• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiąz drobnolistny - prośba o opinie
#1
Witam
Na wstępie chciałbym sie przywitać bo jestem tu nowy a to mój pierwszy post ;-)
Przechadzając sie 2 dni temu po OBI zwróciłem uwage że obsługa wyjeżdża z magazynu z dostawą drzewek bonsai a że już od dawna nosiłem sie z zamiarem zaopiekowania takim drzewkiem postanowiłem przyjrzeć sie bliżej i oto stałem się opiekunem mojego pierwszego drzewka bonsai.
Wiem, wiem, wiem - nie robi się tego marketach a już tym bardziej zimą... Więc dlaczego zdecydowałem sie na zakup - bo drzewko dopiero co przyjechało więc nie było sponiewierane przez klientów i obsługe i ma pełno nowych malutkich listków a na logike to biorąc jest zdrowe i silne a poza tym jest dosyć fajnie ukształtowane. Zapakowałem je w folie i karton żeby mi nie przemarzło i do domu.
Teraz pytania - prosze doświadczonych opiekunów swoich drzewek o opinie czy moje jest zdrowe (zdjęcia).
Wystają korzenie i chce je przesadzić tylko kiedy? Troche poczytałem i wiem że na wiosne ale to drzewko już wypuszcza listki więc kiedy? Kupiłem też nawóz w płynie FLOROWIT dla bonsai i dziś pierwszy raz podlałem drzewko z nawozem poprzez zanurzenie - dobrze że to zrobiłem z nawozem?
Z góry dziękuje za opinie


Załączone pliki Miniatury
               
  Odpowiedz
#2
Hej!
Z przesadzaniem poczekaj do marca, wtedy przesadza się większość drzewek.
Co do nawozu nie wiem. Tu musi się wypowiedzieć ktoś doświadczony. Ja swoich drzewek w mieszkaniu nie nawożę podczas zimy.
A tak w ogóle fajne drzewko Smile Trochę pracy i będzie super!
Powodzenia i cierpliwości!
  Odpowiedz
#3
Usuń ten nagrobek :wink:
Oj gdyby mój fikus był tak zielony jak ja..
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsaitables.pl">www.bonsaitables.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#4
Z tym nagrobkiem, może być problem. Kiedyś nabyłem podobną kompozycję i ... kamyczek był wbetonowany w doniczkę. Jeśli tak jest u Ciebie, konieczny zakup nowej donisi. Masz czas, choć przesadzanie jest w przypadku marketów niezbędne, to dopiero bliżej wiosny. Nawożenie w zimie zbędne, to okres spoczynku. Także bezpośrednio po przesadzeniu nie nawozi się jakieś dwa, trzy tygodnie. Potem hulaj dusza.
P.S.
Przeszukaj to forum, było sporo postów na temat wiązów. To dość kapryśny gatunek.
  Odpowiedz
#5
Witam.
Dziekuje za odpowiedzi. Faktycznie kamyk przybetonowany wiec donica bedzie nowa ;-) Co do przesadzania to chcialem sie upewnic czy wiosna czy z racji nowych listkow zaraz po aklimatyzacji ale widze ze bedzie to wiosna.
Czytalem tez o kaprysach wiąza i nasowa mi sie kolejne pytanie bo ile postow czytalem tyle bylo roznych odpowiedzi na temat podloza. Pakowac wiaza do mieszanki z forum (ziemia torf i piasek) czy do akadamy, bimsu i zeolitu? Ma ktos jakies porownanie wiaza na tych podlozach? Chcialbym zeby mial sie jak najlepiej....
pozdrawiam
  Odpowiedz
#6
Mam wiąza drugi rok i wcale nie uważam że jest to kapryśny gatunek.
-lato: spędza na zewnątrz, strona południowa
-zima: południowe okno w temperaturze od ok 8st do nawet -3 (zrzuca częsciowo liscie)

Ogólnie rośnie jak zwariowany Smile
  Odpowiedz
#7
Kris a jakie masz podloze?
  Odpowiedz
#8
ok 30-40% ziemii uniwersalnej , a reszta to akadama+zeolit i trochę lavy. Nie wiem czy jest idealne, pewnie nie, bo zauważyłem że akadama zmieszana z ziemią się zamula, ale jak narazie mieszanka dobrze przepuszcza wodę.

Jeżeli będziesz dobrze pilnował podlewania ,zwłaszcza w upalne dni to możesz posadzić wiąza do czystej akadamy lub: aka+lekka domieszka zeolitu,bimsu , czy lawy. W takim podłożu drzewo będzie szybko rosło, z resztą wiązy bardzo szybko rosną.
  Odpowiedz
#9
Witam
Dziękuje za odpowiedź Kris ;-) Drzewko dostanie akadame, bims i zeolit i nową donisie :-)
Mam teraz maleńki problem bo pojawił mi sie mały biały mech w okolicach pnia i wyczytałem że warto go zdjąć z cięką warstwą ziemi i też tak zrobiłem ale zdejmując go maleńką łyżeczką zadrapałem przez przypadek pień tam gdzie kończy się ziemia i był brązowy kolor a 2cm wyżej pod korą jest zielono i nie bardzo wiem co jest grane?
Prosze o opinie co się dzieje z drzewkiem.
Wiąz stoi na parapecie od strony zachodniej, pod parapetem nie ma kaloryfera a podlewam go jak górna warstwa lekko przeschnie - średnio co 3 dni (od zakupu był dopiero 2 razy podlany)
Pozdrawiam
  Odpowiedz
#10
może chodzi o biały nalot od twardej wody?
zdjęcia wyślij.
  Odpowiedz
#11
Witam
Na nalot to nie wygladalo tylko ewidetnie na taki biały mech/puch na ziemi wokół pnia.
Niestety zdjecia nie zrobie bo tak jak juz pisalem zebralem go mala lyzeczka zachaczajac o pien tak z 3 milimetry pod warstwa ziemi i ukazal mi sie brazowy kolor i to mnie martwi.
  Odpowiedz
#12
Może to być szkodnik, poczytaj jest wiele wątków poruszanych w tym temacie.
  Odpowiedz
#13
kris, właśnie to miałem na myśli, te różnice między zimą i latem.
ten biały mech to może być pleśń - nadmiar wilgoci w podłożu + niska temperatura, ograniczyć podlewanie.
Jeśli pod korą na pniu jest zielono, dodatkowo rozwijają się nowe listki, to drzewko żyje. Brąz w części podziemnej? chyba tak ma być? ale to akademickie stwierdzenie Smile)). Dramatem będzie jeśli brąz pojawi się pod korą na pniu.
Czego nikomu nie życzę.
Podłoże już wybrałeś, w tym wypadku gospodarka wodno-pokarmowa nabiera szczególnego znaczenia (wspomina o tym kris)
Powodzenia.
  Odpowiedz
#14
Witam.
Czytalem troche o przycinaniu bonsai - głównie nowe pędy, ale nie znalazłem odpowiedzi jak przyciąc zdrewniale gałązki tak zeby nie odrosły i nic wokoło nie urosło. Mam takie gałazki na głównych gałęziach blisko pnia i nie zabardzo mi sie to podoba... Chciałbym uzyskać taki efekt że od pnia idzie główna gałąź ale dopiero po około 3cm chciałbym miec gałązki z liściami a nie zaraz przy pniu... Wiec odcinac na rowno z główna gałęzią czy pozostawic taki 3mm kikucik??
Pozdrawiam
  Odpowiedz
#15
Jeżeli tniesz cienkie gałęzie to możesz ciąć równo z główną gałęzią - natomiast grube najlepiej tak wyciąć aby w głównej gałęzi powstało lekkie zagłębienie. Taka rana lepiej się zagoi - tak jest przy liściastych.


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#16
Juras dziekuje za szybka odpowiedz ;-)
  Odpowiedz
#17
A do wycinania gałęzi są specjalne cęgi - patrz temat o narzędziach.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości