• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ficus Ginseng - problemy
#1
Witajcie,

od pół roku jestem posiadaczem Ficus'a Ginseng. Mam kilka pytań/wątpliwości, prosiłbym o porady.

1. Ficus po przywiezieniu do domu po czasie ok. miesiąca. Stracił sporo liści na samej górze - widoczne na zdjęciu. Czy po podcinać jego gałązki? Jeśli tak to w którym miejscu to zrobić aby zakwitły ponownie?

2. Jak zaczął gubić liście ograniczyłem podlewanie do 2 razy w tygodniu bardzo małą ilością wody. Gubi liście ale w wolniejszym tempie (1 listek na ok. 24h), ale niektóre są pożółknięte - widoczne na zdjęciach. Nie są tak ciemnozielone jak przy zakupie. Co kilka dni zraszam liście. Czasem niektóre usychają na drzewie i opadają.

Nasłonecznienie - stoi na środku salonu, z jednej strony ma dwa okna a z drugiej kolejne balkonowe (nie stoi w pełnym słońcu) plus wieczorową porą jest nad nim akurat halogen na suficie.

Ziemia - drzewo jest w ziemi którą przesadziłem z doniczki w której był przy zakupie (Leroy Merlin) i wymieszany z ziemią uniwersalną. Na samym dnie doniczki dylatacja w formie kamieni. Czy to jest odpowiednie czy przesadzić go do innej? Może ktoś poleci jakąś konkretną?

Czy gałązki z których opadły liście podcinać? Czy drzewo ma jakieś pory roku w których kwitnie?

Nie jest już tak bogaty w liście jak przy zakupie, proszę o pomoc, porady Sad


Załączone pliki Miniatury
                   
  Odpowiedz
#2
Tyle , że tego światła słonecznego i tak nie jest dużo...a jeśli masz jeszcze stałe ogrzewanie to nieźle wysuszasz powietrze wkoło rośliny a ona akurat tego nie lubi...
  Odpowiedz
#3
Światła może i mało.. Ale wysuszanie powietrza? Nie ma z tym problemu, tym bardziej że jest jeden grzejnik w pomieszczeniu 30m2.
PS: Liście zaczęły lecieć już w okresie letnim bez ogrzewania.

Co z podlewanie? Wszędzie czytałem że nie lubią duża wody a byłem np. w leroy Merlin to stoją w ziemi o dużym nawodnieniu i mają piękne liście.
  Odpowiedz
#4
Mój fikus też zrzucił kilka liści, jak co roku zresztą o tej porze ... nie jestem pewny ale myślę, że ma to związek z mniejszym nasłonecznieniem a także temperaturą .. . podlewam mniej bo nic go nie grzeje , więc i wilgoć w doniczce dłużej się utrzymuje...
  Odpowiedz
#5
W marketach maja piekne zielone liscie bo sa pedzone nawozami i odzywkami na maxa i maksymalnie tydzien od importu z Indii, poludniowych Chin itp. gdzie klimat jest zupelnie inny. Co do wilgotnosci powietrza przy takiej jaka powinna byc to sciany by zagrzybialy. W naszych warunkach wystarczy doswietlac zima, ale nie spotkalem sie jeszcze zeby komus listek na ficusie zima nie spadal. Poza tym taki fikus musi sie zaaklimatyzowac. Przypuszczam ze mieszanka glebowa w tym drzewku tez nie jest ciekawa. To tylko drobne wskazowki. Tematow o probleamach fikusow na forum jest multum. Poszukaj,
Powodzenia
Pozdrawiam Tomek
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości