• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
scots pine
#1
Czołem bonsaiści,


Moje tegoroczne yamadori. Walczę jescze z osutką, ale drzewko ma się dobrze.

Mimo, że przyglądam mu sie stale nie mogę wykoncypować dalszego prowadzenia i kształtowania. Szczególnie prosta gałąź/pień na odcinku oznaczonym 2ką odstaje od skręconego dołu. z 1ki wyprowadze gałąź pomocniczą dla pogrubienia pnia która może pozostanie. Tyle "wiem"...

Może coś doradzicie? Chętnie wysłucham każdej rady.

Pzdr
K


Załączone pliki Miniatury
               
  Odpowiedz
#2
Na początek wystawiłbym ją na zewnątrz
Pozdrawiam - Bartek Koblański
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.flower-garden.pl">http://www.flower-garden.pl</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.bonsaiempire.pl">http://www.bonsaiempire.pl</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#3
Co to za biały glut? Przespałeś deczko cięcie świeczek więc zrób to jak najszybciej. Dolne gałęzie słabe ale ja bym postawił przyszłość rośliny na pierwszej cienkiej gałęzi.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#4
Wielkie dzięki za podpowiedzi,

biały glut Big Grin to maść ogrodnicza dość znanej firmy (nie jestem pewien czy można podawać nazwy). Popełniłem błąd tnąc sporą gałąź i nie pozostawiając kikuta.

Z cięciem świeczek wstrzymywałem się z obawy o stan rośliny, pozyskana w tym roku, cięcie dużej gałęzi i nieszczęsna osutka. Radzisz mimo tego skrócić świeczki, tylko topowe czy z pośrednich gałęzi też? Jeśli miałbym się zdecydować to chyba tylko szczytowe i o ile? 1/3, 2/3? chce zostawić jak najwięcej igieł jeśli osutka miałaby je przetrzebić jeszcze bardziej. Co wiecej zastanawiałbym się czy zostawić po dwie świeczki a nadmiarowe ciąć całkiem (ta sama obawa - ogólna kondycja i osutka).

Co do światła, staram się by miała jak najwięcej - liczę na back budding. Wiem, że sosna lubi i słońce i przesuszenie. Jeśli bardzo nie wieje to zabudowa balkonu jest odsłonięta, roślina stoi na drabinie ma więc sporo światła. To consensus żebym miał ją pod okiem, inaczej widzielibyśmy się raz na tydzień przy dobrych wiatrach.
  Odpowiedz
#5
Ciąć świece.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości