• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cyprysik tępołuskowy 'Maureen' #1`
#1
Cyprysik tępołuskowy 'Maureen'

Ma około 50 cm wysokości i 40 cm szerokości.

Jest #1, bo kupiłem dwa, drugi ma pojedynczy pień i przy okazji też go pokażę. Według właścicieli ogrodnictwa oba mają 25 do 30 lat.

   

Mają cechy silnie karłowe, co jest częściowo plusem, ale też minusem.

Plusy:
- liście są gęsto ułożone i naturalnie tworzą chmurki
- mam mnóstwo wyborów przy kształtowaniu chmurek
- liście układają się w naturalne "dachówki" zbliżone charakterem do pokroju drzew tego gatunku standardowej wielkości.

   

   

Minusy:
- liście są zbyt gęsto ułożone i formowanie wymaga mnóstwo pracy (zdjęcia pokazują stan już po kilku godzinach formowania i przycinania)
- drzewo reaguje na formowanie znacznie dłużej (2-3 razy dłużej) niż standardowe hinoki, czyli druty będą musiały pozostać na drzewie przez kilka lat, zamiast około roku
- sporo górnych gałęzi na prawym pniu ma cechy silnie karłowe, czyli pomimo, że są krótkie, są jednocześnie grubsze niż dolne, co będzie wymagało pracy, czasu i trudnych decyzji

   

Stan ze zdjęć w żadnej mierze nie jest ostateczny. Czeka mnie jeszcze mnóstwo drutowania i przycinania. Część problemów rozwiązałem obniżaniem gałęzi, ale chyba i tak czeka mnie pełne drutowanie. Będę też musiał skrócić prawy pień i uformować mu nowy wierzchołek.

   

Generalnie, muszę rozważnie (czyli rozsądnie i uważnie 8) ) dokonywać wyborów, bo decyzje będą widoczne przez wiele lat i trudne do naprawienia.

Ciąg dalszy nastąpi.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości