• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka roslin
#1
Witam
Zakładam ten temat, aby nie zaśmiecać forum tematami, które de facto za dużo nie prezentują. Takie bardziej pytania niż prezentacje roślin.


[Obrazek: 3c0883d92b6a668bm.jpg]

[Obrazek: e174d6d39789912dm.jpg]

Na zdjęciach powyżej jałowiec odmiany, bodajże, gold star. Uformowany z najniższa gałęzią, jako taką powitalna. Właściwie to nie wiem, czy tak to moze być. Została mi taka gałąź, nie wiedziałem co z nia zrobić, wiec zrobiłem to.
Na czubku zostawiłem pęd który ma napędzać na grubość cala roślinę. Może tak być czy lepiej wypuszczac takie pedy na niższych partiach?

[Obrazek: 067293bec7f3fb4bm.jpg]


[Obrazek: 0ff371bff2a43c5em.jpg]

[Obrazek: b2de6f3ff9bec029m.jpg]

[Obrazek: 6258a5e7e25afdb1m.jpg]

Powyższe zdjęcia pokazują bukszpan, który z trzy lata temu musial zostać wykopany z ogrodu, a to jest jego część. Moje pytanie dotyczy formowania czy jest sens formować tą roślinę, zważywszy na to jak wysoko jest zieleń ? Myślałem żeby zrobić odciągi i troche poodginać pedy do dołu, a później już tylko zagęszczać, nadajac trójkątopodobne kształty. Czu uważacie ze jest sens to robic?
  Odpowiedz
#2
Odnośnie jałowca - ja bym w pierwszym rzędzie odsłonił podstawę pnia, bo (przynajmniej na zdjęciu) nie widać początku drzewa. Dopiero wtedy można by lepiej ocenić zasadność tej dolnej gałęzi. Mnie ona by pasowała jako drugi pień, tylko pewnie wymagało by to zmiany kształtu - może pewnego powtórzenia kierunku głównego drzewa.

Odnośnie bukszpanu - na zdjęciu numer trzy widać całkiem sympatyczny zagajnik/kępę. Jeśli zaczniesz doginać pnie w dół, to wyjdzie ci krzak zamiast drzewa, więc ja bym tak zostawił i na spokojnie kształtował koronę przez kolejnych parę lat.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#3
Czujesz bazę a to ważne na początku drogi.
Jałowiec całkiem fajny zostaw gałąź uciąć zawsze możesz a tak rozwiązań jest na nią wiele jak wspomniał kolega powyżej.
Co do pędnika to lepiej by wyrastał z połowy pnia i pogrubiał bardziej dolną część niż całość do szczytu potem na górze zostaje spora rana która dodatkowo spuchnie przy próbach jej zagojenia i drzewo straci proporcje.
Bukszpan chętnie wypuści coś z pnia jak mocno przytniesz górę. Uważaj przy drutowaniu bo ta roślina ma piękną korę ale bardzo łatwo ją uszkodzić a rany są widoczne kilka długich lat.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#4
Już na innym egzemplarzu przekonałem się ze bukszpan bywa trudny w formowaniu gdy próbujesz go drutowac. Bardzo kruchy.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości