• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sposób kształtowania pinus parviflora
#1
Witam szanownych forumowiczów,
w zeszłym roku w maju nabyłem Pinus Parviflora Schoon’s Bonsai. Niestety szkółce wiosną przed sprzedażą w nie dokonano zabiegu uszczyknięcia świeżej świeczki przewodnika drzewka, co w rezultacie spowodowało nadmirny wzrost i różnicę pomiędzy ostatnim piętrem rozgałęzienia na poziomie 14 cm, co zakłóciło jego proporcje. W związku z powyższym, zdaniem kolegów, powinienem dokonać wycięcia wyrośniętego przewodnika i poprzez drutowanie wyprowadzić nowy przewodnik z obecnego przedostatniego pietra (bocznej gałązki). Drugie rozwiązanie, które rozważam to w przyszłym roku późną zimą, zgodnie z zasadami szczepień roślin iglastych, w połowie tego wyrośniętego badyla zaszczepić np. trzy nowe gałązki pochodzące z przycięcia rośliny?


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#2
zajży na srone Mariusza Komsty , dowiesz sie wiele o sosnach
Daniel Jakubowiak.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://danielj.bonsai-blog.net/">http://danielj.bonsai-blog.net/</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#3
Dzięki bardzo, ale mogę jeszcze poprosić link do jego strony
  Odpowiedz
#4
Pewnie że możesz: http://www.bonsaiwabisabi.com/
Co do samej sosny to ciężko mówić o formowaniu rośliny nie widząc jej. To praktycznie nie możliwe. Jak będziesz miał okazję to zawitaj z tą rośliną do bardziej doświadczonych kolegów na pewno rozjaśnią ci sytuację.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#5
Masz bardzo dużo "zielonego" i myślę, że szczepienie nie jest wcale tutaj potrzebne. Czy odciąć roślinę w połowie(przewodnik) to zależy od tego w jakim stylu chcesz dalej formować roślinę. Ja osobiście przy tak wąskim pniu zostawiłbym przewodnik żeby posnął jak najbardziej w górę a pielęgnowałbym dolną część rośliny. Po kilku latach, po zgrubieniu pnia można odciąć przewodnik. Przy przesadzeniu, o czym możesz jeszcze teraz pomyśleć, poukładaj korzenie bo później jak zgrubieją możesz mieć już problem. Grubsze możesz odrutować i nadać odpowiedni kształt. Możesz też roślinę prowadzić w stylu literata :wink:
[Obrazek: 7578766404d0669c8a32a4.gif]
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości