• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podokarp wielkolistny
#1
To jest mój drugi nieszczęśnik :lol: ,który trafił w moje dłonie...
Zamierzam formować go w stylu fukinagashi, zrobiłem już pierwsze formowanie, zadrutowałem go, niestety nie posiadam zdjęcia zanim go " wykrzywiłem"
A prośba moja do Was jest taka, żeby może podpowiedzieć mi, którą lub które gałęzie wyciąć.Wydaje mi się, że jest zbyt gęsto...
Proszę nie walić na mnie gromami za te prowizoryczne naciągi :roll:


Załączone pliki Miniatury
       
  Odpowiedz
#2
Cry
Mam prośbę, poczytaj o drutowaniu, zakup trochę porządnego drutu jak już będziesz wiedział co to oznacza i zadrutuj go na nowo. Pod warunkiem, że potrafisz się nim dobrze zaopiekować
  Odpowiedz
#3
Drzewku to drutowanie nie zaszkodziło,ma się swietnie..nie wygląda to co prawda dobrze :oops: ale było to moje pierwsze drutowanie jakie wykonałem...
To czy w takiej sytuacji ściągnąć te druty co są teraz i założyć kolejne lepiej ?? nie zaszkodzi to drzewku?? w tym " odrutowaniu " jest już od trzech miesięcy i nie zauważyłem aby mu się pogorszyło przez to...pomijając ,że efekt wizualny nie jest rewelacyjny to efekt zamierzony, czyli nadanie odpowiedniego kształtu myślę, że jest blisko ...
  Odpowiedz
#4
O stylu fukinagashi bylo juz na forum pisane radze dobrze sie zastanowic nim zrobisz nastepny karygodny błąd.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#5
Możesz napisać Bolas o jakim błędzie piszesz ???
Zarejestrowałem się ponieważ chcę się dowiedzieć czegoś więcej niż tyle, że popełniam błędy..każdy je popełnia więc skoro popełniłem to chcę wiedzieć jaki żeby go poprawić( po to założyłem ten temat i zamieściłem zdjęcia )
Dzięki za pomoc...
  Odpowiedz
#6
Pierwszy błąd to drutowanie.
paweł
  Odpowiedz
#7
Paweł - mówisz chyba o estetycznej stronie drutowania. Tutaj ważniejsze jest to, o czym wspomniał Bolas. To drutowanie nie stworzyło fukinagashi. Wizualnie, dla laików - może tak, ale w powiększeniu widać mnóstwo błędów. Obrazując to inaczej - zardzewiały samochód po pomalowaniu olejnicą też z daleka wyglada ładnie. Przede wszystkim należałoby się zastanowić nad predyspozycjami Podocarpusa do takiego stylu.
  Odpowiedz
#8
To drutowanie nie tylko jest złe ze strony estetycznej ale i technicznej. Dobrane są nieodpowiednie grubości drutu. Ja proponuję ściągnąć obecne druty, poczytać o:
Podokarpie wielkolistnym, Drutowaniu oraz stylach bonsai. Dobrze zrobi również naoglądanie się przykładów znanych lub mniej znanych artystów i wyciągnięcie w wniosków.
  Odpowiedz
#9
Marku jak najbardziej chciałbym ci opisać to jak bardzo rzuciłeś się na najtrudniejszy z najtrudniejszych styli jakim jest styl drzewa miotanego wiatrem ale tak jak wspominałem wszystko było już o tym pisane i tylko bym się powtarzał. Mam nadzieje ze masz troszkę więcej czasu przy komputerze niż ja i skorzystasz z funkcji SZUKAJ.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#10
Dzięki za wskazówki :wink:
Rzezcywiście Bolas ten styl to była karygodna pomyłka, przeczytałem parę postów na forum i w necie na ten temat.. nie miałem pojęcia, że może być to taki trudny styl..wydaje się łatwy..
Tylko co mam teraz w takim razie zrobić z tym drzewkiem ?? w jakim stylu go formować ?? wyciąłem już wszystkie gałązki z jego lewej strony pnia z myślą o stylu fukinagashi..no i teraz co ??

Czy to jak wygląda teraz jest dobrą bazą wypadową do rozpoczęcia formowania go tak aby uzyskać styl półkaskady taki jak na zamieszczonym poniżej linku ??

http://img214.imageshack.us/i/podoe0377dkd3.jpg/

Proszę o opinie..
  Odpowiedz
#11
Nooo i jest tez kolejny problem. W książce A.Płochockiego jest opisane obrazkowo jak uzyskać kaskadę czy półkaskadę. Czytając opis tej formy zwroć uwagę ze jedną z najważniejszą kwestią przy tym stylu jest gruba solidna podstawa którą równoważy ciężar rośliny. Tak na chłopski rozum żeby roślina wyglądała tak by silna podstawa pnia miała optyczny wygląd na tyle silnej (silnie obsadzonej w podłożu) by utrzymać całą zieleń zwisającą.
Przy tym materiale pojawia się kwestia tego co chcesz z nim zrobić. Czy chcesz ja doprowadzić do tego stylu - co ma sens, czy chcesz uzyskać juz roślinę w tym stylu - co nie ma sensu ponieważ roślina na dzień dzisiejszy nie ma większych predyspozycji na tą formę. Dlatego właśnie mówi się ze bonsajarz powinien być cierpliwy, niekiedy to ty masz dorosnąć do rośliny a nie ona do ciebie. Zadbaj teraz by miała jak najlepsze warunki do wzrostu ponieważ okres zimowy nie jest najlepszym okresem do kształtowania tego gatunku. Zdejmij druty i uzbrój się w cierpliwość a zobaczysz że z czasem to roślina podpowie ci co będzie dla niej lepsze. Zakup, wypożycz kilka książek o bonsai i przez zimę spróbuj jak najwięcej wiedzy przyswoić a na wiosnę zaczniesz działać będąc o wiele mądrzejszym a wtedy zobaczysz że twoje podejście do roślin zupełnie się zmieni. Najgorsze na początku jest wypalić swój zapał do tej pięknej sztuki przez uśmiercenie kilku roślin. Wszystko wymaga czasu.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#12
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na dzień dzisiejszy nie ma sensu ani nawet możliwości kształotowania mojego drzewka na styl kaskady, no ale w przyszłości owszem tak...w moim pytaniu bardziej chodziło mi o kwestę tego czy i co na teraz musiałbym zrobić aby w przyszłości nadał się on do formowania ..tzn. czy powinienem naginać pień do dołu już teraz, czy wyciąć jakieś gałoązki czy zostawić na parę sezonów tak jak jest...druty ściągnę bo kiepsko to wygląda teraz, tylko czy jeśli pozwolę drzewku rosnąć swobodnie już teraz to czy później nie będę miał więcej pracy przez to, że np. mogłem zacząc przyszykowywać roślinę to stylu półkaskady wcześnie ale tego nie zrobiłem ??
Tej zimy już oczywiście nic nie będę robił, no ale może na wiosnę już by wypadało ??
co sądzicie ??
  Odpowiedz
#13
Zadajesz masę pytań, na które może ktoś znajdzie czas i udzieli Ci szczegółowej odpowiedzi, którą może zrozumiesz bez całej pozostałej wiedzy tylko według mnie to tak jakbyś uczył się pisać całe słowa bez znajomości poszczególnych liter. Ile książek odnośnie tematyki bonsai przeczytałeś? Albo może pokusiłeś się o przejrzenie wszystkich, lub chociaż połowy tematów na tym forum?
  Odpowiedz
#14
Nie wiem jak z twoim angielskim ale pewnie sobie poradzisz
zasady: http://www.bonsailearningcenter.com/IMAG...ascade.pdf http://www.bonsaimalta.org/resources/lectures/07_ch.pdf
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#15
Forum oberwuję już od dość dawna, przeczytałem wiele artykułów na forum, które powstało chyba po to aby właśnie przypliżać techniki sztuki bonsai i sobie pomagać( takie są jego cele opisane w statusie )więc dziwi mnie Twoja niechęc do dzielenia się wiedzą..l
książki, które przeczytałem to może nie jest wielka lista, dlatego też wspieram się pomocą tutaj na forum gdzie są chętni do pomagania i dzielenia się spostrzeżeniami...
Bonzai z naszych drzew Wolfgang Kohlhepp
101 praktycznych porad: Bonsai Harry Tomlinson

Dzięki Bolas Smile
Wskazówki się przsydadzą...

p.s.
A tak szcerze ItalianCopper to czas,który poświęciłeś na napisanie tego posta mogłeś równie dobrze sporzytkować...np. odpowiedzieć choćby na jedno moje pytanie chyba, że brakło Ci czasu :wink:

pozdrawiam :wink:
  Odpowiedz
#16
Koledzy chcą skłonić Cię do szukania odpowiedzi na Twoje pytania odsyłając Cie do książek. Dlaczego? Do wiosny Twoja roślina nie urośnie nie wiadomo ile. A przynajmniej będziesz znał odpowiedzi na pytania które zadałeś i na te które byś zadał niebawem. Ta wiedza jest zawarta już w różnych publikacjach.

Osobiście polecam Ci Płochockiego. Sam przeczytałem kilka razy i powiem szczerze, że dla początkującej osoby nie ma nic lepszego.

Bardzo ważne są terminy prac na roślinach (kiedy formować, przycinać, drutować, przesadzać, nawozić itd). - Płochocki.
Metody prowadzenia roślin w różnych stylach. - Płochocki.
Sposoby drutowania. - Płochocki.
Zasady formowania (które gałęzie wyciąć a które zostawić bo o to też pytałeś). - Płochocki.

A przede wszystkim najważniejszy krok - dobór materiału. Jak powinien wyglądać Twój materiał nadający się do formowania. Jeżeli się nie nadaje teraz to pozwól mu rosnąć do momentu w którym roślina być może sama podsunie Ci styl w jakim będzie jej najlepiej.

To jest tak jak z abecadłem. Pytasz o literkę A, później F. Koledzy podsuwają Ci całe abecadło a Ty nadal chcesz tylko literkę A i F Smile.

Nikt nie jest skąpy jeśli chodzi o dzielenie się wiedzą a już na pewno nie ludzie na tym forum.

Twój temat bardziej nadawałby się do działu:
viewforum.php?f=1

Chcesz pomocy przy formowaniu a brak u Ciebie podstawowej wiedzy. Pomijając fakt, że sam materiał moim zdaniem jeszcze nie jest gotowy.

Odsyłając Cię do źródeł podstawowej wiedzy nikt Ci nie odmawia pomocy a wręcz przeciwnie Smile.

Pozdrawiam i więcej pokory bracie Smile
  Odpowiedz
#17
Dzięki to trochę się podciągnę w nauce :wink:
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości