• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przesadzanie na przykładzie ligustra - opis
#1
Witam.
Ze względu na coraz częstsze pytania na temat ligustrów i ich przesadzania tak jak obiecałem umieszczam krotki opis jak wykonać ten zabieg.

Po pierwsze musimy się upewnić czy roślina jest zdrowa i ma na tyle sił by przeżyła tą czynność. W tym wypadku widać ze roślina została zapuszczona co daje nam pewność ze zawartość soków w tkankach przewodzących jest na pewno duża a bujność i kolor zieleni świadczy o tym ze roślina ma się lepiej niż dobrze Smile .

[Obrazek: 3_1_3.jpg]

Pierwsza czynnością jest usunięcie większości zieleni z rośliny która pozwoli jej na przeżycie szoku oraz wyrówna masę korzeni z masa zieloną rośliny (jako ze gatunek jest odporny na wszelkiego rodzaju ciecia i przesadzanie możemy sobie pozwolić by cięcie było mocne). Pamiętajmy przy tym by większe rany zabezpieczać preparatami do ran.
[Obrazek: 3_2_3.jpg] [Obrazek: 3_3_3.jpg]

Przed przystąpieniem do prac przygotujmy kilka rzeczy:
- mieszankę glebowa – osobiście stosuje (w tym wypadku) zwykłą ziemię do kwiatów doniczkowych i akadama w stosunku 2:1

[Obrazek: 3_10_3.jpg]

- narzędzia: ostry nóż, sekator (do przycięcia korzeni), siatkę (do zabezpieczenia otworów drenażowych), druty to przytwierdzenia rośliny w donicy

[Obrazek: 3_wirepot_1.gif]

- spryskiwacz z wodą – podczas przesadzania które trwa dłuższą chwile warto spryskiwać odkryte korzenie (korzenie włośnikowe bardzo łatwo się przesuszają)


Przystępujemy do pracy. Jako ze donica ma wklęsłe do środka brzegi bardzo trudno wyciągnąć jest z donicy roślinę z przerośniętym systemem korzeniowym.

[Obrazek: 3_4_4.jpg]

By tego dokonać wystarczy okroić dookoła ostrym nożem pod kątem korzenie tak jak na zdjęciu. Schemat przedstawia nachylenie noża (czerwona linia). Jeśli ta czynność wykonamy tak jak na schemacie roślina powinna bez problemów „wyjść” z pojemnika.

[Obrazek: 3_5_3.jpg] [Obrazek: 3_6_3.jpg]
[Obrazek: 3_7_3.jpg]

Reszta korzeni zostaje wyjęta bez żadnego problemu. Teraz widać jak korzenie wypełniały dokładnie przestrzeń w donicy.

[Obrazek: 3_8_3.jpg]

Teraz dobrze jest spryskać bryłę korzeniową wodą i przygotować donicę. Jeśli wykorzystujemy donicę w której roślina była poprzednio należy ja starannie umyć pod bieżącą wodą i wyszorować szczotką zarówno wnętrze jak i powierzchnie polewaną (błyszczącą). Jeśli natomiast przesadzamy do innej donicy to dobrze jest przygotować ja przed przesadzaniem unikniemy ryzyka przesuszenia korzeni.
Gdy skończymy przygotowywać donicę wróćmy do bryły korzeniowej. Należy ja teraz hakiem delikatnie rozczesać. Ta czynność pozwala na delikatne rozplątanie korzeni i oddzielenie korzeni grubych od drobnych oraz pozbycie się starej wyjałowionej gleby.. Dłuższe i grubsze korzenie odcinamy tak jak na zdjęciu.

[Obrazek: 3_9_3.jpg]

Tak przygotowana roślinę sadzimy do przygotowanej donicy, pozycjonujemy i przytwierdzamy drutem do donicy. Stosując wcześniej przygotowaną mieszankę glebową. Patyczkiem delikatnie wprowadzamy ziemie miedzy rozczesane korzenie. (Poniżej przykład z innej rosliny nad ktora pracowałem)

[Obrazek: 3_P1120061_1.jpg]

Powierzchnie dlikatnie uklepujemy i podlewamy rosline przez zanurzenie. Odstwiamy na jakis czas w półcień i modlimy sie o powodzenie Smile

Powodzenia.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości