• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kokedama
#1
Forumowicze pomóżcie znaleźć informacje nt. kokedamy. Wiem,że jest to forum o bonsai, ale kokedama jest sztuką pokrewną.
Infomację jakie można zlaleźć w sieci są bardzo powierzchowne. A chciałabym zasięgnąć informacj chociażby w kwestii dobrej ziemi do kokedamy, odpowiednich proporcji poszczególnych rodzajów oraz miejsca jej zakupu u sprawdzonego sprzedawcy. Temat mchu też jest istotny, większość wykonujących kokedamy w ogóle nie bierze chyba pod uwagę, że są różne rodzaje mchów i trzeba zastosować odpowiedni aby kula jak najdłużej wyglądała estetycznie i ŻYŁA.
Proszę o pomoc i informację jesli takie posiadacie. A adminów o skierowanie do odpowiedniego działu.
  Odpowiedz
#2
Akademę kupisz w każdym centrum bonsaiowym a keto na necie. Mech z kamienia i co jeszcze potrzebujesz? Sznurek?
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#3
Bolas napisał(a):Akademę kupisz w każdym centrum bonsaiowym a keto na necie. Mech z kamienia i co jeszcze potrzebujesz? Sznurek?

Chodzi o proporcje ziemi oraz produkty dobre jakościowo. Mech jest w Polsce w dużej mierze pod ochroną szczególnie torfowiec a chyba on pasowałby najbardziej.
Nie chcę żeby kula rozpadła się ani żeby mech po kilku dniach zbrązowiał.

Więc Bolas dziękuję za poświęcony czas na wpis.
  Odpowiedz
#4
Mi przypomina to wabi-kusa. Jest trochę o tym na forum "roslinyakwariwe.pl". Może tam?
  Odpowiedz
#5
Nie można wiedzieć wszystkiego ,ale dobrze jest wiedzieć gdzie szukać. W tym przypadku jeszcze raz posłużę się truizmem i powiem : INTERNET. Nie wiem gdzie koleżanka szukała ,ale mnie zdobycie informacji użytecznych / nie śmieci i frazesów reklamowych / zajęło 20' . Zebrało się tego ponad 50 stron co jak na początek powinno wystarczyć. Jakby nie patrzeć to prawie jak mała książka. Wydaje mi się jednak że koleżanka oczekuje "złotej recepty" z sukcesem na wczoraj. Nie nauczysz się chodzić jeśli się nie przewrócisz .
Krzysztof
Znać drogę to jedno,a podążać nią to całkiem co innego
  Odpowiedz
#6
Face: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
YT: https://www.youtube.com/results?search_query=kokedama
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#7
W książce Petera Warena - "Bonsai" z tego co pamiętam jest krótki rozdział poświęcony na ten temat.
Pozdrawiam Tomek
  Odpowiedz
#8
Silver po co taki negoatywny charakter wpisu. Nie szukam drogi na skróty, znam takie źródło jak internet, i tak znalazłam tam wartościowe informacje. Jednak forum, szczególnie dział dla początkujących, jest przecież po to aby szukać porady i informacji u bardziej doświadczonych.
Bolas dziękuję za linki, youtube też znam.

tomwoski i akbar dziękuję bardzo za pierwsze konkrety i chęć pomocy.
  Odpowiedz
#9
Witaj Olu,widzę że temat kokedamy pochłonął Cię strasznie.Fajna sprawa ale wymaga odpowiedniej troski,zresztą jak i bonsai i kusamono.
jesiennie-t16335.html
W linku na drugim zdjęciu, zobaczysz kokedamę z Red Barona zrobioną przez Bogdana Pociaska, na ostatniej wystawie Kamcia w Kędzierzynie .Jest u mnie już chyba czwarty rok i ma się bardzo dobrze.Odnośnie twoich pytań o proporcje,nie pamiętam dokładnie, ale na mój gust to zależy od rośliny jaką chcesz posadzić w środku,ale i ważne, żeby się ta kula nie rozpadła.Myślę,że jak spróbujesz 1:1 akadama i keto to będziesz widziała, jak kula będzie bardzo zwarta, to możesz dodać jeszcze akadamy.Co do mchu ,to jeśli mnie pamięć nie myli, to był zwykły zielony leśny(sorry ale nazwy łacińskiej Ci nie podam)taki, jak jest też często w trawniku w zacienionym miejscu.Sznurka chyba Bogdan nie używał, ale słyszałem że można.Kusamono to też bardzo ciekawa sztuka i w okresie letnim bardzo często zastępuje bonsai w tokonomie.Dla mnie: bonsai ,kusamono ,suiseki i wszystkie dodatki takie jak kakejiku, to środki do stworzenia iluzji krajobrazu w tokonomie.Jak chcesz,to poślę Ci na pw parę zdjęć młodej i starszej kokedamy
Pozdrawiam
Rafał Ulfig
  Odpowiedz
#10
oliwia99,

Dziękuję Rafale, chętnie zobaczę zdjęcia.
Kusamono też bardzo ciekawe, ale najpierw chcę poznać głębiej temat kokedam.
Pozdrawiam.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości