• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cięcie stożków wzrostu
#1
Może napisałby ktoś dokładnie, o co chodzi z tym cięciem stożków wzrostu. Po co się to robi, jak to robić i kiedy?
  Odpowiedz
#2
A może liznąłbyś choć trochę podstaw biologii roślin?
Nie wiem czy wiesz co to jest stożek wzrostu, ale z Twojego pytania wnioskuję że nie wiesz. Bo pytanie jest troszkę bez sensu :wink:
  Odpowiedz
#3
Jak zwykle na tym forum wyczerpująca odpowiedz.
Niestety studiów dendrologicznych już rozpoczynać nie będę.
  Odpowiedz
#4
http://pl.wikipedia.org/wiki/Merystem_w ... %C5%82kowy
O podstawach mówiłem.
Przeczytaj sobie to i zastanów się jak można odpowiedzieć na Twoje pyt. O przycinaniu drzewek napisano już tutaj setki postów, ale Ty pytasz o cięcie stożków wzrostu. Nadal uważam że pytanie jest troche bez sensu.
  Odpowiedz
#5
A ja uważam że pytanie nie jest bez sensu ,w twoim linku nie znalazłem nic o cięciu stożków, a też słyszałem o temacie. Pawle skoro to dla ciebie są podstawy,to podziel się tymi wiadomościami proszę. Po co się to robi i kiedy?
Pozdrawiam
Rafał Ulfig
  Odpowiedz
#6
Myśle ze wpisanie w Google "cięcie stozkow wzrostu" da odpowiedz. Np. Zabieg z jednej strony poprawia bowiem jakość produkowanych roślin, z drugiej — na pewien czas zatrzymuje ich wzrost oraz zmniejsza wielkość. Cięcie powoduje usunięcie wierzchołka pędu, w którym produkowane są auksyny. Ich ciągły spływ ku dołowi (bazypetalnie) wpływa na hamowanie wzrostu pędów bocznych. Usunięcie źródła auksyn, czyli stożka wzrostu, likwiduje tzw. dominację wierzchołkową i umożliwia krzewienie się roślin.
Michał Karwowski
  Odpowiedz
#7
Nie wiem czemu na tym forum macie taki straszny problem z udzieleniem jakiejkolwiek informacji. Każdy kiedyś zaczynał i nawet te podstawowe dane musiał skądś uzyskać. Jestem w stanie zrozumieć tych, co prowadzą szkolenia i zarabiają na tym, ale inni już mogliby takiej strasznej tajemnicy nie robić. Na googlach wcale nie ma dokładnych opisow, po co, kiedy i jak. Raczej są to informacje encyklopedyczne, po przeczytaniu których w dalszym ciągu nie wiem kiedy i jak to robić.
  Odpowiedz
#8
No to jeszcze raz, od początku.
Wiemy już że stożki wzrostu znajdują się na szczytach pędów i korzeni.
Pytając o cięcie stożków rozumiem że pytasz o cięcie pędów bo inaczej tego nie wiedzę. Przycinając pęd, odcinasz stożek wzrostu. A na temat przycinania pędów napisano setki postów.
Co do terminów to zasadniczo zależy od gatunku, natomiast jeśli pytasz po co przycina się pędy w bonsai, to nie mam już pytań :wink:
  Odpowiedz
#9
Warto też wspomnieć o tym, że auksyna stymuluje wzrost korzeni. Smile
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
<!-- m --><a class="postlink" href="http://yamadoribonsai.blogspot.com/">http://yamadoribonsai.blogspot.com/</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#10
Jeśli jest to wiedza encyklopedyczna , to wystarczy wysilić nieco oczy i tę wiedzę w encyklopedii wyczytać , udzielałem wiele razy odpowiedzi na podobne pytania , jednak powtarzanie ich po raz enty , niemal każdemu nowemu forumowiczowi naprawdę zniechęca do pisania czegokolwiek , poza tym dlaczego ja musiałem wysilić się o wiele bardziej by zdobyć tę czy inną wiedzę i niekiedy słono za nią zapłacić , a Ty tu i teraz wymagasz ode mnie , czy innych byśmy Ci ją teraz udostępnili ot tak sobie za zwykłe dziękuję ?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości