. Ktoś miał i stosował? Jakie efekty i czy warto?
[Obrazek: 7578766404d0669c8a32a4.gif]
  Odpowiedz
#2
Mam i stosuje. Na pielęgnację i ochronę zdrowia składa się u mnie bardzo wiele czynników więc nie wiem czy to tylko dzięki emom tak pięknie wszystko rośnie. W każdym razie emy świetnie przyśpieszają rozkład każdej martwej materii organicznej. Stosuje je do produkcji nawozów płynnych (tzw. gnojówek). Po tygodniu mam 100-200 litrów gotowego nawozu Big Grin
Paweł Piekarczyk
  Odpowiedz
#3
Ja rozumiem, że stosowane doglebowo poprawiają jej strukturę itd. Ale jak to się ma do bonsai? Rośliny, które rosną w akadamie nie potrzebują chyba em'ów? A może jednak? Czy stosował ktoś jako oprysk? Lub co mnie bardziej interesuje, przed sadzeniem świeżo pozyskanych roślin z odkrytym systemem korzeniowym?
[Obrazek: 7578766404d0669c8a32a4.gif]
  Odpowiedz
#4
Akadama jest podłożem jałowym, więc stosowanie emów jest wskazane. Każda roślina potrzebuje do życia mikrofauny i mikroflory wokół siebie. Podlewając akadamę czy jakiekolwiek inne jałowe podłoże masz pewność, że zaszczepiłeś je pożytecznymi mikroorganizmami. Co więcej, traktując jeszcze to podłoże nawozem organicznym podajesz emom pożywkę i powodujesz ich namnażanie. Duża ilość emów stwarza barierę dla patogenów i szkodników. Emy ich nie zabijają! co często jest mylnym stwierdzeniem wielu sprzedawców. Z tego co pamiętam to emy potrafią niszczyć chitynową powłokę jaj wielu szkodników i dodatkowo stwarzają takie środowisko, że inne mikroorganizmy nie potrafią się w nim rozwijać. Ja na swoich drzewach stosuje oprysk na pniach i po powierzchni donic (ważne jest aby takie opryski robić kiedy pada deszcz i nie ma dużego nasłonecznienia). Nie opryskuje zieleni bo nie ma sensu (na zieleń pryskam czasem chemią zapobiegawczo). Ja uważam, że im bardziej urozmaicamy ochronę roślin tym lepsze będą efekty.
I oczywiście możesz opryskiwać yamadori od korzeni do korony. Im szybciej stworzysz przyjazne warunki dla yamadori tym lepiej się zregeneruje. Na pewno nie zaszkodzi a tylko pomoże. Emy nie niszczą mikoryzy.
Paweł Piekarczyk
  Odpowiedz
#5
Paweł,
Dzięki za odpowiedź. Szczególnie ostatnie zdanie jest dla mnie ważne. Co do pryskania chemią to czytałem, że podczas używania EM'ów nie powinno się stosować żadnych pestycydów.
[Obrazek: 7578766404d0669c8a32a4.gif]
  Odpowiedz
#6
Chemia zabija wszystko, emy też. Ale jak się czasem nie ma wyjścia to trzeba pryskać. Ja opryskuje emami szczególnie starą korę u iglaków i powierzchnie gleby. Potem to wszystko wnika wgłąb i w trakcie oprysku zieleni chyba wszystkich emów nie zabija. A wolę mieć emy głęboko pomiędzy starą korą niż jakieś inne dziwactwo Big Grin
Paweł Piekarczyk
  Odpowiedz
#7
Ja w tym roku zacząłem stosować to:
[Obrazek: biohumus_uniwersalny.jpg]
Całkiem nieźle się spisuje choć stosują go naprzemiennie ze zwykłym nawozem do rozpuszczania w wodzie.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#8
Bolas a czy biohumusa trzeba stosować dokładnie tak samo jak mineralny czyli co dwa tygodnie .
Czy mozna używać jego w ten sposób że dziś na przykład podlabym drzewko zwykłym nawozem mnineralnym typu pokon nawóz do bonsai a za tydzien biohumusem ? :?
  Odpowiedz
#9
Producent zezwala na codzienne podlewanie tym roztworem dodatkowo zaleca stosowanie Humus Active produktu na wyjałowione właśnie chemicznie podłoże.
Wszystkiego dowiesz się u źródła: http://www.ekodarpol.pl i http://biohumus.co/
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#10
Jak narazie stosuje nawóz do bonsai firmy Pokon które zaleca jego stosowac co tydzien ?
Tylko się zastanawiam czy aby nie zaszkodze drzewku tym?
Mam carmone drobnolistna i w opisie hodowli pisze zeby co dwa tygodnie nawozić ?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości