• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pieprzowiec Chiński - problem
#4
A nie stał przypadkiem na parapecie pod którym był grzejnik ??? tak czy siak to bardzo wymagający gatunek, powinien mieć wilgotne powietrze i przewiew bo grzybki lubią go zaatakować oraz dużo światła. Konia z rzędem temu kto zapewni takie warunki w domu. Ja tam już dwa zajechałem i nie mam ochoty na trzeciego. Możesz spróbować jakąś szklarnię zainstalować jak masz na to miejsce ale taka szklarnia powinna być wyeksponowana na mocne światło czyli nie może stać np. 1 m od okna. POWODZENIA.
BTW
Co do samego gatunku a właściwie chyba rodzaju Zanthoxylum beecheyanum (Zanthoxylum arnottianum Maxim) znalazłem info odnośnie pochodzenia na stronie: http://proj3.sinica.edu.t..._1269163175.pdf
albo
http://plants.jstor.org/stable/10.5555/ ... k000717598
Wynika z tego, że gatunek pochodzi z Okinawy (tak przynajmniej moja rozumieć język angielski :-> ) A zatem klimatu subtropikalnego. Info z Wiki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Okinawa_(wyspa)
Średnie temperatury 22,4 °C. Latem 27 – 32 °C, a zimą 16 – 21 °C, nigdy nie spada poniżej 10 °C. Prawie przez pół roku trwa pora deszczowa, lecz średnioroczne opady wynoszą 2000 mm. Dodać należy, że wyspa jest nizinna.
Z kolei anglo-języczna Wiki wskazuje że Zanthoxylum beecheyanum i Zanthoxylum piperitum to dwa odrębne rodzaje. Przy czym fotka liści piperitum prowadzi do wniosku, że to co mamy w domach to nie pieprzowiec chiński ale ... okinawski ? japoński ?.
http://en.wikipedia.org/wiki/Zanthoxylum
Paweł Dembek
  Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości