Limba, Limba europejska, Pinus cembra, przedstawiciel rodziny sosnowatych, drzewo występujące w wysokich położeniach górskich, przy górnej granicy lasu i w piętrze subalpejskim: Alpy, Karpaty, w Polsce tylko w Tatrach. Niekiedy sadzone w lasach górskich oraz w parkach.
Osiąga 20-25 m, o gęstej, wąskostożkowatej lub cylindrycznej koronie. Igły ma cienkie, długości 6-10cm, zebrane po 5 na krótkopędach. Mają kolor żywo-zielony, na wewnętrznych krawędziach z niebieskawo białymi paskami. Żółte kwiaty żeńskie i czerwone męskie pojawiają się w czerwcu lub lipcu. Szyszki limby są jajowate, długości 5-8cm, osadzone są pionowo. Nasiona długości około 1 cm, bez skrzydełek, są słodkie i odżywcze, chętnie są zjadane przez ptaki i gryzonie. Limby rosną bardzo wolno, są odporne na mróz i obfite opady śniegu. Wymagają krótkiego, lecz ciepłego lata i dużej wilgotności powietrza.
Drewno cenione, zwłaszcza w meblarstwie, jednak nie pozyskiwane, ponieważ limba jest u nas pod ochroną. Nasiona, tzw. orzeszki limbowe, jadalne.
(Info z: portal wiedzy )
Domena jądrowce
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Nadgromada nasienne
Gromada nagonasienne
Podgromada nagonasienne drobnolistne
Klasa iglaste
Podklasa Pinidae
Rząd sosnowce
Podrząd Pinineae
Rodzina sosnowate
Podrodzina Pinoideae
Rodzaj sosna
Gatunek sosna limba
Jak widac jest to iglasty gatunek z naszego klimatu wiec bardzo nieodpowiednim srodowiskiem dla niego jest mieszkanie
Roslina obowiązkowo musi być wystawiona na zewnątrz i przezimowana.
Co do robaczków pod kora i na powierzchni ziemi to pewnie skoczogonki (białe) ziemiorki (czarne ok 2-3mm). Zeby sie ich pozbyc wystarczy ograniczyc podlewanie lub podlewać poprzez zanurzenie całej doniczki do miski z wodą na 15 min. Jeśli jest to natomiast mszyca ktora z pewnoscia poznasz wystarczy uzyc specjalnego oprysku przeciwko mszyca dostepnego we wszystkich sklepach ogrodniczych.