• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MIESZANKA POD IGLAKI.
#1
chce przygotować mieszankę gleby pod iglaki w ogrodzie, oczywiściebędą to jałowce przeznaczone na bonsai. czy w celu zmniejszenia wzrostu chwastów mogę wysypać górną warstwębardzo drobnym węglem brunatnym :oops:
  Odpowiedz
#2
Wchodzisz na www.bonsai.pl potem klikasz w warsztat bonsai i czytasz artykół o mieszankach glebowych.
Drugi sposób to klikasz na forum zakladke "szukaj" wpisujesz "mieszanki glebowe" i czytasz od deski do deski to co znajdzie sie w wynikach.
Jesli to cie nie zaspokoi to istniej 3 sposob. Wpisujesz w googla hasło "mieszanki glebowe szkółkarstwo" szukajac w wynikach masz lekture conajmniej do wakacji.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#3
Węgiel brunatny stosuje się raczej jako ingrediencja do mieszanek glebowych: jego porowatość może dochodzić do 50% (w zależności od frakcji), zawiera 30-40% substancji humusowych, jest podłożem stałym i odpornym na rozkład mikrobiologiczny ponadto nie zawiera patogenów, ale nie może występować jako jednorodne podłoże (jest zbyt przepuszczalny).

Do ściółkowania lepiej zastosować korę (wówczas stosujemy nawozy z większą ilością azotu), trociny, drzazgi czy keramzyt lub żwir. Do węgla nie ma jakiś specjalnych przeciwskazań jesli chodzi o to zastosowanie, ale czy warto? Estetyka mizerna i bez większych korzyści dla roślin... :wink:
  Odpowiedz
#4
jeśli chodzi o szukanie czegoś w necie to myśle że jak na 50 letniego dziadka radze sobie nieżle . chodziło mi o wykorzystanie zalegającego w mojej piwnicy węgla jako wysciółke w ogrodzie. ale jezeli mi odradzacie.
  Odpowiedz
#5
W latach 80 ubiegłego wieku gdy wszystko było na przydziały a polski torf w wiekszości eksportowano do Holandii i Niemiec, ktoś wymyslił, że można by było zamiast torfu używac węgla brunatnago jako komponentu do podłoży ogrodniczych. Efekt był taki, że nic nie chciało na tm rosnać. Po dokładnej analizie, którą miałem okazję osobiscie robić w ramach badań w Instytucie Gleboznastwa AR we Wrocławiu okazało się, że wegiel brunatny zawiera bardzo duże stężenie soli (między innymi NaCl), które było bardzo toksyczne dla roślin. Z tego względu uważam, że nie jest to dobry pomysł aby używac węgla brunatnego do ściółkowania roslin i robienia z niego mieszanek glebowych.
Włodzimierz Pietraszko
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsai.pl">www.bonsai.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#6
dziękuje za odpowiedz, ale bym sobie narobił gdybym nie zapytał.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości