• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
przesadzanie fikusa
#1
Hej. Mam takiego fikusa i chciałbym go przesadzić. Czy to jest odpowiednia pora? Jaką mieszankę mi polecicie?

Stracił niestety trochę liści przez suche powietrze i spadek temperatury.
naforum.zapodaj.net/thumbs/fadb40a3121f.jpg
  Odpowiedz
#2
Skoro to nie jest bonsai i nie jest uprawiany w doniczce bonsai, to należy go raczej posadzić wiosną do żyznej gleby ogrodowej. To jest pytanie do innego forum.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#3
jerzyjerzy napisał(a):Skoro to nie jest bonsai i nie jest uprawiany w doniczce bonsai, to należy go raczej posadzić wiosną do żyznej gleby ogrodowej. To jest pytanie do innego forum.

Czyli nie mogę mu przyciąć trochę korzeni i posadzić do bardziej płaskiej doniczki?
Jeśli zrobię mu inną mieszanke podłoża, niż miął do tej pory, to mu to bardzo zaszkodzi?
  Odpowiedz
#4
Nie do końca rozumiem, czemu ta płaskość doniczki miała by w sumie służyć, skoro roślina jest półtorametrowym (?) krzewem. Może być w dowolnej doniczce.

Nie, zmiana podłoża mu nie zaszkodzi, tylko znowu - jaki miałby być cel tej zmiany? To nie ma większego sensu.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#5
jerzyjerzy napisał(a):Nie do końca rozumiem, czemu ta płaskość doniczki miała by w sumie służyć, skoro roślina jest półtorametrowym (?) krzewem. Może być w dowolnej doniczce.

Nie, zmiana podłoża mu nie zaszkodzi, tylko znowu - jaki miałby być cel tej zmiany? To nie ma większego sensu.

A skąd ta informacja, że 1,5m wysokość? Wink Ma ok 1m, a po przycięciu będzie niższa jeszcze.

Czyli reasumując Pana myślenie. Jak dorwiemy jakąś roślinę pre-bonsai to lepiej nie zmieniać podłoża np. na mieszanki z akadamą? xD I lepiej nie zmieniać doniczki bo po co? xD
  Odpowiedz
#6
Jeśli chcesz uzyskiwać prawidłowe odpowiedzi, podawaj prawidłowe dane wyjściowe - w dotychczasowych pytaniach było ZERO informacji o zamiarach wobec rośliny, nie mówiąc o jakości zdjęcia.

Garbage in, garbage out.

Wiec reasumując - nawet jeśli chcesz radykalnie przyciąć roślinę, to dopóki nie ukształtujesz nebari, pnia i pierwotnej struktury gałęzi, fikusa najlepiej jest uprawiać w głębokiej doniczce, w większości organicznym podłożu.

I zasada bonsai NUMER 1 - jakiekolwiek prace można wykonywać na całkowicie zdrowej, pełnej energii roślinie. Jak na razie to ta jest na granicy śmierci. Czyli - jak dorwiemy jakąś roślinę pre-bonsai, to najpierw doprowadzamy ja do zdrowia.

O akadamie i doniczkach bonsai możesz zapomnieć na najbliższych 5 lat.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#7
Ja opowiadam sie za tym ze dla fikusa na tym etapie okolo 40% do 60% powinien stanowic substrat organiczny (ziemia, torf, rozdrobniona kora itp) reszta nieorganiczna (np akadama, (nie zalecam lawy)). Doniczka napewno nie plaska na ten moment. Poza tym zdjecie jest za slabe zeby cos wiecej doradzic.
Pozdrawiam Tomek
  Odpowiedz
#8
Ze względu na cenę i dostępność ja bym użył do podłoża 40% perlitu zamiast akadamy. Nie żebym chciał się kłócić, ale na tym etapie chyba szkoda wydawać pieniędzy.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#9
fatkycznie, wkleiłem zły link do zdjęcia.

Tutaj jest lepsza jakość:
https://zapodaj.net/images/7c36ed02727e0.jpg

Dziękuję za te odpowiedzi. Przesadzę go w organiczną mieszankę i dodam trochę perlitu lub akadamy. Myślę, że drzewko nie jest w jakiejś tragicznej kondycji i wróci szybko do formy. Dzięki za odpowiedzi
  Odpowiedz
#10
Do większości moich roślin używam mieszanki:
2 cz. podłoże uniwersalne (najtańsze z marketu)
1 cz. gruby piasek
1 cz. perlit
_______________
Pozdrawiam - Józef
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości