• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiąz drobnolistny- żółtawe liście
#1
Witam wszystkich. Przedstawiam na zdjęciach mojego wiąza, z którym coś się dzieje. Liście zaczynają w dziwny sposób żółknąć, lecz nie opadają. Podobnie zachowywał się w poprzednim sezonie. Na wiosnę b.r. wypuścił mnóstwo świeżych liści ale po kilku miesiącach zaczęły zmieniać barwę jak na zdjęciach. Jeśli wiecie co się z nim dzieje proszę o informację. Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
               
  Odpowiedz
#2
jak podlewany?
jak nawożony?
jakie stanowisko?
  Odpowiedz
#3
Podłoże nigdy nie było przesuszone, bardzo często zraszany- praktycznie przy każdym podlewaniu, nawożony co 2 lub 3 tygodnie a jego stanowisko to parapet w mieszkaniu.
  Odpowiedz
#4
jeżeli nawożony jednostronnie NPK może być brak któregoś z mikroskładników kiedy i czy w ogóle był przesadzany??
  Odpowiedz
#5
Oczywiście że był przesadzany, na wiosnę poprzedniego sezonu. To na pewno nie wina braku zmiany gleby, bo w zeszłym roku po przesadzeniu do świeżej mieszanki liście również pożółkły. Bardziej bym obstawiał na jakąś chorobę, bo 2 inne wiązy również mają podobne liście, tylko w mniejszym stopniu.
  Odpowiedz
#6
Moja wiedza ogrodnicza pozwali mi stwierdzić z dużym przekonaniem, że objawy występujące na liściach są spowodowane niedoborem żelaza (lub ewentualnie utrudnieniem w możliwości jego pobierania z gleby). Proponuje zastosować nawóz dolistny z mikroelementami, np. EKOLIST ŻELAZO.
Rafał Wodzicki
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.niwaki.com.pl">www.niwaki.com.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#7
Typowa CHLOROZA LIŚCI spowodowana zaburzeniami pobierania mikroelementów. Przyczyn może być wiele. bardzo często tego typu sytuacja ma miejsce w przypadku zbyt dużej zawartości w wodzie używanej do podlewania manganu i wapnia.
Włodzimierz Pietraszko
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsai.pl">www.bonsai.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#8
W takim razie czy macie jakieś porady w temacie podlewania, rodzaju wody itd? Do tej pory używałem odstałej kranówki. Od razu powiem, że nie mam możliwości zdobywania deszczówki- mieszkanie w bloku.
Pozdrawiam...
  Odpowiedz
#9
wyszukiwarka google - chloroza lisci- masa odpowiedzi, zaczać trzeba chyba od podłoża
Grzesiek Wołek
<!-- m --><a class="postlink" href="http://wog-bonsai.blogspot.com/">http://wog-bonsai.blogspot.com/</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/wog.foto">https://www.facebook.com/wog.foto</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#10
W jakich warunkach było to drzewko zimowane :?: Smile
Pozdrawiam Michał Krzyścin
  Odpowiedz
#11
No drzewko niestety było zimowane w mieszkaniu na parapecie- brak innych możliwości.....
  Odpowiedz
#12
Ze względu na to, że liście uległy przebarwieniu między żyłkami a same żyłki są zielone jest to chloroza spowodowana brakiem magnezu. Spróbuj nawozić siarczanem magnezu.
Pewnie masz kiepską wodę w kranie i nastąpiło podniesienie pH podłoża co utrudnia roślinie pobieranie składników pokarmowych. Próbuj nawozić siarczanem amonu i siarczanem potasu obniżają one pH.
Podaj jeszcze gdzie mieszkasz.
Artur
  Odpowiedz
#13
witam

W załączniku zdjęcia wiąza którego liście tracą kolor, są po kilku dniach jakby przeźroczyste, nie ma tam żadnych robali, nie wiem co z tym robić, drzewko jest w "dobrej" kondycji puszcza nowe pędy ale nie potrafię sobie poradzić z tymi przebarwieniami, prosze o poradę

MIchał


Załączone pliki Miniatury
               
  Odpowiedz
#14
Mieszkam w środkowej części Wrocławia.
  Odpowiedz
#15
Woda we Wrocławiu jest fatalna. Radzę podlewać wodą destylowaną. Na ulicy Łowieckiej mamy elektrociepłownię tam można tanio kupić wodę ja za 50 litrów płacę 10 zł. Jak chcesz to więcej informacji mogę Ci wysłać na priva.
Artur
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości