• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekspozycja Bonsai - zasady, teoria i praktyka
#29
Tomek
W pierwszych słowach to chcę Ci pogratulować, że potrafiłeś tego jak sam nazwałeś „markeciaka” doprowadzić do takiej dobrej formy i że jeszcze potrafisz go w tej formie utrzymać. A gratuluję Ci dlatego bo wbrew popularnym opiniom uważam, że drzewka tzw. „indoor” są o niebo trudniejsze do utrzymania, już nie mówiąc o dobrym rozwoju ulistnienia, niż nasze rodzime drzewa trzymane na zewnątrz. Wystarczy tylko poczytać dziesiątki jak nie setki rozpaczliwych postów na forach bonsaiowych w rozdziałach „Choroby i szkodniki”. Ja sam po kilku latach prób i bolesnych doświadczeń poddałem się i przestałem zajmować się indoorami, tym bardziej że dotarło do mnie wreszcie iż nigdy nie będą one w Polsce wyglądać tak pięknie i mieć takiej olbrzymiej ilości listków, jak w swoich rodzimych tropikalnych czy subtropikalnych warunkach – niestety za mało u nas światła i zbyt niska wilgotność powietrza.
Ale do rzeczy.
Pytanie 1 - O tą najniższą prawą gałąź to zapytałem się dlatego, gdyż jak widać była skrócona znacznie i w porównaniu z wyższymi gałęziami wygląda słabiej, także rodzi się pytanie czy nie jest ona zacieniona zbyt mocno przez dłuższe wyższe gałęzie – niestety nie ma fotki z widokiem z góry, także nie wiem jak to jest z tym doświetleniem tej najniższej gałęzi.
Pytanie 2 – OK rozumiem, chciałeś zniwelować ten uskok pnia w prawo i zbalansować drzewo tymi dłuższymi gałęziami idącymi w lewo, przy czym ja osobiście aż tak takim super idealnym balansem się nie przejmuję, tak jak to temu na forach dają wyraz niektórzy młodzi forumowicze – drzewo odchyla się kilka centymetrów od pionu i już rozpacz że się przewraca. To nie prawda, w przyrodzie spokojnie tak rosnące drzewa występują a i u wielkich Mistrzów drzewka bonsai też są tak prowadzone. Wracając do tych dwóch lewych dłuższych gałęzi to bardziej bym już im nie pozwolił rosnąć w lewo, gdyż jak dla mnie byłoby to nienaturalne, że gałęzie rosną mocno w lewo a wierzchołek jest z prawej strony pnia. Wiesz i gałęzie i wierzchołek drzewa rosną tak naprawdę w jednym kierunku – do światła.
Pytanie 3 – najważniejsze dla tematu flow, które to pojęcie dla mnie znaczy dokładnie tyle: flow to kierunek ruchu pnia aż do wierzchołka i/lub głównych gałęzi drzewa w kierunku przestrzeni, a że gdzie jest przestrzeń tam jest najwięcej światła, no to tak naprawdę jest to ruch w kierunku gdzie jest najwięcej słonecznego światła. I stąd moje pytanie o to kto wybrał prawą gałąź aby z niej zrobić „fałszywy” wierzchołek. Jak zrozumiałem tak już było gdy pozyskałeś drzewko.
Także niestety ktoś już za Ciebie wybrał kierunek flow tego drzewka, jest ono w prawo tak jak to zaznaczyłem na pierwszej fotce.
   
W związku z tym według mnie kusamono powinno stać po prawej stronie drzewka, tak jak na drugim obrazku.
   
Co innego gdybyś to Ty wybrał gałąź na wierzchołek i wybrałbyś lewą gałąź, to wtedy flow byłoby w lewo - jak na trzeciej fotce
   
i wtedy spokojnie kusamono powinno stać z lewej strony drzewka - jak na czwartym obrazku.
   

Także reasumując:
Tomek - to jest Twoje drzewko i to jest wolny kraj, także możesz sobie stawiać kusamono gdzie tylko chcesz ale weź jednak pod uwagę cytowaną przeze mnie wypowiedź Mario Komsty o kierunku flow tam gdzie kieruje się pień i wierzchołek drzewka, no a jak Mario nie jest dla Ciebie autorytetem, to jeżeli Ci się chce to przeglądnij artykuł o tej tematyce spod linku , który podaję poniżej:
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATVisu ... vement.htm

pozdrawiam

Tadek Bednarczyk
  Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości