• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Comunis
#1
Kolejny warsztat tanuki w moim wykonaniu. Jak kiedyś Mario napisał, kiepski to materiał na tanuki (jałowce pospolite bardzo wolno przyrastają na grubości pnia) z czym się w pełni zgadzam lecz szkoda mi było wyrzucać Smile
Po dwóch latach od nasadzenia wstępna forma została nadana. Co będzie dalej to zobaczę. Na pewno donica mniejsza!
Od początku zatem

rok 2005 - zaraz po pozyskaniu
   

rok 2007 - niestety część obumarła
   

rok 2009
   
   

obecnie - przed ułożeniem
   

i po formowaniu
   
   
   

Na razie jeszcze nie zabrałem się za martwe i uwidocznienie linii życia ale i na to przyjdzie czas....

michu
  Odpowiedz
#2
Według mnie warto byłoby przemyśleć ta kaskadę i może pójść w taką stronę. Linia życia lepiej by współgrała z pniem no i nie wychodziłaby tak z shari. W sumie napisałeś, że prace przed tobą, ale trudno będzie bez jakieś dużej redukcji martwego. :roll:


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#3
Krzsie twoja koncepcja totalnie mi nie pasuje. W typ przypadku nie do zrobienia bo trzebaby na nowo roślinę nasadzać i wtedy tanuki wogóle by nie pasowało.
Ja widze to tak ... i tego kierunku będę się trzymał 8)


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#4
Choć osobiście nie jestem przekonany do tanuki, to uważam że Michał wybrał naprawdę fajna drogę dla tej rośliny :wink: .
pozdrawiam Maciek Pyk
  Odpowiedz
#5
O wiele bardziej mi przypadł do gustu ten jałowiec niż sosna, którą prezentowałeś w innym temacie. Twoja koncepcja wydaje mi się ciekawsza od tego, co przedstawił Krzysiek. Drzewo bez wątpienia bardzo młode ale sama idea jest dla mnie ciekawa.
Brzuch jest powodem, że człowiek tak łatwo nie uważa się za Boga.
  Odpowiedz
#6
No to mała aktualizacja. Smile
Po EURO trochę miałem więcej czasu i w końcu postawiłem sobie mały warsztacik połączony ze szklarenką. Po 13 latach w Bonsai mam swoją pracownię Big Grin
   
   
   
Prace przy bonsai nabrały innego wymiaru. Pierwsze efekty poniżej
Jałowczyk nadal rozwija sie po mojej myśli.
   
Tu skłaniam się na chwilę obecną do wskazania frontu

   
   
   

Czas pokaże co dalej.
  Odpowiedz
#7
Cytat: Po 13 latach w Bonsai mam swoją pracownię Big Grin
Smile a ja po 12 i tez w tym roku zrobilem warsztat w piwni, pelna profeska, "nie bierzemy jencow".

drzewo prezetuje sie swietnie. Tylko z wlasnego doswiadczenia wiem ze diabel tkwi w szczegolach czyli jak sie polaczylo, a tego nie widac na zdjeciach. A jak sie poloczylo?
pozdrawiam maciek knap
  Odpowiedz
#8
no to teraz możesz się w pełni relaksować po ciężkiej służbie :wink: przyjemny kącik :wink: jałowiec też fajnie się prezentuje tyko szkoda że to tanuki Sad osobiście mimo tego że mam kilka to nie przywiązuję do nich większej wagi , ale jak ktoś lubi to czemu nie :wink:
Sebastian Żydek
fb <!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai">https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://bonsaisabamiki.freehost.pl">http://bonsaisabamiki.freehost.pl</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#9
Jałowiec wygląda świetnie. Bardzo mi się podoba. Dzięki za podzielenie się zdjęciami szklarenko-pracowni Big Grin. Co to za folia którą jest pokryta? Ewentualne gradobicie nie zrobi szkód? Czego oczywiście nie życzę.

Pozdrawiam serdecznie.
  Odpowiedz
#10
Ze względu na materiał to pomysł z tanuki dobry a i samo wykonanie dla mnie super. No i ten bonsaiowy zakątek też mi się podoba.
Zmudi
  Odpowiedz
#11
Na jałowcu widać duży postęp, na prawdę fajnie się zagęścił i co najważniejsze idzie to w takim kierunku jakim sobie Michał zaplanował. No a pracownia...jest git- kiedy oficjalne otwarcie? Big Grin
pozdrawiam Maciek Pyk
  Odpowiedz
#12
Jałowczyk wygląda bardzo ładnie a jak połączenia martwego z żywym? Gratulacje za warsztacik u mnie stoi tylko konstrukcja Smile przymierzamy się z Tomalą coś postawić ale na razie krew z nosa.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#13
Dzięki za miłe słówka Panowie Big Grin
Wielkie otwarcie już niebawem tylko przyjeżdżajcie na raty bo do środka wejdzie max 5 osób.
Kurcze nie wiem z czego bardziej się cieszę. Z warsztatu czy z tego jałowca.
Odpowiadając na wasze pytania to jeszcze około 3-4 lata potrwa zlewanie się żywego z martwym. Bardzo wolno ten gatunek przyrasta na grubość. Teraz przez najbliższy rok tylko nawożenie.

ps. Bartek to jest zwykła folia szklarniowa 4 sezonowa.
  Odpowiedz
#14
Trochę offtopic ale może kogoś zaciekawi. Na zajęciach z konstrukcji stalowych omawialiśmy kiedyś właściwości bardzo fajnego materiału a mianowicie tetrafluoroetylenu (ETFE). Jest to niezwykłe wytrzymała i odporna folia wykorzystywana między innymi w budownictwie.

Jej właściwości:
- wytrzymuje próbę rozciągania do 244 kg (1 arkusz 5m),
- jest 99% lżejszy od szkła,
- ma właściwości teflonu - nie gromadzi się na nim kurz,
- utrzyma 5 dorosłych ludzi o wadze 75 kg każdy,
-temperatura topnienia to ponad 200 stopni celsjusza ( w porównaniu z zwykłym plastikiem - 70 stopniach)
- dobre właściwości izolacyjne, od -200 stopni do +205 stopni celsjusza
- zastosowanie trzech warst stanowi znakomitą ochronę przed hałasem, opadami deszczu, promieniami UV
- między warstami umieszcza się powietrze dzięki czemu materiał jest bardzo wytrzymały na zerwania, czynniki atmosferyczne, dobra izolacja
- łatwa do naprawienia - wystarczy do naprawy zwykła taśma przeźroczysta,
- niskie koszty eksploatacji
- powierzchnia się nie elektryzuje
- materiał jest w pełni biodegradowalny,
- może być produkowany z obiegu wtórnego surowców
- material nigdy nie żółknie ani twardnieje

Więcej możecie znaleźć np. tutaj: http://www.vector-foiltec.com/en/projec ... tanic.html

Pozdrawiam serdecznie.
  Odpowiedz
#15
Odświeżam temacik po strzyżeniu ... i małym układaniu :roll:

   
  Odpowiedz
#16
Nie wiem jak na żywo wygląda spięcie martwego z żywym ale jałowczyk naprawdę nabiera harrrrakterku. Może donisia ciut za duża ale jeszcze czas.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#17
Oho, Michał w natarciu - czwarte drzewo w tym miesiącu na forum, a wszystkie przyjemnie się ogląda (także na IBC). To tanuki już wygląda świetnie. Ja tam lubię kompozycje wykonane w tej technice. I żałuję, że traktowane trochę jest jak ubogi krewny "prawdziwego" bonsai. A przecież wcale mniejszej wiedzy i umiejetności nie wymaga. Wprost przeciwnie. Kwestia wkomponowania martwego i praca nad "bezobjawowym" połączeniem z żywą rosliną to dodatkowe wyzwanie. No i dodatkowy extra time w oczekiwaniu na finalny efekt. I może o to chodzi z ujmowaniem prestiżu kompozycjom tanuki?
Fajnie Michał, że strzyżesz, golisz z pełną świadomością i konsekwencją w dążeniu do zamierzonego efektu.
  Odpowiedz
#18
No właśnie, jak wygląda to połączenie. Pytałem o to jakiś rok temu, ale nie odpowiedziałeś.
pozdrawiam maciek knap
  Odpowiedz
#19
Dzięki Panowie z miłe słowo. Generalnie nawijam ostatnio jak oszałały a to dopiero początek .
Maciek bedziesz miał obiecuję... Big Grin jak tylko zrobię
  Odpowiedz
#20
Donica faktycznie za duża ale samo drzewo w sobie fajne. Szkoda tylko, że zdradziłeś, ze to tanuki. Mogłeś robić bonsaja i nie ujawniać sie z tym a po paru latach sprawdzić jak odbierają ten wytwór pracy inne osoby i czy są w stanie odróżnić tanuki czy nie. Ale rozumiem, że chciałeś pokazać i pochwaliś sie efaktami.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://przemekradomyski.blog.onet.pl/">http://przemekradomyski.blog.onet.pl/</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#21
A czemu miał nie mówić? Pokazał historię drzewa i jak wygląda postęp prac. Pamiętam że na początku było wiele przeciw ale jak widać kilka lat prac i roślina naprawdę wygląda ładnie.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#22
Cześć Michał
Jałowiec cieszy oko bez względu czy to jest bonsai czy tanuki. Zrobiłem szybkiego virta jak ja bym widział tą roślinę w przyszłości ( zieleni w dole jest za dużo i tak jak już pisano mniejsza doniczka).

Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
   
Rafał Wodzicki
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.niwaki.com.pl">www.niwaki.com.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#23
Też dziwię się pomysłowi ukrywania faktu, że to tanuki. Praca jaką należy włożyć w robienie porządnego tanuki wcale nie jest mała, więc jest się czym pochwalić. Ponadto widz może wtedy lepiej przyjrzeć się kunsztowi łączenia części żywej i martwej.
A co do samej rośliny:
Patrząc na zdjęcie odnoszę wrażenie, że coś nie gra. Gdy dowiaduję się, że to tanuki, to wyjaśnia mi się co nie grało. Gdyby linia życia była widoczna od samej podstawy i znajdowała się z boku martwego, nie było by tego wrażenia, a fakt że to tanuki byłby bardziej zaskoczeniem.
Damian Skiba
<!-- m --><a class="postlink" href="http://damianskiba.jimdo.com/">http://damianskiba.jimdo.com/</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#24
Michał Malawski napisał(a):Kolejny warsztat tanuki w moim wykonaniu.....
. Na pewno donica mniejsza!

Panowie pewnie, że mogłem nie pisać, że to tanuki i czekać na wasze opinie na parę lat ale zawsze pisząc posty mam nadzieje, że będą pomocne przy kogoś dylematach.

Co do doniczki to już napisałem na początku ....

Generalnie mam pewne plany co do tej rośliny ale to już przy okazji przesadzania do doniczki docelowej wszystko wyjdzie w praniu.

   

Na pewno jej skracać nie będę Rafał bo będzie kolejną z wielu której zieleń kończy się powyżej podstawy doniczki a ja chcę zejść niżej.
Pozdro
  Odpowiedz
#25
obiecane foty kiepskiego tanuki :?

   

   

   
  Odpowiedz
#26
MIchał napisał(a):obiecane foty kiepskiego tanuki :?
Przepraszam, ale w mojej opinii to tanuki rzeczywiście jest kiepskie! Bardzo ładnie układasz chmurki i potrafisz je kompaktować ale to co jest clou tanuki to dobre wpasowanie i w następstwie zalanie kalusem połączenia tak aby było on nie widoczne, jest zrobione źle. Sorry Michał, że to piszę ale to nigdy nie będzie dobrze wyglądało z bliska. Choć sama kompozycja bardzo ładna.

Nie miej mi tego za złe ale chodzi mi o coś takiego co na zdjęciu. Nawet jeśli wciąż widać połączenie to jest to kwestią czasu że zniknie ono za rok 2 lata.


Załączone pliki Miniatury
           
pozdrawiam maciek knap
  Odpowiedz
#27
I tyle w temacie Smile
U mnie zniknie może za 10 lat bo to Comunis co też napisałem w swoim poście 2 lata temu
Cytat:Jak kiedyś Mario napisał, kiepski to materiał na tanuki (jałowce pospolite bardzo wolno przyrastają na grubości pnia) z czym się w pełni zgadzam lecz szkoda mi było wyrzucać
Po co więc do tego wracać skoro każdy wie, że to kiepskie tanuki.
  Odpowiedz
#28
Witam
Michał masz rację, że moja wizja była jak wiele innych roślin. Przy twojej propozycji doniczki nie usuwałbym tej najniższej gałęzi.
Maćku ja widzę to trochę inaczej. Jałowiec Michała choć nie jest zrośnięty z martwym to prezentuje się całkiem dobrze jako całość. Za kilka lat pewnie będzie roślina pierwsza klasa. Natomiast twój saksofon, jeśli dobrze pamiętam nazwę tej rośliny, może jest zrośnięty z martwym ale jako całość nie prezentuje się tak dobrze. Takie moje zdanie w temacie porównania tych dwóch tanuki.

Pozdrawiam
Rafał Wodzicki
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.niwaki.com.pl">www.niwaki.com.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#29
Mała aktualizacja ..

   
  Odpowiedz
#30
podoba mi się, pomysł , realizacją, postęp, a przybyj z czasem
Grzesiek Wołek
<!-- m --><a class="postlink" href="http://wog-bonsai.blogspot.com/">http://wog-bonsai.blogspot.com/</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/wog.foto">https://www.facebook.com/wog.foto</a><!-- m -->
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości