• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sosna pospolita - dziesięć lat pracy.
#1
Sosnę pozyskałem z nieużytków leśnych w roku 2001. Był to w zasadzie krzew sosnowy o kilku powykręcanych pniach wyrastających ze wspólnej podstawy.
   
Poniżej pierwsze formowanie podczas wystawy w Jihlavie w czerwcu 2003 roku.
   
Maj 2007 drugie formowanie wystawa na Litwie - Alitus
   
Forma przejściowa
   
Tak wygląda dzisiaj.
   

Więcej zdjeć i informacji na: http://www.bonsai.pl/srodekwarsztat.php
Włodzimierz Pietraszko
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsai.pl">www.bonsai.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#2
Fajny temat, oby było więcej takich postów pokazujacych nasza prace nad roslina i zmiany w ciagu kilku lat. Przyjemnie sie to ogląda. Drzewko samo w sobie bardzo fajne, ale nie do końca jestem przykonany do tej dlugiej prostej galezi na dole.
  Odpowiedz
#3
dla mnie bomba:-)Tomek zaslon ta gałąź i będziesz miał sosne jakich jest tysiące
Grzesiek Wołek
<!-- m --><a class="postlink" href="http://wog-bonsai.blogspot.com/">http://wog-bonsai.blogspot.com/</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/wog.foto">https://www.facebook.com/wog.foto</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#4
No właśnie, znowu roślina do dyskusji, która budzi kwestie sporne z tym co się czyta w książkach i kanonach przez laików a z tym co się robi i wygląda. Prosta gałąź nie przeszkadza, bo uwagę przykuwa dobrze ułożona zieleń i wyszczególnione piętra. Dzięki tej gałęzi roślina wygląda potężnie, w zasadzie tak jak na sosnę przystało - efektowna.

Osobiście sam chyba bym formował bez tej gałęzi , ale kto wie. Nie widziałem jej na żywo. Wygląda fajnie i oryginalnie. Widać lata pracy. Dobrze że są takie fotki i dokumentacje. Można cofnąć się do czasów jak wyglądał materiał i ocenić. Tak samo osoba początkująca może zobaczyć i coś wywnioskować, że to nie rok nie dwa robi się bonsai...
<!-- m --><a class="postlink" href="http://przemekradomyski.blog.onet.pl/">http://przemekradomyski.blog.onet.pl/</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#5
Pamiętam tą sosnę jak byłem na warsztatach. Jeszcze z prętem po środku. Nie mogłem wtedy jej rozkminić, w którą stronę autor kieruje jej drogę. Sosna jest całkiem spora. Zmienił się trochę kąt nasadzenia a na ostatnim zdjęciu wygląda super Big Grin. Piękne i dostojne drzewo.
  Odpowiedz
#6
Fajny artykuł (roslina) ale na temat tej dolnej galezi popieram opinie Tomka Badrowskiego.
Pozdrawiam - Wojciech Fiedler
  Odpowiedz
#7
Świetna, bez dwóch zdań!!!! My możemy sobie pogdybać i podyskutować. Ja się trochę zabawiłem (oczywiście nie widziałem na żywo, więc oceniam sobie na luźno w 2d =] ) i wyszło mi coś takiego:


Załączone pliki Miniatury
   
Pozdrowienia "RUCKUS"
  Odpowiedz
#8
Może w innej doniczce pasowałaby bez tej gałęzi ale też uważam że wtedy byłaby taka jak wiele innych teraz jest nietypowa i śmiałbym powiedzieć niepowtarzalna. Budzi kwestie sporne? Super dlatego właśnie ludziska na wystawie przy niej staną i zaczną dyskutować na temat swoich wyobrażeń co do tej rośliny. Dlatego uwielbiam majstersztyk Włodka. Ciężko rozkminić o co chodzi przez kilka lat a potem BUM! Darmowy opad kopary i tysiące zdań. Tak ma właśnie być.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#9
Wg mnie drzewko po pozbyciu się dolnej gałęzi dużo by straciło. Fajnie współgra ona z pniem głównym. Roślina na pewno oryginalna. Pozwoliłem sobie obejrzeć kilka innych Pana prac Panie Włodku i moim amatorskim okiem dostrzegam tu Pana rękę że tak się wyrażę. Bardzo ładna sosna
  Odpowiedz
#10
Nie no to drzewo jest zbyt dostojne, żeby tak strasznie redukować zieleń jak na vircie Pawła. Tym bardziej bym tego nie robił wiedząc, że drzewo budowało koronę przez 10 lat.

Ja bym nic nie zmieniał teraz. Sosna jest wyjątkowa a gałąź kontrowersyjna i dobrze. Gdyby ktoś inny wkleił to drzewo, to i tak wiedziałbym kto ją układał, widać kontynuację indywidualnego stylu.

Gdyby jednak usunąć tą gałąź, zaproponowałbym coś takiego jak na vircie :p. Nie mniej jednak takich i podobnych sosen widzieliśmy już trochę.

Sosna będzie na EMW? Aż się mi przykro robi, że w tym roku nie zobaczę jej na żywo i tego communisa w skorupie, który to w tamtym roku zapowiadał się świetnie... :


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#11
Obecnie na wystawach Europejskich zaczynają dominować drzewa importowane. Nie ma się co łudzić, mimo, że ich właściciele kupują je za bardzo duże pieniądze, to tak naprawdę jest to produkt masowy. Moim zdaniem, nie należy, a nawet nie wolno dopuścić do sytuacji, gdzie na wystawie każde drzewo będzie wyglądało tak samo. Oczywiście, bonsai ma swoje kanony, których w pewnej mierze należy się trzymać, jednak bez odchyłu od nich dojdzie właśnie do powyższej sytuacji. Jest niezwykle trudno zrobić z materiału, kontrowersyjne, ale mimo wszystko w większości trzymające wysoki poziom, udane bonsai. Gdyby nie ta gałąź, to ta sosna była by oczywiście bardzo ładna, ale z pewnością nie poświęcono by jej tyle uwagi, co teraz i myślę, że po części o to chodziło. Jeśli chodzi o moje odczucia, to ja bym jeszcze nad tą gałęzią popracował. Nie wiem czy na tym etapie (drzewo gotowe na wystawę) Włodek się na to zdecyduje, ale w perspektywie czasu myślę, że ta sosna by na tym zyskała. Jak dla mnie taka prosta gałąź zbyt drażni. Kolejna sprawa to donica, przy obecnym układzie wprowadził bym coś kanciastego w formie.
  Odpowiedz
#12
....bardzo lubię tę sosnę, roślina/prosta gałąź wiele razy budziła kontrowersje nie tylko "laików" ale i odwiedzających Akademię i prowadzących tam warsztaty mistrzów. Moje osobiste zdanie - nie pozbyłbym się tej gałęzi. Brawo Włodku.

poniżej moja wizja zielonego Smile ...pozdro


Załączone pliki Miniatury
   
Tomasz Rolny
  Odpowiedz
#13
Piękna sosna! Podziwiam i doceniam lata pracy włożonej w tą roślinę. Bardzo ciekawa koncepcja i świetny rozwój. Chciałbym tylko skromnie zwrócić uwagę, że ten prosty i kontrowersyjny odcinek to nie gałąź a raczej drugi pień. Być może kiedy przestaniemy traktować to jako gałąź i zaczniemy patrzeć jak na drugi pień to nie będzie już budziło w nas takiego zdziwienia czy niesmaku. Osobiście uważam, że ten drugi, prosty pień pozwala wyobrazić sobie zupełnie inny, ciekawszy krajobraz w jakim rośnie taka sosna. Bez niego nie byłoby to możliwe.
Paweł Piekarczyk
  Odpowiedz
#14
Rolqa,

jak dla mnie zakonczyles tym wirtem temat - brawo! Big Grin
Artur
  Odpowiedz
#15
Trzy lata po pozyskaniu materiału maj rok 2003
   
Pierwsze formowanie rok 2003 wystawa CBA w Jihlavie
   
   
Przed następnym formowaniem marzec 2007
   
Litwa - Alitus 2007
   
   
   
   
   
Kwiecień 2008 Czas na korektę bryły korzeniowej i przesadzenie do donicy ceramicznej.
   
   
   
Wtedy wydawało się, ze donica jest super.
Kolejne fazy zarastania i dojrzewania.
   
   
Nowa twarz sosny, będzie z tego kaskada. Luty 2012.
   
   
   
Kolejna przeprowadzka do nowej donicy.Listopad 2014
   
10 grudnia 2014. Tak ma być!
   
Włodzimierz Pietraszko
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsai.pl">www.bonsai.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#16
Nowe oblicze podoba mi się bardziej. Piękna sosna.
Pozdrawiam - Bartek Koblański
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.flower-garden.pl">http://www.flower-garden.pl</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.bonsaiempire.pl">http://www.bonsaiempire.pl</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#17
Nie wiem jak Wy ale ja jestem zachwycony Confusedhock:
  Odpowiedz
#18
Włodek pięknie wyszło, jeszcze jeden przykład gdy roślina zmienia oblicza wraz z wizja artysty :-)
Grzesiek Wołek
<!-- m --><a class="postlink" href="http://wog-bonsai.blogspot.com/">http://wog-bonsai.blogspot.com/</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/wog.foto">https://www.facebook.com/wog.foto</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#19
Jak widać dobre BONSAI jest piękne z każdej strony. Mógłby się kręcić w kółko.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#20
Kurcze, 15 lat pracy, a człowiek się cieszy, że po roku roślina żyje i może coś z niej będzie... Big Grin Piękna sosna
  Odpowiedz
#21
Nowa doniczka lepsza, jednak bardziej odpowiadał mi poprzedni front z gałęzia skierowana na prawo.
  Odpowiedz
#22
jeśli brać pod uwagę nasadę pnia i sam pień przy poprzednim froncie jak na moje oko wcześniej było o wiele ciekawiej , zmiana donicy na lepsze , ogólnie kawał drzewa i robi wrażenie, nie mogę się doczekać kiedy zobaczę ją na żywo, pozdr
Sebastian Żydek
fb <!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai">https://www.facebook.com/sabamiki.bonsai</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://bonsaisabamiki.freehost.pl">http://bonsaisabamiki.freehost.pl</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#23
Wspaniale zrobiona sosna. Prawdziwy rarytas w naszym kraju. Fakt przy wcześniejszym ustawieniu nasada wyglądała może ciekawiej ale widocznie był jakiś powód takiego a nie innego ustawienia przez Autora, zresztą chętnie bym się dowiedział jaki. I ehh... żeby ta najniższa gałąź była choć ciut krzywa :wink:
Paweł Dembek
  Odpowiedz
#24
W tej wersji moim zdaniem linia pnia tworzy wieksza harmonie. Piekne drzewo, orginalne, widac duzy kunszt wyobraznie i wizje, gratullacje. Chcialbym miec choc w polowie tak fajne drzewo za 15 lat Smile moze sie doczekam.
Pozdrawiam Tomek
  Odpowiedz
#25
no tak linia teraz jest bardziej płynna takie logo "nike" ze zwiniętym ogonkiem Wink jednak mi osobiście podobał się poprzedni front, tu mamy prostą linię, łagodne przejście z pnia do dolnego konaru, w poprzednim froncie jednak się więcej działo, wyłamana gałąź i ten jin z tyłu który wprowadzaj taką lekką dozę tajemniczości bo wychodził z tyłu pnia i na oglądającym wymuszał domyślanie się jak on tam jest zrobiony i dlaczego tak a nie inaczej a teraz karty są odkryte bo mamy go z przodu. Ogólnie rzecz biorąc drzewko b. ładne o łagodnych liniach mnie jednak odpowiadał bardzie naturalny jego obraz z poprzedniego frontu
Pozdrawiam.
  Odpowiedz
#26
W poprzedniej wersji zdecydowanie wyglądała zdecydowanie ciekawiej, poprzednia donica chyba mimo wszystko bardziej pasowała. Bardzo ładnie zagęszczona korona.
  Odpowiedz
#27
Bardzo pouczający przykład jak zmiany wpływają na wygląd bonsai i jak to co wydaje się dziś idealne można zdecydowania poprawić.

Nowa donica o wiele bardziej pasuje do stylu kaskadowego, patrząc na obie ostatnie odsłony, aż razi poprzednia mała okrągła donica.
Mała donica powodowała także, że dolna gałąź wydawała się dłuższa niż jest to teraz.
Myślę, że front też w tej odsłonie wygląda lepiej dlaczego?
Odpowiedź jest prosta, dolna gałąź wizualnie jest dużo krótsza niż w poprzedniej odsłonie, a dzieje się tak ponieważ zieleń górnej część schodzi niżej, oraz zieleń dolnej części także jest bliżej pnia od strony dzisiejszego frontu.
  Odpowiedz
#28
Szacunek Włodku ... Smile
  Odpowiedz
#29
A moim zdaniem ten front wygląda lepiej, przede wszystkim nie widać miejsca wycięcia grubego konaru.
Damian Skiba
<!-- m --><a class="postlink" href="http://damianskiba.jimdo.com/">http://damianskiba.jimdo.com/</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#30
Chylę czola przed mistrzem .Widzialem ją na żywo piękny okaz. Big Grin.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości