witam
ostatnia już robota w tym roku jeśli chodzi o jałowce :wink:
dnia wczorajszego zrobiliśmy sobie z lokalnymi chłopakami spotkanie a żeby nie było nudno ukręciłem takiego o to jałowca ze szkółki Andrzeja , zapomniany kisł się w donicy chyba ze 6 lat :wink:
widzę w nim przyszłość na pięknego bunjina jak z czasem wyklaruje się linia życia a resztę się oczyści . teraz jedynie ze 2 lata na poprawę zieleni bo wiadomo sabiński to nie shinpaku niestety :mrgreen: trzeba poświęcić sporo czasu aby ta zieleń była odpowiednio zagęszczona i tworzyła piękne geste chmurki bez przewieszających się wątłych gałązek
Sebastian Żydek
fb <!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai">https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://bonsaisabamiki.freehost.pl">http://bonsaisabamiki.freehost.pl</a><!-- m -->
masz jakieś plany co do tego jina? Bo jak dla mnie to albo w ogóle do wyrzucenia albo minimalny. jeszcze pierwsza główna gałąź i główny pień - na zdjęciu jakoś mi to dobrze nie wygląda, ale może to kwestia zagęszczenia.
Generalnie bardzo fajny bunjin.
Jakoś mi ta roślina przewala się na lewo a zieleń mało naturalnie odchodzi w prawo. Jakby na patyku krzywo nałożony kapelusz ? Z daleka super ale jak powiększyłem fotkę to coś tu nie gra. Brak równowagi? Nie wiem. Ciekawe jak to inni widzą.
Na bank nie pasuje jin dolny - pewnie całhy albo większość do wycinki. Co do balansu - to trzeba wyciągnąć dolną prawą gałąź jeszcze by była dłuższa, ewentualnie rośline pochylić w prawo.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://przemekradomyski.blog.onet.pl/">http://przemekradomyski.blog.onet.pl/</a><!-- m -->
Sebastian zastanów się nad takim rozwiązaniem uzyskasz wówczas naprawdę lekkość formy , nie zawracaj zieleni na pień bo tylko go dociążysz. (oczywiście to tylko moja propozycja, fota znaleziona na innym servisie)
Propozycja Tomasza jest bardzo ciekawa ale myślę że nie pasuje do tego drzewa. drzewo z tej fotki jest świetne ale dzięki temu że ma bardzo dużo dramatyzmu w przebiegu pnia a u tego jałowca jest on raczej łagodny. nie chciałem właśnie pionować go bo był by bardzo nudny a i za bardzo przewidywalny. jałowiec ma bardzo ciekawy przebieg pnia który na dodatek pięknie się zwęża (co dobrze zauważył maciek) no i sama nasada jest dość masywna , ja nie lubię tak manewrować drzewem nie zwracając uwagi na nebari . druga sprawa że bunjin ma jedną podstawową zasadę - nie ma konieczności stosowania przyjętych zasad tak jak w pozostałych stylach tu akurat tej że korona powinna wracać nad nebari. czas pokaże jak drzewo wyklaruje linie życia to może pokusimy się z właścicielem drzewa o zmianę kąta nasadzenia i przebudowanie całości czas pokaże :wink: dużo od niego zależy bo może mi nie pozwolić na jakieś diametralne zmiany koncepcji skoro mu się obecnie podoba. Myślę że z roku na rok będzie coraz to więcej okazji żeby na żywo podyskutować i może popracować też razem :wink: net to nie to niestety Przemku z tym jinem się zobaczy puki co jest taki duży bo służy do zakotwiczenia odciągu :wink: mi osobiście koncepcja usunięcia jina nie podchodzi bo drzewo będzie nudne , obecnie ciekawie kontrastuje z resztą i dodaje dramatyzmu . z czasem drzewo będzie miało dużo martwego to i jina się uszczupli .
Sebastian Żydek
fb <!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai">https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://bonsaisabamiki.freehost.pl">http://bonsaisabamiki.freehost.pl</a><!-- m -->