• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sosna pospolita
#1
Witam wszystkich
Jako że wieje bardzo nudą na forum, zapodaję fotki sosenki yamadori kopanej w 2008 roku z terenów kopalni piachu. Sosna nie jest może czymś fantastycznym ale jak na warunki Lubelszczyzny to bardzo ciekawy materiał Wink. Temat zakładam bo czas najwyższy na pierwsze formowanie, dotychczas starałem się jedynie poprawić nędzną kondycję drzewa w jakiej się znajdowało co myślę się udało.
   
[Obrazek: psilvestris01.jpg]
[Obrazek: psilvestris02.jpg]
[Obrazek: psilvestris03.jpg]
[Obrazek: psilvestris04.jpg]
parę zbliżeń
[Obrazek: psilvestris05.jpg]
[Obrazek: psilvestris06.jpg]
no i fotka igliwia co do którego mam pytanie
[Obrazek: psilvestris07.jpg]
takie zbrązowiałe końcówki pojawiły mi się w tym roku gdzieś w okolicy lata, nie wiem co to jest bo jest tylko na tej sośnie a stały obok niej inne i one są normalne, co to jest?? podejrzewam grzyba tylko dlaczego tylko na tej?
Co do formowania samej sosny mam dwie koncepcje. Pierwsza to wykorzystanie głównego środkowego aczkolwiek nieco cienkiego pnia i zbudowanie rośliny o pokroju wzniesionym. przemawia za tym to że gałęzie na tym pniu są bardzo dobrze rozbudowane i można by już na tym etapie ułożyć ładne pięterka. Sugerując się fotką nr 3 wyleciał by pień lewy i ten z prawej - przekształcając je w jiny. z prawej tylnej strony znajduje się dość mocno rozbudowana gałąź z której można by ułożyć pierwszą główną gałąź drzewa.
Druga koncepcja to drzewo rosnące na skarpie z wykorzystaniem tego prawego pnia i gałęzi rosnących w dół, coś jak pół-kaskada.
A może wy macie inny pomysł? Czekam na komentarze Wink
Sebastian Żydek
fb <!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai">https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://bonsaisabamiki.freehost.pl">http://bonsaisabamiki.freehost.pl</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#2
Hmm, powiem Ci, że masz ciężką decyzję do podjęcia, bo materiał się nadaje bardzo ciekawie na kilka styli. Ja jednak bym pomyślał nad czystą kaskadą(czego nie wziąłeś pod uwagę :lol: ) z poprowadzeniem drzewa jedynie po tej gałęzi idącej w dół. Uzyskasz piękne zwężenie pnia i fajne jiny. :wink:
  Odpowiedz
#3
witam takie brązowe igiełki to prawdopodobnie osutka sosny miałem podobnie
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości