• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bonsai stracił wszystkie liście
#11
Jak wiadomo chodzi o podniesienie wilgotności powietrza lokalnie w obszarze doniczki a nie w całym pomieszczeniu. Lokalnie w obszarze drzewka wilgotność jest trudna do zmierzenia w sposób prawidłowy, szczególnie tanim wilgotnościomierzem bez klasy dokładności i świadectwa wzorcowania. Natomiast nawet jeśli posiadacie wilgotnościomierze komercyjne, to te są zwykle projektowane do użytku w dużych halach lub szklarniach i nie są raczej tak czułe lokalnie.

Na dowód że metoda z keramzytem działa mogę potwierdzić że mój fikus od kiedy od 3 lat stawiam na tacy z keramzytem wypuścił korzenie powietrzne a przez 5 poprzednich lat nic.

P.S. Nie oczekujcie od tacy z keramzytem mikrokliatu jak w szklarni ale podniesienie wilgotności o jakieś 20% lokalnie przy nie wielkim rozmiarze bonsai sporo daje. Nie zmienia to faktu że przy tej karmonie to nie ma sesnu bo i tak nie ma liści które przytrzymały by wilgoć z powietrza. Natomiast namiocik z folii to dobry pomysł np dla fikusa czy azalii ale nie jestem pewnien czy zdał by egzamin u tej karmony.

P.S.2 Metoda z czarnym workiem jest dobra tylko dla drzew liściastych przechodzących w stan spoczynku na zimę majacych zdolnosc magazynowania sporej energii w korzeniach.

P.S.3 Ta karmona nie przeżyje jest zbyt mała, jest to gatunek trudny w uprawie w wrunkach domowych i jak rzuciła wszystkie liście to na 99% już jest po ptokach i żaden czarny worek jej nie pomoże.
Pozdrawiam Tomek
  Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości