• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sosna
#1
Witam,

Od ponad roku posiadam sosnę. Rok temu na wiosnę została przesadzona w nową mieszankę i nic z nią przez całe lato nie robiłam. Dopiero pod koniec jesieni wyskubałam sporo igieł żeby doświetlić wszystkie pąki.
Tak prezentuje się sosna na dzień dzisiejszy. Czy teraz skupić się na zagęszczaniu jej ? Czy może przesadzić jeszcze do większej donicy ?
Co o niej myślicie ?


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#2
Nie piszesz, jaka to sosna.

Wygląda na kosodrzewinę, a wyskubywanie igieł nie jest dobrym sposobem pielęgnacji w tym wypadku.

Polecam pełny opis uprawy kosodrzewiny jako bonsai napisany przez człowieka z trzydziestoletnim doświadczeniem w tej dziedzinie - Vance'a Wooda - https://www.bonsainut.com/threads/compil...nes.19436/
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#3
Jak widać coś przeczytałaś o prowadzeniu sosen w kierunku bonsai ale na zdjęciu widać że wszystko zrobiłaś bardzo przezornie. Z jednej strony dobrze z drugiej straciłaś rok. Albo skupiamy się na tym by prowadzić ją jak bonsai albo nie ma sensu stosować połowy zabiegów bo do niczego nie prowadzą (np widać duży wigor w górnych partiach rośliny gdy dolne na tym ucierpiały). Ciężko rozpisać się tu teraz na 40stron o formowaniu sosny i jego etapach bo taką wiedzę można przekazać komuś w ciągu kilku godzin pracy przy roślinie.
Jeżeli podasz skąd jesteś będziemy mogli cię szybko skontaktować z osobą która ci może dopomóc w dalszej drodze z tą sztuką.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#4
Rozumiem. Jestem ze Słupska. Wybieram się w tym miesiącu na szkolenie do Pana Jacka Rostkoweskiego.
Czy zna Pan kogoś zajmującego się sztuką bonsai z moich okolic ?
  Odpowiedz
#5
Istnieje gdzieś coś takiego jak spis hodowców bonsai, czy za każdym razem trzeba szukać odpowiedniego nauczyciela z regionu?

__________________
usuwanie pieprzyków w tej krakowskiej klinice
  Odpowiedz
#6
Żeby taki spis był legalny w dobie dzisiejszego prawa byłby znacznym obciążeniem finansowym dla jego posiadacza/dysponenta tymi danymi.
Dlatego zachęcamy wypełniać w danych logowania dane dotyczące przynajmniej województwa i wtedy wszystko się szybko rozwiązuje.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości