• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jałowiec na bonsai
#1
Witam.
Często na różnych forach o bonsai spotykam się z opinią, że jakiś jałowiec nie nadaje się na bonsai, bo trudno się formuje, za wolno rośnie, albo generalnie jest do dupy. Ktoś rozochocony wrzuca fotkę "wymęczonego" drzewka, po czym dowiaduje się że może je sobie wsadzić..., do ziemi i zapomnieć Smile
Może podalibyście nazwy jałowców, które najlepiej nadają się na bonsai? Tylko nie piszcie "chiński", bo ma on trochę odmian. Konkretnie poproszę Smile

Pzdr.
  Odpowiedz
#2
Ja również "Pzdr."

Jeżeli stwierdzenie "Konkretnie poproszę " oznacza prośbę a nie groźbę to konkretnie i grzecznie odpowiadam:
1. Na bonsai nadają się wszystkie odmiany jałowca.
2. Najbardziej cenione w sztuce bonsai są jałowce dwupienne linii żeńskiej a szczególnie gatunek jałowca chińskiego odmiany "Itoigawa".
3. Najbardziej kłopotliwymi w formowaniu i pielęgnacji są jałowce łuskowe i inne odmiany jednopienne oraz dwupienne linii męskiej.
Włodzimierz Pietraszko
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsai.pl">www.bonsai.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#3
a zeby stwierdzic jaki to jalowiiec trzeba zajzec pod doniczke tam sa albo ich niema jaja :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Daniel Jakubowiak.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://danielj.bonsai-blog.net/">http://danielj.bonsai-blog.net/</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#4
Panie Włodziemierzu na przyszłość proponowałbym tak wyczerpujące, anatomiczne wręcz opisy podawać japońskim, pionowym pismem obrazkowym. Byłoby bardziej doniośle.
A tym którzy nie mają wykształcenia dendrologicznego, życzę w nadchodzącym Nowym Roku szczęścia w poszukiwaniu jaj u osobników linii męskiej i zastanawianiu się, czy dwupienne to dwa pnie, czy może coś innego... :wink:
  Odpowiedz
#5
A to chciałbyś odpowiedź obrazkową??
Prosze: https://www.google.pl/search?q=odmiany+j...73&bih=764

Jeżeli ktoś stwierdził kiedyś na forach że dany jałowiec się nie nadaje to pewnie dlatego że albo sprawia problemy w utrzymaniu np. łuskowy albo po prostu materiał był do bani i wymagał lat prowadzenia przez doświadczonego ogrodnika bonsaistę. Co do odmian to wszelkiego rodzaju krzyżówki które przebarwiają część zieloną na białą też nie są mile widziane na bonsai.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#6
Bolas napisał(a):A to chciałbyś odpowiedź obrazkową??Prosze: https://www.google.pl/search?q=odmiany+ ... 73&bih=764

Czytanie ze zrozumieniem czasem niektórych przerasta.
  Odpowiedz
#7
Właśnie sobie odpowiedziałeś Smile
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#8
IRONIA, trudne słowo, oj trudne...
  Odpowiedz
#9
Myślę, że spokojnie można polecić jałowca wirginiskiego Tripartita, chińskiego Blaauw. Osobiście nie eliminuję drzew tylko ze względu na gatunek, (są wyjątki). W większości to forma i pokrój drzewa decyduje o tym, czy je biorę, czy też nie. Od dobrych kilku lat pracuję na squamacie i nie narzekam.
Pozdrawiam
Rafał Ulfig
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości