• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czas zacząć przygody
#1
Witam serdecznie, od dwóch tygodni zacząłem zabawę z bonsai. Mam już małego ligustra, fikusa benjaminka oraz dzisiaj zakupiłem Fikusa Retuse.


Fikus Retusa- zakupiony dzisiaj. Jest straszny chaos i nie wiem jak to ogarnąć. Są ślady po drucie, które pokryłem maścią. Prosiłbym o jakieś wskazówki jak go uformować Smile.

Poniżej kilka fotek, abyście mi pomogli Smile

Fikus benjaminek- zakupiony tydzień temu, zmieniłem mu ziemię, wydrutowałem oraz go trochę przyciąłem. Obecnie nie wiem co z nim dalej robić i po prostu sobie rośnie, sprawdzam odrutowanie i nic więcej. Wiem, że wystaję poza doniczkę, niestety to było moje pierwsze przesadzanie i trochę go źle umieściłem. Na wiosnę to poprawię Smile


Fikus benjaminek "natashja"- zakupiony w ikei 2 dni temu, na razie się aklimatyzuje, od przyszłego tygodnia ruszam z nim do boju. Chcę zrobić z niego "mumię", czyli obwiązać mocno mokrą rafią. Gałąź na samym dole zrobić z dwóch małych "pieńków" aby gałąź ta była proporcjonalnie gruba do przyszłego pnia.



Ligust Chiński- zakupiony 2 tygodnie temu (moje pierwsze drzewko). Chciałbym z niego zrobić stył miotłasty, bo do niczego innego się on zapewne nie nadaje Smile. Tylko za bardzo nie wiem jak go zagęścić, by miał więcej gałązek. Jakieś ciekawe pomysły? Smile


Załączone pliki Miniatury
                                                                               
  Odpowiedz
#2
Retusa jest rewelacyjnym materiałem dla początkującego. Ligustr też choć miotła nie będzie konieczna. Nataszkę odpuściłbym sobie ale dla ciekawości możesz sobie zostawić.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#3
Co masz na myśli mówiąc o Ligustrze, że miotła nie będzie konieczna? Smile

MOD: Kolor czerwony jest zarezerwowany na forum dla Administratora a niebieski dla Moderatorów to dwa kolory których nie możesz stosować. Proszę poprawić podpis.
  Odpowiedz
#4
Ligustr to bardzo dobry materiał dla początkującego. Łatwo poznać kiedy się ma źle i dobrze znosi błędy początkującego. Sam materiał aktualnie wygląda na miotłę ale to wcale nie łatwy do uzyskania styl a kilka gałązek w górze to raczej szczotka dla szczerbatego niż hokkidachi Smile Styl miotlasty wystawia się przeważnie w stanie bezlistnym tak by można było podziwiać kunszt wykształconych gałęzi.
[Obrazek: tumblr_m5vvojyxgY1rxpyzio1_500.jpg]
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#5
A więc co proponujesz abym z tym Ligustrem zrobil? Smile
  Odpowiedz
#6
Mała aktualizacja co się stało z moim Fikusem Benjaminek, obwinięty rafią, trochę zielska obciąłem.
Mam pytanko, czy już drutować gałęzie, żeby dodać im odpowiedni kształt?

A i co z tym czubkiem zrobić?


Chciałbym prowadzić to drzewko w Stylu Moyogi.


Załączone pliki Miniatury
           
  Odpowiedz
#7
Na chwilę obecną zostawiłbym fikusa do wiosny aż się zrośnie a na wiosnę jeżeli będzie odpowiednio zrośnięty zacząłbym formować. Ewentualnie jeżeli chcesz nadać pniu trochę ruchu to założyłbym drut teraz dopóki pień jest elastyczny - ja tak obiłem ze swoim fikusem i nie żałuję, gdyż teraz miałbym kłopot z powyginaniem go.
  Odpowiedz
#8
Tak myślałem Smile to troszkę powyginam pień Smile

cos takiego?


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#9
A mnie się wydaje że może być fajniejszy efekt jak go zostawisz takim jaki jest.
Chokkan fajnie pasuje do fikusów.
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Mądry ogrodnik pamięta, że dobre cięcie służy tylko ujawnieniu piękna, ale nigdy go nie tworzy .
  Odpowiedz
#10
Ostatnio sprawiłem sobie takie oświetlenie Smile

Jestem bardzo zadowolony, zobaczymy jakie będą efekty Big Grin



I fotki fikusa retusy i ligustra chińskiego po defoliacji Smile


Załączone pliki Miniatury
               
  Odpowiedz
#11
Ja na Twoim miejscu poczekał bym z tą defoliacją do następnego roku, niby jeśli masz lampy i keramzyt a w związku z tym wilgoć to i o tej porze można golić drzewka. Da się odczuć twój niedosyt i elementarny brak cierpliwości, no ale i zapału Ci nie brakuje. Trzymam kciuki za Twoje chabazie, koniecznie daj fotki po tym jak roślinki się zazielenią.
Serdecznie pozdrawiam
Oj gdyby mój fikus był tak zielony jak ja..
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsaitables.pl">www.bonsaitables.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#12
Powiem Ci, ze temperature mam 21-23stopnie, wilgoc od 65% nawet do 85% Wink

Wczesniej testowalem obcinanie listkow, np tak po 10 w jednym miejscu i bardzo szybko odrastaly bez lampy Wink wiec postanowilem cale opierdzielic, oby odrosly Wink
  Odpowiedz
#13
Troszkę pielęgnacji u ligustra- rozciągnięcie gałęzi na boki, aby korona utworzyła kulkę, jeszcze bym tam drutów dodał, ale nadłamałem 1 gałązkę ;p posmarowałem maścią i obwiązałem rafią (mam nadzieje, że przeżyje ;p)





Jakieś porady co by tu zrobić z tym fikusem retusą? Smile


Załączone pliki Miniatury
       
  Odpowiedz
#14
Zacząłeś z tym ligustrem nie od tej strony. W pierwszej kolejności trzeba było go przesadzić, na wiosnę dopiero pracować nad goleniem, ramifikacją itp.
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Mądry ogrodnik pamięta, że dobre cięcie służy tylko ujawnieniu piękna, ale nigdy go nie tworzy .
  Odpowiedz
#15
no właśnie, nie chciałem go przed zimą przesadzać i ucinać korzeni, więc czekam na wiosne na przesadzenie Smile
  Odpowiedz
#16
Maly update ;p

Po dlugim oczekiwaniu ligustr wypuscil liscie, fikus zaczal szybko ale sie zatrzymal w miejscu i ma zwinięte pąki, które nie chcą się otworzyć Sad

i zdjecia całej mojej kolekcji ;D


Załączone pliki Miniatury
               
  Odpowiedz
#17
Nowe zdjecia w poście wyżej Smile
Edytowałem stary post Smile
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości