• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiąz drobnolistny - co się dzieje?
#1
Witam
Posiadam wiąza od końca grudnia - kupiony w markecie (OBI).
Na początku marca przesadziłem go do mieszanki akadama,bims i zeolit - 7-2-1, przyciąłem troszke korzenie i mase listną.
Podlewam go jak górna warstwa ziemi lekko przeschnie ( zmieni kolor na jaśniejszy ) średnio co 4 dni a od końca marca co 2 tygodnie nawoże florowitem do bonsai. Drzewko stoi na parapecie od zachodniej strony a pod oknem nie ma kaloryfera.
Od jakiegoś czasu coś niedobrego dzieje się z listkami i nie bardo wiem co to i jak postąpić...


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#2
Najprawdopodobniej to chloroza liści, spowodowana zbyt twardą wodą, Podlewaj odstaną wodą albo deszczówką. Może to być też problem przyswajaniem mineralow, ale na moje oko na 99% to efekt odkładającego się wapnia z twardej wody.
Pozdrawiam Tomek
  Odpowiedz
#3
Podlewam tylko odstana woda. Tak jak podleje bonsaia przez zanurzenie bo tylko tak go nawadniam zaraz do butelek nalewam wody i woda czeka ze 4 dni az znowu bede podlewal i tak za kazdym razem. Poza tym mieszkam na Śląsku w Chorzowie starym i mamy tam miekka wode ( prawie bardzo miekka) tyle wyczytalem z info wodociagow Chorzowa a tez i czajnik mam bez kamienia wiec miekkosc potwierdzona...
  Odpowiedz
#4
No akurat tam Chorzowskie wodociągi mocno ją demineralizują co też nie jest dobre. Czym nawozisz i gdzie roślina stoi?
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#5
Tak jak opisalem wczesniej nawoze Florowitem do bonsai 5ml na 2l wody co 2 tygodnie a drzewko stoi na parapecie od zachodniej strony a pod parapetem nie ma kaloryfera
  Odpowiedz
#6
Jeżeli dasz radę to jak jest temp powyżej 15'C to wystawiaj go na dwór tylko nie na bezpośrednie słońce i dbaj o wilgoć w glebie - szybko będzie się przesuszał na dworze.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#7
W takim razie twarda woda to zły trop. Nie mniej jednak liście wyglądają jak przy chlorozie. Zasadne jest też pytanie jak go zimowałeś po tym jak go kupiłeś w grudniu? Nieodpowiednie zimowanie plus dodatkowo przesiadka do jałowego podłoża też mogła mieć wpływ na obecną kondycję. Wydaje mi sie ze drzewko ma problem z przyswaajaniem mikroelementów. Ja bym oprócz wystawiania na dwór dał superthrive albo cos w podobie tak na wszelki wypadek.
Pozdrawiam Tomek
  Odpowiedz
#8
na zewnątrz z nim, już jest ciepło, i nawozić biohumusem
Grzesiek Wołek
<!-- m --><a class="postlink" href="http://wog-bonsai.blogspot.com/">http://wog-bonsai.blogspot.com/</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/wog.foto">https://www.facebook.com/wog.foto</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#9
Chloroza w większości przypadków powodowane jest brakiem azotu lub niemożnością pobierania go przez roślinę z gleby. Dzieje się tak między innymi w przypadku zbyt wysokiego pH lub nadmiaru magnezu i żelaza w glebie. Interwencyjnie można ją zlikwidować przez nawożenie dolistne nawozem płynnym na przykład florowitem lub biohumusem.
Włodzimierz Pietraszko
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsai.pl">www.bonsai.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#10
Witam i dziekuje za odpowiedzi ;-)
Jeśli chodzi o zimowanie po zakupie to drzewko caly czas jest na tym samym miejscu od zakupu i cały czas podlewane w ten sam sposób tyle ze nawożenie zaczałem pod koniec marca. Z wystawieniem drzewka na zewnatrz to może być problem - nie mam balkonu ani żadnego ogródka a na placu go nie zostawie bo może w niewyjaśnionych okolicznościach zniknąć... Jedyne co moge zrobić to zmienić Florovit na Biohumus - preparat naturalnego pochodzenia i spryskiwać również nim listki a nie tylko czystą wodą i tu rodzi sie pytanie czy kupić jakiś uniwersalny czy do kwiatków czy jeszcze czegoś innego bo wiem że sa różne ale typowo do bonsai nie widziałem. I jeszcze czy producent ma znaczenie czy brać pierwszego lepszego producenta - Biopon, Target, Agrecol, i czy od razu teraz nawozić tym biohumusem czy odczekać 2 tygodnie po ostatnim nawożeniu Florovitem żeby nie przedobrzyć?

Serdecznie pozdrawiam ;-)
  Odpowiedz
#11
Mam takiego samego wiąza kupionego z marketu. Też kupiony w grudniu ale rok wcześniej. Przez pierwszy rok wyglądał dokładnie tak samo. Nowe liście bardzo szybko bledły i odpadały,
Na wiosnę przesadziłem do troszkę większej doniczki bez ruszania bryły korzeniowej. Latem trzymałem na dworze, ale raczej w półcieniu. Na pełnym słońcu bardzo szybko wysychał. Nawoziłem biohumusem ale bez przesadnego dbania. Jesienią starałem się jak najdłużej trzymać na dworze, żeby liście zżółkły i opadły. Zimą poszedł do chłodnej piwnicy.
Wczesną wiosną wyciąłem niepotrzebne gałęzie. W tym roku rośnie jak szalony i liście są soczyście zielone.

Pozdrawiam
  Odpowiedz
#12
Dominikb dziękuje za odpowiedź.
W chwili obecnej odstawiłem florowit i też zacząłem nawozić biohumusem łącznie z opryskiem listków tym preparatem zgodnie z zaleceniem Pana W.Pietraszko więc zobaczymy jak będzie. Jeśli chodzi "zarost" drzewka to również rośnie jak szalony - jak go w marcu przyciąłem to teraz wygląda jak przed obcięciem a dopiero 3 miesiące minęło...
A tak w ogóle to ile razy do roku można takiego wiąza podcinać (gałązki)?
Serdecznie pozdrawiam
  Odpowiedz
#13
Z kilku źródeł znalezionych...

- w okresie wegetacyjnym pozwolić rosnąć młodym pędom do 3-4 węzłów, a następnie przyciąć do 1-2 liści
- w dolnej części korony czekać aż urośną 6-8 liści i przycinać do około 4
- mocniejsze cięcie grubszych gałęzi wykonać pod koniec sierpnia lub grudzień
- -w zimie można dokonać defoliacji liści, co ułatwia również drutowanie

(jesli coś nie tak to prosze o koretkę bardziej doświadczonych Big Grin )
uczę się Smile
  Odpowiedz
#14
W tzw. "źródłach" z zasady dużo piszą, jako że cena idzie w parze z wagą.
Najczęściej opisy dziesiątków gatunków na całą stronę, a gros tego wg jednego generalnego schematu, metodą kopiuj i wklej, do tego nie zawsze adekwatnie do oczekiwanych efektów.
Z wszystkimi tymi czterema przykazaniami można śmiało polemizować, a w omawianej sytuacji chorobowej są całkiem nieistotne.
_______________
Pozdrawiam - Józef
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości